Europejskie akcje osiągają nowe maksima przed zyskami z USA

  • Ceny rynkowe są bardziej narażone na majową podwyżkę stóp procentowych przez Fed
  • Rentowności w UE rosną, ponieważ maleją szanse na podwyżkę stóp EBC
  • Akcje rosną w nadziei na zyski w USA

SYDNEY (Reuters) – Europejskie akcje wzrosły w poniedziałek do najwyższego poziomu od ponad roku, ponieważ sezon zysków w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się w tym tygodniu od szczytu, a partia chińskich danych miała zapewnić wgląd w tempo światowego druga co do wielkości firma. Gospodarka wraca do zdrowia.

Lepsze niż oczekiwano raporty finansowe za pierwszy kwartał opublikowane w piątek przez JP Morgan (JPM.N), Citigroup (C.UL) i Wells Fargo (WFC.N) pomogły poprawić nastroje na rynkach, które w zeszłym miesiącu ucierpiały z powodu zawirowań na rynku sektor bankowy. .

„Sezon zysków w USA rozpoczął się od wysokich notowań, a wiodące amerykańskie banki podały wyniki, które przebiły oczekiwania, nawet w świetle niedawnych zawirowań w sektorze” — powiedział Bruno Schneller, dyrektor zarządzający w INVICO Asset Management.

Schneller powiedział, że ta optymistyczna wiadomość sprawiła, że ​​szanse na obniżkę stóp w tym roku zmalały.

Rynki odnotowały również zmianę nastrojów w perspektywach stóp procentowych w USA, przy czym kontrakty terminowe na akcje wskazują na 81% szans, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o ćwierć punktu do 5,0-5,25% w maju.

Odporność bazowej sprzedaży detalicznej w USA i skok oczekiwań inflacyjnych odnotowany w piątek spowodowały, że inwestorzy ograniczyli skalę łagodzenia oczekiwanego w tym roku do łącznie około 55 punktów bazowych.

W tym tygodniu przemawia co najmniej ośmiu wyższych urzędników Fed, w tym trzech gubernatorów, i może wygenerować wiele nagłówków, aby posunąć się dalej.

Ogólnoeuropejski indeks STOXX 600 (.STOXX) osiągnął najwyższy poziom od 14 miesięcy i ostatni raz zwyżkował o 0,14%, podczas gdy STOXX50 (.STOXX50) osiągnął najwyższy poziom od 22 lat. .

Akcje światowe (.MIWD00000PUS) i japoński indeks Nikkei (.N225) pozostawały bez zmian.

READ  Czołowy analityk kryptograficzny przewiduje awarię brutalnego Ethereum (ETH) pod koniec roku – to jego cel

Chińskie blue chipy (.CSI300) wzrosły o 1,4% przed danymi o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i produkcie krajowym brutto, które zostaną opublikowane we wtorek, ponieważ analitycy uważają, że ryzyko stanowi byczą niespodziankę, biorąc pod uwagę niedawną siłę w handlu.

Dane opublikowane w weekend pokazały, że ceny nowych domów w Chinach wzrosły w najszybszym tempie od 21 miesięcy, zwiększając popyt i zaufanie konsumentów.

Klucz do zarobków

Kontrakty terminowe na S&P 500 wzrosły o 0,1%, a większość kontraktów terminowych na Nasdaq była płaska przed raportami o zyskach prowadzonych przez Goldman Sachs (GS.N), Morgan Stanley (MS.N) i Bank of America (BAC.N).

W Europie akcje spółek finansowych osiągnęły gorsze wyniki niż szerszy rynek, a ostatnio spadły o około jedną trzecią procenta (0,SX7P).

Inne duże amerykańskie nazwiska, które zgłosiły zarobki w tym tygodniu, to Johnson & Johnson (JNJ.N), Netflix (NFLX.O) i Tesla (TSLA.O).

Analitycy spodziewają się, że zyski S&P 500 w pierwszym kwartale spadną o 5,2% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, chociaż analityk Bank of America (BofA), Savita Subramanian, jest bardziej zaniepokojona perspektywami na 2023 rok.

„Ogólnie rzecz biorąc, spodziewamy się kwartalnych, ale znacznych rabatów przez cały rok” – ostrzegł Bank of America. „Nasza prognoza EPS na rok 2023 dla S&P 500 pozostaje na poziomie 200 USD, wciąż o 9% poniżej konsensusu”.

„Popyt konsumentów już spadł, a teraz obserwujemy usługi” – powiedział Subramanian. „Linie lotnicze, hotele i restauracje odczuwają presję ze względu na spowolnienie dużego biznesu (okresy porównawcze) i dyskomfort związany z presją płacową”.

Na rynkach obligacji zmiana perspektyw Fed spowodowała wzrost rentowności dwuletnich obligacji amerykańskich do 4,11%, po wzroście o 11 punktów bazowych w zeszłym tygodniu.

Rentowność dwuletnich obligacji Niemiec, Francji i Włoch spadła w poniedziałek.

Rynki wyceniają 37 punktów bazowych zacieśnienia na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego w maju i 82 punkty bazowe do października.

READ  5th Central NY Walmart znalazł tam skimmer kart w weekend 4 lipca

Ten wzrost oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych spowodował, że euro w zeszłym tygodniu zyskało 0,8%, nawet po tym, jak spadło w piątek. Wspólna waluta osiągnęła poziom 1,09775 USD w poniedziałek, po osiągnięciu rocznego maksimum na poziomie 1,1075 USD w zeszłym tygodniu.

Dolar radził sobie lepiej w stosunku do jena, ponieważ BoJ pozostaje wierny ultrałagodnej polityce monetarnej, przynajmniej na razie. Dolar wzrósł do najwyższego poziomu w stosunku do japońskiego jena w poniedziałek, do 134,22 jena na początku sesji, najwyższego od 15 marca. Ostatnio wzrósł o 0,16% do 133,9.

Odbicie dolara usunęło część blasku złota, które powróciło do poziomu 2009 USD za uncję, daleko od zeszłotygodniowego szczytu powyżej 2048 USD.

Ceny ropy odnotowywały wzrosty przez cztery kolejne tygodnie, do czego przyczyniły się cięcia produkcji, a zachodni organ nadzorujący energetykę powiedział, że światowy popyt wzrośnie w tym roku do rekordowego poziomu dzięki odbiciu chińskiej konsumpcji.

W poniedziałek rynek konsolidował się, a ropa Brent i amerykańska ropa spadły o 0,7% do odpowiednio 85,79 USD i 81,99 USD (1011 GMT) za baryłkę.

Reportaż od Wayne’a Cole’a. Montaż autorstwa Kennetha Maxwella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *