Elon Musk kupuje 9,2% Twittera, co czyni go największym udziałowcem

Kupowanie akcji wysyłanych wiadomości Świergot (TWTR) Wzrost o 22% we wczesnym handlu. Musk nie ujawnił, ile zapłacił za akcje, ale jego udział wynosił 2,9 miliarda dolarów na koniec piątkowego handlu i 3,5 miliarda po wzroście w poniedziałek wczesnym rankiem.
Zgłoszenie Muska nie ujawniło celu zakupu ani planów dla firmy. Ale w przeszłości był głównym krytykiem polityki Twittera. W zeszłym miesiącu powiedział, że daje „poważne myślenieStworzenie nowej platformy mediów społecznościowych.
Biorąc pod uwagę, że Twitter służy jako de facto publiczny plac miasta, nieprzestrzeganie zasad wolności słowa zasadniczo podważa demokrację. ćwierkanie W zeszłym miesiącu. „Co musi być zrobione?”

Za każdym razem, gdy inwestor kupuje 5% lub więcej akcji firmy, musi ujawnić ten zakup w aktach Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Chociaż udziały mniejsze niż 10% w firmie są uważane za „negatywne” w oczach Wall Street, może to wskazywać na wysiłki Muska, aby wziąć bardziej aktywną rolę w prowadzeniu Twittera. Jest to jeden z czynników, który skłonił innych inwestorów do zakupu akcji i podniesienia ceny w poniedziałek.

„Myślę, że zamierza być aktywny i wymusić zmiany na Twitterze”, powiedział Dan Ives, analityk techniczny w Wedbush Securities. „To jest ujęcie zarządu Twittera i zespołu zarządzającego, aby rozpocząć dyskusje”.

Ives powiedział, że nawet jeśli Musk nie spróbuje zmienić sposobu działania Twittera, jego duży zakup może skłonić innych inwestorów-aktywistów do przejęcia udziałów w firmie.

„Tak czy inaczej, to zmieni trajektorię Twittera” – powiedział Ives.

To może nie być realistyczne, powiedział Ives, dla Muska lub kogokolwiek innego, kto próbuje rozpocząć budowę nowej platformy konkursowej od zera. Dlatego sensowne jest, aby próbował zmienić praktyki w samym Twitterze.

Twitter nie otrzymał natychmiastowej odpowiedzi na prośbę o komentarz w sprawie inwestycji Muska.

READ  W 1990 roku Tom Stoker kupił dożywotni bilet od United Airlines za 290 000 $. Od tego czasu przejechał 23 miliony mil i nazwał ten zakup „najlepszą inwestycją” swojego życia.

Musk jest jednym z najpopularniejszych głośników

Musk ma 80 milionów obserwujących na Twitterze, czyli znacznie więcej niż jakikolwiek inny dyrektor generalny. Częsty tweeter wykorzystuje go jako główną formę rozpowszechniania wiadomości o obu Tesla (TSLA) i SpaceX, dwie firmy, którymi kieruje, z których żadna nie ma tradycyjnego działu PR innych firm.

Ale jego tweety czasami wpędzały go w kłopoty.

W 2018 roku Musk napisał na Twitterze, że tak będzie Weź prywatny Tesla za 420 dolarów za akcję i że zapewnił sobie „zabezpieczone finansowanie”, aby to zrobić. Okazało się później, że gdy on robił Dyskusje o finansowaniu Taka oferta, finansowanie nie było w żaden sposób zabezpieczone.
piżmo załatwić sprawę Rezygnując z funkcji prezesa Tesli, mimo że pozostaje jej dyrektorem generalnym. Zarówno on, jak i Tesla zapłacili również grzywnę w wysokości 20 milionów dolarów, a Musk zwrócił firmie swoje płatności, kupując dodatkowe 20 milionów dolarów akcji Tesli.

Zgodził się również, że każdy z jego przyszłych tweetów, które mogą zawierać istotne informacje o firmie, zostanie przejrzany przez innych dyrektorów Tesli przed ich wysłaniem. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zakwestionowała, czy wywiązuje się z tego postanowienia umowy, a Musk i agencja walczą o tę kwestię w sądzie.

Ostatnie zamieszanie na Twitterze

Założyciel Twittera Jack Dorsey Rezygnacja z funkcji CEO W listopadzie zeszłego roku w nagłym ruchu bez wcześniejszego powiadomienia zwykle przedstawia się tego typu zmianę kierownictwa. Jego następcą został Parag Agrawal, który pełnił funkcję dyrektora ds. technologii.
Piżmo wyraziło Wsparcie Dorsey W przeszłości, kiedy spotykał się z krytyką ze strony niektórych akcjonariuszy. A kiedy Agrawal został po raz pierwszy dyrektorem generalnym Twittera, ktoś inny napisał na Twitterze, że Google, Microsoft, Adobe, IBM, Palo Alto Networks i Twitter są prowadzone przez dyrektorów generalnych, którzy dorastali w Indiach, odpowiedział sobie Musk. ćwierkać: „Stany Zjednoczone czerpią ogromne korzyści z indyjskich talentów!”
Ale po kilku dniach on… tweetuj mema To utożsamia Agrawala z byłym sowieckim przywódcą Józefem Stalinem i przedstawia Dorseya jako byłego Stalina przekonanego, że dyktator został później zamordowany.

„Musk już zasygnalizował, że nie zgadza się z nominacją Agrawala i że chciałby pewnych zmian” – powiedział analityk Morningstar Ali Al Maghribi w notatce dla klientów. „Stwarza to większą niepewność co do tego, jak Agrawal i firma zareagują teraz na największego akcjonariusza firmy”.

READ  Restauracja Landmark Fort Worth szuka nowej lokalizacji - NBC 5 Dallas-Fort Worth

W przeciwieństwie do Muska, który jest właścicielem ponad 20% Tesli, udział Dorseya w Twitterze jest stosunkowo skromny, z zaledwie 2,3% akcji firmy.

Ives powiedział, że Musk niekoniecznie musi zostać dyrektorem generalnym Twittera, aby móc przekonać firmę do zmiany praktyk. Nie jest do końca jasne, jakie zmiany chciałby zobaczyć.

Niedawno przeprowadził na Twitterze ankietę, w której pytano swoich zwolenników, czy uważają, że Twitter mocno przestrzega zasady wolności słowa – 70% odpowiedziało, że nie – oraz inną ankietę, w której pytano, czy jego algorytmy powinny być otwarte – 83% odpowiedziało, że tak. Obie ankiety przyciągnęły ponad milion odpowiedzi.

Ale rodzaj zmian, które Musk może popierać na Twitterze, może znacznie różnić się od tych, których może poszukiwać tradycyjny aktywny inwestor, zwykle związanych ze wzrostem ceny akcji spółki.

Aktywiści celowali w Twittera w przeszłości

Twitter już wcześniej spotykał się z aktywnymi inwestorami. Fundusz hedgingowy Elliott Management W 2020 r. naciskał na zmiany w platformie, w tym możliwość zwolnienia Dorseya lub naleganie, by ustąpił ze stanowiska osobnego dyrektora generalnego w firmie zajmującej się technologiami płatności. Kwadrat (Mennica). Dorsey przetrwał to wyzwanie, ale ostatecznie zdecydował się opuścić Twitter po ponad roku.
Twitter stał się celem krytyków po obu stronach podziału politycznego. Niektórzy uważają, że platforma nie zrobiła wystarczająco dużo, aby zwalczać dezinformację na temat Covid-19 i rzekomych oszustw wyborczych. Inni uważali, że cenzurowanie niektórych poglądów, w tym: Zakaz byłego prezydenta Donalda Trumpa.
Kapitalizacja rynkowa Twittera w wysokości 31,5 miliarda dolarów to niewielka część tego, co warte są firmy takie jak Tesla czy konkurencyjny gigant mediów społecznościowych Meta, właściciel Facebooka i Instagrama. Akcje Twittera straciły ponad połowę swojej wartości od lutego 2021 roku, kiedy to firma o tym poinformowała Wysiłki mające na celu rozwiązanie problemu wprowadzających w błąd treści O wyborach w USA Platforma kosztuje niektórych użytkowników.
Ives powiedział, że kupowanie samego posiadacza Twittera nadal byłoby zbyt drogie, zwłaszcza że większość jego fortuny jest związana z posiadanymi przez niego akcjami Tesli i SpaceX. Musk jest najbogatszą osobą na świecie, z szacowanym majątkiem netto na 288 miliardów dolarów, według Forbes.

„Musiał współpracować z firmami private equity” – powiedział Ives. „To nie tak, że on sam może to zrobić.”

READ  Balsamy do ust Burt's Bees, Hidden Valley Ranch wyprzedają się w ciągu kilku godzin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *