Czy bankructwo zatyczek do uszu 3M jest początkiem końca zbiorowej krzywdy MDL?

(Reuters) – Największy wielookręgowy proces sądowy w historii Stanów Zjednoczonych jest „nieodwracalnie rozbity” – wypełniony setkami tysięcy niezweryfikowanych i najprawdopodobniej nieuzasadnionych zarzutów, bezpodstawnie błędnie przedstawionych przez reklamy prawnika. wyroki procesu są poważne. Bezużyteczny wskaźnik rzeczywistego narażenia oskarżonego.

A przynajmniej tak Aearo Technologies LLC – spółka zależna 3M Co, która produkuje wojskowe zatyczki do uszu, które rzekomo uszkodziły słuch tysięcy amerykańskich weteranów – zobrazowała operację MDL we wtorek we wtorek. niski Wyjaśnienie, dlaczego Aearo stara się o ochronę na podstawie rozdziału 11 w Federalnym Sądzie Upadłościowym w Indianapolis.

Adwokaci Aearo z Kirkland & Ellis zwrócili się do sądu upadłościowego o wstrzymanie procesów MDL przeciwko spółce zależnej i 3M, argumentując, że proces MDL zawiódł i tylko postępowanie upadłościowe może przynieść sprawiedliwy wynik dla pozwanych i powodów z uzasadnionymi roszczeniami.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Akcjonariusze 3M z zadowoleniem przyjęli ogłoszenie upadłości Aearo. Jak donosili moi koledzy z Reutera we wtorek, cena akcji 3M wzrosła o około 6%, mimo że firma zapowiedziała, że ​​przeznaczy 1 miliard dolarów, a być może więcej, na niewykorzystany fundusz powierniczy dla osób ubiegających się o zatyczki do uszu.

Złożenie wniosku o upadłość Aearo oczywiście przypomina nam podobny manewr zeszłej jesieni firmy Johnson & Johnson, która zrzuciła dziesiątki tysięcy roszczeń, jakoby produkty talku powodują raka, do nowej spółki zależnej, a następnie złożyła wniosek o ochronę przed upadłością tej spółki zależnej. (J&J potwierdza, że ​​ich produkty talkowe są bezpieczne.)

To, co mnie zaskoczyło, kiedy przeczytałem brief Aearo, to to, jak blisko było Reklamacje dotyczące procesu MDL Śledź narzekania, które rutynowo słyszymy od krytyków MDL na taśmie Structured Defense. Jak zapewne pamiętacie, krytycy MDL od lat lobbują za zmianami w przepisach federalnych, aby zapewnić wczesne i rygorystyczne badanie roszczeń powoda oraz umożliwić pozwanym ubieganie się o wstępną rewizję kluczowych orzeczeń przedprocesowych.

READ  Akcje Twittera spadły po doniesieniu, że administracja Bidena rozważa przegląd bezpieczeństwa projektów Muska

W raporcie upadłościowym Aearo wymieniono każdą z tych rzekomych wad jako fatalną wadę zatyczek do uszu MDL. Twierdził, że z 280 000 powodów, którzy zarejestrowali roszczenia w tabeli administracyjnej, tylko 1500 musiało uzasadnić swoje sprawy dokumentacją medyczną i wojskową, aby udowodnić, że faktycznie używali rzekomo wadliwych zatyczek do uszu i doznali utraty słuchu. Po zakończeniu tego badania, powiedział Ayero, przypadki nagle wyparowują.

Ale w międzyczasie, firma poinformowała, że ​​sędzia MDL Casey Rodgers z Pensacola na Florydzie posunął się do przodu z kilkunastoma procesami – nie czekając, aż 11. Sąd Apelacyjny USA zdecyduje, czy właściwie uniemożliwiło to 3M i Aearo zrzucenie winy za Podobno wadliwe zatyczki do uszu do amerykańskiej armii.

„Krótko mówiąc, reżim deliktowy nie jest już realnym forum do rozwiązania tego sporu, który jest teraz ostrzeżeniem dla nieodwracalnie złamanego MDL” – powiedział Aearo w streszczeniu. Powiedziała, że ​​krytycy MDL od dawna kwestionują, czy te rozległe skonsolidowane problemy są najlepszym sposobem na rozwiązanie szkód zbiorowych. Powiedziała, że ​​sprawa dotycząca zatyczek do uszu dowodzi wad systemu MDL.

Jeśli proces MDL nie powiedzie się, jak twierdzą Aearo i 3M, i jeśli sądy upadłościowe pozwolą dobrze prosperującym firmom, takim jak 3M i J&J, ponosić odpowiedzialność za zbiorowe szkody w kabinie, nie zdziwiłbym się, gdyby więcej oskarżonych o MDL przestrzegało tych samych zasad gra.

Ale w tym założeniu pojawia się poważne pytanie: czy proces MDL naprawdę zawiódł w postępowaniu sądowym dotyczącym zatyczek do uszu?

Nie według liderów komitetu sterującego powodów, Briana Eilstocka z Eyllstock, Whitkina, Chrisa Overholtza i Christophera Seegera z Seeger Weiss. W e-mailu wysłanym do mnie w środę, Aylstock i Seeger zauważyli, że 3M i powiązani z nim pozwani zgodzili się i zastosowali się do wszystkich procedur administracyjnych, których teraz rezygnują. Eilstock i Seeger powiedzieli, że pozwani zaczęli się skarżyć dopiero wtedy, gdy główna ława przysięgłych opowiedziała się po stronie powodów. (Prokuratorzy wygrali 10 z 16 wiodących procesów przysięgłych, wygrywając łącznie 265 milionów dolarów odszkodowania. 3M wygrało sześć orzeczeń w obronie, a osiem innych spraw przedprocesowych zostało oddalonych).

READ  Wyłączni regulatorzy przygotowujący się do ewentualnego zamknięcia VTB w Europie - źródła

Ailstock i Seger obarczyli 3M winą za niepowodzenie w osiągnięciu globalnego uregulowania roszczeń dotyczących zatyczek do uszu, nawet po wielu rundach mediacji, a nie na proces MDL. „3M to firma z dużym zyskiem, warta 100 miliardów dolarów, która uważa, że ​​członkowie sił zbrojnych USA powinni otrzymać mniej niż 5 000 dolarów każdy” – powiedzieli prawnicy powodów. „Zamiast negocjować w dobrej wierze, zgodnie z nakazem sądu, 3M zdecydowało się przenieść swój nieustanny atak na amerykańskich żołnierzy z sądów cywilnych do systemu upadłościowego. Zakwestionujemy to zgłoszenie upadłości z przekonaniem, że 3M upadnie w sądach.”

Sędzia MDL, Rodgers, zakwestionował również wizerunek Aearo skonsolidowanego pozwu w A usłyszał Środa rano. Rodgers zauważył, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, gdy sprawy zostały usunięte z porządku administracyjnego i włączone do aktywnego harmonogramu MDL, 60 000 roszczeń zostało oddalonych. To ponad prawie 20 000 wcześniej odrzuconych spraw, powiedziała sędzia, w sumie 80 000 odrzuconych spraw – to pewny znak, zasugerowała, że ​​proces weryfikacji działa.

„Nie sądzę, by większość oskarżonych określiła to jako destrukcyjne” – powiedział Rodgers na środowym przesłuchaniu. (sędzia A. napisał Artykuł przeglądowy prawa Zeszłego lata przedstawił swoje uzasadnienie minimalnej kontroli początkowych roszczeń i wcześniej zaatakował 3M za krytykę środka po jego pierwotnym zatwierdzeniu.)

Sędzia kategorycznie stwierdził na rozprawie, że sama wielkość programu MDL nie jest usprawiedliwieniem „dla sądu upadłościowego, aby zapewnić bezpieczne schronienie lub ochronę przed upadłością pozwanemu o pełnej wypłacalności, odmawiając ponad 200 tys. Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych.” Powiedział również, że planuje przeprowadzić rozprawę w celu ustalenia, czy 3M działała w złej wierze w właśnie zakończonej mediacji z pełnomocnikami powodów, ponieważ sprawa upadłościowa została złożona wkrótce po tym. (Rzecznik 3M powiedział w e-mailu, że firma wierzy, iż bankructwo przyniesie „skuteczne i sprawiedliwe rozwiązanie”, dodając: „Jesteśmy gotowi iść naprzód i wierzymy, że obowiązujące prawo wspiera nasze stanowisko”).

READ  Bay Area stara się znaleźć nieuchwytne jajka, gdy ptasia grypa odcina zapasy

Proces MDL, aw szczególności prawo sędziego do zarządzania wierzytelnościami MDL, będzie pierwszym przypadkiem upadłości Aearo. Nie jest niedopowiedzeniem stwierdzenie, że ta sprawa pomoże ustalić, czy grupowe MDL pozostaną opłacalne, czy też pozwani, tacy jak Aearo, będą rutynowo wykorzystywać bankructwo, aby ich uniknąć.

Czytaj więcej:

3M oddzieli się od biznesu medycznego, zespół zatyczek do uszu złoży wniosek o upadłość

Biurko 3M rozbite za próbę poinformowania arbitra MDL, jak prowadzić swój harmonogram

J&J ogłasza upadłość talku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

ponownie \ wróć

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Wyrażone opinie są opiniami autora. Nie odzwierciedlają poglądów agencji Reuters News, która zgodnie z Zasadami Zaufania zobowiązuje się do bezstronności, niezależności i wolności od uprzedzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *