Biden i DeSantis dołączają do Iana w akcji ratunkowej

FORT MYERS, Floryda (AP) — Prezydent Joe Biden bada dewastację spustoszonej przez huragan Florydy. W środę pocieszał lokalnych mieszkańców swoim potencjalnym przeciwnikiem w 2024 r., republikańskim gubernatorem Ronem DeSantisem, zobowiązując się do odbudowy władzy federalnej.

Biden pochwalił sposób, w jaki DeSantis poradził sobie z ożywieniem po burzy – odkładając na bok politykę na kilka dni, podczas gdy gubernator, który zmagał się z protokołami pandemii i imigracją, montuje kandydaturę na prezydenta. Stan walczy o wyzdrowienie po zniszczeniu huraganu Ian, który w zeszłym tygodniu przetoczył się przez południowo-zachodnią Florydę i zabił dziesiątki.

„Mamy dziś tylko jedną pracę i jedną pracę, a to jest po to, by mieć pewność, że mieszkańcy Florydy otrzymają wszystko, czego potrzebują do pełnego, całkowitego wyzdrowienia” – powiedział Biden o społeczności, która poniosła ciężar ataku Iana. Ostrzegł, że odbudowa może potrwać miesiące lub lata.

„Zajmuje to dużo czasu, bez przerwy Po drodze — powiedział, a DeSantis stał za nim z założonymi rękami i patrzył w jasne słońce. „A potem, po włączeniu kamer telewizyjnych, nadal będziemy z tobą”.

Kilka dni po tym, jak Ian został złapany na osunięciu się ziemi na Florydzie, doszło do tymczasowego impasu między Bidenem i DeSantis, którzy rozmawiali przez telefon co najmniej trzy razy, aby skoordynować akcje ratunkowe. Część środy spędzili na spotkaniach z mieszkańcami okolicy i, dla Bidena, przyswajaniu pełnego zakresu zniszczenia Iana.

Po tym, jak Biden i pierwsza dama Jill Biden przybyli wcześniej do Fisherman’s Wharf – gdzie domy i firmy leżą w ruinach wśród gruzu i chaosu – DeSantis zaoferował prezydentowi uścisk dłoni. Kiedy rozmawiali, w kawiarni obok nich była łódź, która rzuciła burzę?

Nastąpiła jedność, jakkolwiek szybka, w środowe popołudnie, kiedy DeSantis oficjalnie powitał Bidena w swoim stanie i pochwalił jego współpracę z urzędnikami w terenie oraz z rządem federalnym w Waszyngtonie.

READ  Najnowsze wiadomości z Rosji i Ukrainy: Eksplozje w Kijowie podczas inwazji, mówią urzędnicy

„Ograniczamy biurokrację, od samorządu lokalnego, przez rząd stanowy, po prezydenta. Doceniamy wysiłek zespołu” – powiedział DeSantis.

Zapytany przez reporterów o ocenę sposobu, w jaki gubernator podchodzi do działań naprawczych, Biden powiedział, że DeSantis wykonał „dobrą robotę”.

„Mamy bardzo różne filozofie polityczne… ale pracowaliśmy ramię w ramię” – powiedział Biden. „W sprawach związanych z radzeniem sobie z tym kryzysem jesteśmy całkowicie zamknięci. Nie ma różnicy”.

Rozmiar zniszczeń, które widział Biden, był ogromny. Prezydencka kawalkada minęła wygięte przez wiatr drzewa, jedne wyrwane z korzeniami, inne z gałęziami odsuniętymi przez burzę. Pola przy autostradzie wciąż były zalane, tworząc stojące kałuże.

Wysadzono w powietrze szyldy sklepów i restauracji; Na sąsiednich ulicach piętrzyły się zniszczone materace, a jeden budynek przechylał się na boki jak pionek szachowy. Na ratunek ruszyła siła robotników i ciężarówek naprawczych.

Huragan Ian Potwierdzono zgon co najmniej 98 osób, w tym 89 na Florydzie, a wiele innych wciąż czeka na przywrócenie władzy. W zeszłym tygodniu wiatry Iana z prędkością 150 mil na godzinę i fala sztormowa 2,6 miliona straciło moc na Florydzie. Chociaż DeSantis powiedział, że moc została przywrócona ponad 97% stanu, wielu ludzi nadal nie jest w stanie zdobyć żywności i wody.

W przededniu wyborów w połowie kadencji kryzys zjednoczył rywali politycznych we wspólnej sprawie Przynajmniej raz.

Biden i DeSantis mieli w ostatnich latach wiele różnic dotyczących tego, jak radzić sobie z Covid-19, polityką imigracyjną i nie tylko. W ostatnich tygodniach kłócili się o decyzję gubernatora o przewiezieniu lub przewiezieniu imigrantów do twierdz Demokratów, którą Biden nazwał „nieodpowiedzialnymi”.

Z DeSantisem, Sen. Rick Scott był także jednym z najwybitniejszych krytyków republikańskich Bidena. Jest senatorem republikańskim. Marco Rubio i inni urzędnicy stanowi i lokalni dołączyli do prezydenta i gubernatora. Podobnie jak DeSantis, Rubio ubiega się o reelekcję w listopadzie.

READ  Shohei Ohtani ponownie startuje, gdy poślizg Angels osiąga 6 przebiegów

Jeff Rioux, generalny wykonawca w Fort Myers i zarejestrowany Republikanin, powiedział, że z zadowoleniem przyjął wizytę Bidena, gdy zamiatał podłogi i wyrywał przemoczoną płytę gipsowo-kartonową z zalanego domu.

„Świat musi zobaczyć, co się tutaj wydarzyło. Tutaj otrzyma jakąś pomoc” – powiedział Rioux o ogólnokrajowym centrum uwagi. „W pewnym momencie trzeba odłożyć politykę na bok. Dotyczy to ludzi. To nie jest prawo ani lewo, to koniec dnia Ameryka.

Biden w pewnym momencie zaatakował pełen wulgaryzmów, ale najwyraźniej humorystyczny komentarz, który został odebrany przez mikrofon i wywołał lawinę komentarzy w mediach społecznościowych.

Kiedy burmistrz Fort Myers Beach, Ray Murphy, podziękował Bidenowi za przybycie, prezydent powiedział w pewnym momencie krótkiej rozmowy: „Nie ma nikogo z Bidenem” i pojawił się, by udzielić burmistrzowi kilku rad.

– Zgadza się, tak – powiedział z uśmiechem Murphy. „Cóż, miło cię widzieć.”

Przed nadejściem burzy prezydent planował odwiedzić miasta Orlando i Fort Lauderdale na Florydzie, aby podkreślić swoje wysiłki na rzecz wzmocnienia ubezpieczeń społecznych i opieki zdrowotnej. Biden oskarżył Scotta, że ​​chce zakończyć oba programy, proponując, by prawa federalne wygasały co pięć lat, chociaż senator z Florydy powiedział, że chce zachować programy.

Huragan zmienił cel i ton pierwszej w tym roku podróży Bidena na Florydę, która została spustoszona przez wiatry i podnoszące się wody. Łodzie, w tym duże, wywróciły się i zostały wrzucone w głąb lądu.

Administrator FEMA, Dean Criswell, powiedział dziennikarzom z Air Force One, że koszt odbudowy byłby znaczny: „Z pewnością będzie to miliardy i prawdopodobnie jedna z najbardziej kosztownych katastrof, jakie widzieliśmy od lat”.

Przesłanie Białego Domu o ponadpartyjnej jedności w czasie kryzysu oznaczało odejście od poprzednika Bidena, Donalda Trumpa, który czasami groził odmową pomocy krytykującym go demokratom, w tym rządom. Gavin Newsom z Kalifornii i Andrew Cuomo z Nowego Jorku.

READ  Malezyjski dostawca dostarcza Boeingowi część, która wysadziła samolot Alaska Airlines

___

Kim zgłosił się z Waszyngtonu. Współpracowali pisarze Associated Press, Bobby Kaina Galvan i Kurt Anderson z Fort Myers, Jake Miller w Waszyngtonie i Brendan Farrington z Tallahassee na Florydzie.

___

Więcej informacji o huraganie Ian przez AP: apnews.com/hub/hurricanes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *