Chiny rozszerzają ograniczenia związane z COVID, a zakłócenia w fabrykach Apple zwiększają obawy gospodarcze

  • Ograniczenia związane z COVID rosną wraz ze wzrostem liczby przypadków
  • Zakłócenia w fabryce iPhone’a zwiększają obawy o gospodarkę i podkreślają frustrację
  • Analitycy ostrzegają przed możliwością przedłużenia lockdownu

BEIJING (Reuters) – Chińskie miasta nałożyły w środę więcej ograniczeń, aby ograniczyć rosnącą liczbę przypadków koronawirusa, zwiększając obawy inwestorów o gospodarkę, ponieważ nowe zakłócenia w największej na świecie fabryce iPhone’a uwypukliły społeczne i przemysłowe żniwo bezwzględnego koronawirusa w Chinach. środki.

W Pekinie centra handlowe i parki zostały zamknięte, a niegdyś tętniące życiem obszary stolicy stały się miastami-widmami, ponieważ władze nakłaniają ludzi do pozostania w domu. Szanghaj zakazał nowo przybyłym wstępu do restauracji i innych miejsc, a wiele miast nałożyło lokalne blokady, ponieważ w kwietniu infekcje osiągnęły wysoki poziom.

Środki te zaciemniają perspektywy dla drugiej co do wielkości gospodarki świata i osłabiają nadzieje, że Chiny znacznie złagodzą swoją politykę zagraniczną w sprawie koronawirusa w najbliższym czasie.

„Chociaż istnieje niewielka szansa, że ​​władze zdecydują się wycofać z polityki koronawirusa w okresie zimowym, istnieje znaczne ryzyko, że wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się zakończą się niepowodzeniem” – napisali analitycy z Capital Economics. Analitycy dodali, że taka awaria może doprowadzić do dalszych zamknięć, które mogą spowodować bezprecedensowe szkody dla gospodarki.

Chińskie ograniczenia COVID, najbardziej rygorystyczne na świecie, doprowadziły do ​​​​powszechnego niezadowolenia i zakłóceń produkcji u producentów, w tym tajwańskiego Foxconna. (2317.TW)największy dostawca iPhone’a dla Apple Inc.

W środę sceny przesłane do mediów społecznościowych pokazały, jak pracownicy Foxconn usuwają barykady i bójki z władzami w kombinezonach ochronnych, skandując „Dajcie nam naszą pensję”. Zakłócenia nastąpiły po tygodniach niepokojów, podczas których dziesiątki pracowników opuściło fabrykę z powodu kontroli COVID.

Lokalne obszary stanowią prawie jedną piątą produktu krajowego brutto Chin w jakiejś formie blokady lub ograniczeń, jak oszacowała firma maklerska Nomura na początku tego tygodnia, liczba ta przekroczyłaby produkt krajowy brutto brytyjskiej gospodarki.

READ  Książę William składa niespodziewaną wizytę żołnierzom w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy

próba rozwiązania

Chociaż liczba infekcji jest niska jak na światowe standardy, Chiny trzymają się swojego podejścia bez COVID, charakterystycznej polityki prezydenta Xi Jinpinga, która według urzędników ratuje życie i zapobiega załamaniu się systemu medycznego. Oficjalne dane wykazały, że we wtorek odnotowano 28 883 nowych przypadków przeniesionych lokalnie.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał Chiny do zresetowania strategii COVID-19 i zwiększenia wskaźników szczepień.

Gita Gopinath, urzędnik Międzynarodowego Funduszu Walutowego, powiedziała: „Chociaż strategia zwalczania pojawiającego się wirusa koronowego stała się z czasem mądrzejsza, połączenie bardziej zakaźnych wariantów COVID i utrzymujących się luk w szczepieniach doprowadziło do konieczności częstszego zamykania , co wpływa na gospodarkę światową.” konsumpcja i inwestycje prywatne.

Mieszkańcy mają coraz więcej dość prawie trzech lat ograniczeń, a środowy protest w fabryce Foxconn w Zhengzhou ma miejsce kilka tygodni po tym, jak tłumy przebiły się przez bariery i starły z pracownikami w kombinezonach ochronnych w południowym mieście Guangzhou.

Rosnąca liczba przypadków testuje również determinację Chin do unikania uniwersalnych środków, takich jak masowe blokady w celu ograniczenia wybuchu epidemii, i zamiast tego polegania na niedawno zmienionych zasadach dotyczących COVID.

Jednak nieoficjalne blokady wzrosły, w tym w budynkach mieszkalnych i kompleksach w Pekinie, ponieważ liczba przypadków wzrosła we wtorek do nowego poziomu.

W Szanghaju, 25-milionowym mieście, które było zamknięte przez dwa miesiące na początku tego roku, największe chińskie stowarzyszenie motoryzacyjne poinformowało w środę, że odwoła drugi dzień China Automotive Overseas Development Summit, który odbywa się tam z powodu obaw związanych z koronawirusem.

Chengdu, które we wtorek odnotowało 428 przypadków, stało się ostatnim miastem, które ogłosiło masowe testy.

Główne ośrodki produkcyjne w Chongqing i Guangzhou odnotowują niezmiennie wysoką liczbę infekcji, co odpowiada za większość przypadków w Chinach. Liczba przypadków w Kantonie nieznacznie spadła we wtorek do 7970, a władze stwierdziły, że infekcje nadal koncentrują się na kluczowych obszarach regionu Hezhou.

READ  Putin powiedział w piątek, że sankcjonowany Kreml pozbawia rosyjskie Davos elity

Inwestorzy, którzy w zeszłym tygodniu mieli nadzieję, że Chiny wkrótce złagodzą ograniczenia, zaczęli obawiać się, że ostatnia fala infekcji może spowolnić ponowne otwarcie gospodarki. Czytaj więcej Wielu analityków twierdzi, że znaczące ponowne otwarcie jest mało prawdopodobne przed marcem lub kwietniem.

„Najbliższe tygodnie mogą być najgorsze w Chinach od pierwszych tygodni epidemii dla gospodarki i systemu opieki zdrowotnej” – oceniają analitycy Capital Economics.

Reportaż z redakcji w Pekinie i Szanghaju; Przez Bernarda Orra; Montaż autorstwa Muralikumar Anantharaman, Meral Fahmy i Tony Monroe

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *