Cameron ostrzega, że ​​wsparcie Wielkiej Brytanii dla Izraela „nie jest bezwarunkowe”

„Oczekujemy, że tak dumna i odnosząca sukcesy demokracja będzie przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego, nawet jeśli jest kwestionowana w ten sposób” – powiedział Cameron.

Artykuł opublikowano z okazji sześciu miesięcy od ataku grupy bojowników Hamasu na Izrael z 7 października, w którym zginęło około 1200 osób, a ponad 200 zostało wziętych jako zakładników. Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało w niedzielę, że izraelskie ataki odwetowe doprowadziły do ​​śmierci ponad 33 000 osób w Strefie Gazy.

Ataki na konwój z pomocą w zeszły poniedziałek wywołały brutalną reakcję bliskich sojuszników Izraela, w tym Stanów Zjednoczonych, wzywającą do złagodzenia kryzysu humanitarnego w Gazie. Według grup monitorujących 2,3 miliona mieszkańców enklawy stoi w obliczu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego przestrzec.

W swoim artykule wstępnym Cameron ponownie wezwał rząd izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu do „zezwolenia na większą pomoc dla Gazy” i przedstawił szczegółowe plany dostarczenia brytyjskiej pomocy do izraelskiego portu Aszdod. Poparł także utworzenie otwartego w zeszłym miesiącu morskiego korytarza humanitarnego z Cypru do Gazy.

Brytyjski wicepremier Oliver Dowden również skrytykował rząd Netanjahu, mówiąc w niedzielę w Sky News, że Izrael popełnił „wielkie błędy” i „musimy pociągnąć go za to do odpowiedzialności”.

Oświadczenia ministrów pojawiają się po tygodniu gorącej debaty w Wielkiej Brytanii na temat tego, czy powinna zaprzestać eksportu broni do Izraela.

Według rzecznika wojskowego w niedzielę armia izraelska ograniczyła swoją obecność w południowej Strefie Gazy i wycofała wszystkie swoje siły lądowe z wyjątkiem jednej brygady. Cytat z Reutersa. Nie jest jasne, co oznacza to dla izraelskich planów przeprowadzenia operacji lądowej w Rafah w celu pokonania Hamasu, choć krążyła taka możliwość. Stany Zjednoczone wyraziły swoje obawy.

READ  „Kryzys kurzego ryżu” jako narodowe danie Singapuru dotknięte malezyjskim zakazem eksportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *