Ceny hurtowe używanych samochodów spadają wraz ze spadkiem sprzedaży

Znak, który mówi „Kupujemy używane samochody!!” Na pokazie samochodowym 15 lutego 2023 r. W Glendale w Kalifornii.

Mario Tama | Obrazy Getty’ego

DETROIT — Hurtowe ceny używanych samochodów osiągnęły najniższy poziom w roku w maju, ponieważ sprzedaż spadła w związku z rosnącymi stopami procentowymi i zawyżonymi cenami detalicznymi.

Cox Automotive w środę odnotował spadek o 2,7% od kwietnia do maja Indeks wartości pojazdów używanych Mannheim do 224,5. Oznacza to drugi z rzędu miesięczny spadek i najniższy poziom indeksu od 219,3 w grudniu.

Indeks, który śledzi samochody sprzedawane na aukcjach hurtowych w Stanach Zjednoczonych, wciąż rośnie w stosunku do poziomów historycznych, ale oczekuje się, że w tym roku będzie nadal spadał w związku z poprawiającymi się poziomami zapasów nowych samochodów i wyższymi stopami procentowymi, które wydają się odstraszać konsumentów.

„Patrząc z dłuższej perspektywy, majowy spadek przyspieszył rok do roku od kwietnia do marca; jednak tempo spadku może zwolnić w ciągu następnych kilku miesięcy, ponieważ mamy do czynienia z niższymi cenami obserwowanymi na aukcjach od maja do listopada ubiegłego roku” powiedział. Chris Fry, starszy dyrektor Coxa ds. analiz ekonomicznych i branżowych, w oświadczeniu.

Szacuje się, że sprzedaż detaliczna używanych samochodów spadła w maju o 11% rok do roku, donosi Cox. Ten znaczący spadek pojawia się, gdy wielu Amerykanów, zwłaszcza tych o niskim ratingu kredytowym, jest wycenianych z rynku i raczej naprawiają niż wymieniają swoje samochody.

Według Coxa spadki sprzedaży i cen hurtowych wskazują na słabość rynku samochodów używanych. Nie jest to dobre dla dealerów samochodowych w USA, ale jest wygraną w walce Fed o zmniejszenie inflacji poprzez podniesienie stóp procentowych.

Ceny używanych samochodów w coraz większym stopniu stają się miarą inflacji od początku ubiegłego roku, kiedy administracja Bidena obwiniła rynek o wysoką inflację.

Ceny używanych samochodów gwałtownie wzrosły od pierwszych dni pandemii koronawirusa, ponieważ światowy kryzys zdrowotny w połączeniu z problemami z łańcuchem dostaw spowodował sporadyczne wstrzymanie produkcji nowych samochodów. Doprowadziło to do zmniejszenia podaży nowych samochodów i rekordowo wysokich cen przy prężnym popycie. Koszty i niedobór zapasów skierowały konsumentów na rynek samochodów używanych, co również podniosło ceny.

READ  Salesforce stoi przed perspektywą odejścia klientów z platformy po Veevie

Dalsze spadki mogą pomóc w obniżeniu cen używanych samochodów dla konsumentów, ponieważ ceny detaliczne zwykle podążają za zmianami cen hurtowych. Jednak do tej pory tak się nie stało, ponieważ średnia cena detaliczna używanego samochodu wzrosła o 0,8% w ciągu ostatnich czterech tygodni, donosi Cox.

Cox podaje średnią cenę notowaną za używany samochód W kwietniu było to 26 969 USDnajnowsze dostępne dane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *