Finały NBA 2022: Dziewięć rozgrywek wyjaśnia zwycięstwo 5 wojowników nad Celtics

The żołnierze złotego Stanu Jedno zwycięstwo przed mistrzostwami. W pewnym sensie ich zwycięstwo w grze 5 było dokładnym przeciwieństwem ich zwycięstwa w grze 4 – po tym, jak Stephen Curry strzelił TD Garden z 43 punktami w piątek 14 na 26, zdobył tylko 16 punktów w grze 7 na 22. strzał w Chase Center w ich 104. zwycięstwie.-94 w poniedziałek. Inaczej było bardzo podobnie – wojownicy wygrali 10 punktami, zamknięci Boston Celtics W czwartej kwarcie pokonał nieefektywny występ ofensywny.

Oto dziewięć zagrań wyjaśniających piątą grę:

1. O stary, dobry początek

W pierwszych czterech meczach finałów NBA Golden State stopniowo przechylał swój atak w stronę Curry’ego, który wykonuje wysokie pickupy i rzuty. Gra 5, rozpoczęta od klasycznej akcji Warriors. Curry podaje piłkę Otto Porterowi Jr., po czym tnie wzdłuż linii bazowej, chroniąc go twarzą Ala Horforda. Kiedy Porter ześlizguje się z ekranu, nie ma ochrony krawędzi, Robert Williams III pilnuje piłki, a Horford jest zajęty Currym:

Celtics wykonali świetną robotę, broniąc akcji Golden State poza piłką, ale to nie znaczy, że trener Steve Kerr postawi na stałe fragmenty. Warriors chcą, aby Boston wykonał wiele akcji, ponieważ każda akcja wymaga od obrońców myślenia i komunikowania się.

Pierwsze posiadanie gry dostarczyło zamówionej miniatury Bitwa ma miejsce, gdy piłka dotrze do Złotego Stanu. Broniący się wojownicy są wyczerpujący i wierzą, że jeśli będą dalej prowadzić swoje rzeczy, przeciwnik w końcu osłabnie. Zdobywanie bramek przeciwko Celtics jest stresujące, a oni wierzą, że jeśli zostaną zamknięci, a ich błędy ograniczone, przeciwnik w końcu osłabnie. Tutaj Golden State poślizgnął się, ale Draymond Green musiał wykonać idealne podanie, a Porter musiał uderzyć piłkę ponad wyciągniętymi ramionami Jasona Tatuma.

To wiadro było początkiem wyścigu Warriors 14-4, w którym Curry zdobył tylko dwa punkty.

2. Prosta gra

W pierwszym zwycięstwie w serii Bostonu Tatum miał 13 asyst, a Horford strzelił sześć i 3 gole. W trzecim meczu, drugim zwycięstwie Celtics, Tatum miał dziewięć asyst i skutecznie atakował Curry’ego. To przejęcie pod koniec drugiego kwartału, które zakończyło się strzałem Horforda 3 z Tatum, ilustruje, co w tej serii działało ofensywnie dla Bostonu:

Tatum wpadł w pole karne z sporym dystansem dookoła, obrona spadła i sprawił, że Andre Iguodala pomyślał, że minął Jaylena Browna w róg i uderzył Horforda i zdobył trzy bramki. Problem Bostonu polega na tym, że to za mało. Dopiero trzecia wskazówka Celtics – nie trafiła do pierwszej dwunastki – i Tatum zakończyła z czterema asystami. To nie przypadek, że wszystkie jego podania wypadły w trzeciej kwarcie, w której dominowały.

READ  Gracze MLB noszą fanatyków Nike na nowych strojach, które wyglądają „jak dokładna replika”

„Kiedy jesteśmy w najlepszej formie, ruch piłki jest prosty” – powiedział trener z Bostonu Aimee Odoka. „Myślę, że trzecia kwarta to pokazała. Prowadzenie i kopanie były piękne, to działało, strzelając szeroko”.

3. Tak jak go namalowali

Oto bardzo dziwna sekwencja: po podwójnej drużynie na Tatum i napadzie, Curry odmawia wykonania pull 3 w przejściu, być może obawiając się stojącego za nim Roberta Williamsa III. Podał piłkę Greenowi, który posłał lewe podanie do Klaya Thompsona po drugiej stronie. Thompson atakuje podejście Horforda, a potem idzie do niesławnego jednonożnego biegacza nad Williamsem z, och, 17 stóp czy więcej? Spójrz na reakcję Greene’a, gdy to się stanie:

Thompson zakończył z 21 punktami w 7 za 14, w tym 5 za 11 z deep. To niedorzeczny cel. Aby poradzić sobie w każdej grze NBA, nie mówiąc już o piątej grze finałów NBA, ale to Thompson, więc nie było szoku, kiedy wszedłem.

Dlaczego to włączyłeś? Ponieważ Warriors mieli dziewięć napadów na dwa z Bostonu, a pięć z tych napadów na Golden State trafiło prosto do wiader po drugiej stronie. (Pozostałe cztery: nieodebrane trzy losowania curry i błąd.) Widzieliśmy to już wcześniej.

4. Niespodzianka!

Celtics nie zmienili całkowicie sposobu, w jaki bronili Curry’ego, ale stali się selektywnie bardziej agresywni. Tutaj rzucają w niego zaskakującą podwójną drużyną, ale Curry po cichu odwraca się od Tatum, kontynuuje śledztwo i znajduje Gary’ego Paytona jako drugiego, który rzuca piłkę drżącym lewym podaniem:

To mój ulubiony z ośmiu podań Curry’ego i wyjaśnia, dlaczego Celtics niechętnie postawili dwa na piłkę przeciwko niemu. Spudłował wszystkie trzy rzuty, ale odcisnął swoje piętno w grze.

Po prostu używa tej agresji przeciwko nim” – powiedział Curry. Wchodzenie w losowanie. Prawda jest taka, że ​​nie wiem, czy miałem więcej niż pięć asyst w moich pierwszych czterech meczach, a ta suma rośnie, a my wciąż wiele zostawiamy, ponieważ mamy różne sposoby atakowania ciebie, nawet jeśli nie próbuję tylko łapać trafień. I używając Grawitacji, używania ruchu piłki, tego rodzaju rzeczy do normalnego treningu koszykówki wojowników. To tylko uczucie. I oczywiście nigdy nie tracisz agresywność, nawet jeśli nie robisz zdjęć tak, jak zwykle.

5. To jest szybki czas odpoczynku

Po stracie pięciu, Warriors wykonali serię zagrań przejściowych pod koniec trzeciej i na początku czwartej kwarty, aby ponownie odzyskać rozpęd. Prawdopodobnie pamiętasz Jordana Paula Wejdź, uderz w dzwonek 3ale oto kolejny, który trudno oglądać w filmie, z udziałem Greena i Paytona na pełnych obrotach:

To straszna obrona przesiedlenia przez Boston i symbol mentalności Golden State. To nie była gra Carrie, więc musiała zdobywać punkty tak często, jak to możliwe. W tym przypadku oznacza to, że zielony przyspiesza tempo, gdy Warriors nie mają liczb i wysyła podanie z odbicia dokładnie tam, gdzie muszą zamienić przełamanie 2 na 3 na dwa punkty – w sam raz.

– Reakcja Bostonu na mnie była kluczowa w meczu – powiedział po wygranej trener Golden State Steve Kerr.

Greene mówił o zabawie z „mocą”. Na niemal każdej konferencji prasowej podczas finałów. Nie oznacza to po prostu wykonywania obrony fizycznej; Oznacza to granie w agresywne gry, takie jak ta, i wyczarowywanie wysokiego procentu okazji do zdobycia bramki z powietrza przeciwko obronie, która nie pozwala na wiele z nich.

6. Twardy wygląd

Na dziewięć minut przed końcem i 13-0 Marcus Smart poprowadził drybling w stylu Browna poza linią trzech punktów. Było tak głośno, że Green, który pilnował Smarta, po prostu wszedł pod ekran. Zamiast próbować zmusić Paula do obrony drugiego aktu, Brown zrobił jeden zielony rozmiar za jeden. Potrafi dobrać 3 remisy, ale nie jest to łatwe:

Rozumiem, że zielony dał Brownowi trochę miejsca, ale mając 11 punktów, z 14 na zegarze strzału, nie podoba mi się ten strzał. Celtics mieli w tym momencie niewielki margines błędu, więc powinni szukać więcej niż jednego aktu, jednej właściwości odosobnienia, chyba że facet broniący tego odosobnienia był słabym obrońcą. Po usłyszeniu, jak Boston opłakuje ich „zastojowy” atak w poprzedniej grze, było to trudne spojrzenie.

Odoka zasugerował, że zmęczenie mogło wpłynąć na podejmowanie decyzji przez zespół.

7. Wiggins ratuje sytuację

Pomyślałem, że to straszna decyzja Andrew Wigginsa, zanim jeszcze weszła do kadru:

Curry patrzy na Wigginsa po podaniu, wskazując najpierw na Thompsona, a potem sam zamawia piłkę. Wiggins ma inne pomysły, podejmując dwa uniki i wpadając w prawy hak przeciwko Horfordowi. Wydawało mi się to zbyt ambitne, ale może nie był – oddał już kilka zakwestionowanych strzałów z odbicia, a dwie minuty później oddał prawie identyczny mecz z Williamsem.

Wiggins zakończył z 26 punktami na 12-23 plus 13 zbiórek. Zdobywał punkty na wiele sposobów, nie tylko rozbijając szkło, biegając po podłodze i uderzając w trzy punkty. (W rzeczywistości przegrał wszystkie sześć swoich trzypunktowych prób.) Kiedy Curry był zimny i drużyna potrzebowała go do uratowania posiadania, zmusił go. Jaki ma łańcuch.

– Jest zdecydowanie pewny siebie – powiedział Kerr. „Zdecydowanie lubi mecze pucharowe. Uwielbia wyzwania. Uwielbia rywalizować. Odnalazł tak kluczową rolę w naszym zespole i myślę, że to mu pomaga. Wie, jak bardzo go potrzebujemy, więc było wspaniale”.

8. GPII wypuszcza Stevea

Po 10 minutach z mniej niż pięcioma minutami na zegarze, Golden State wdrożył zaufane podziały postów – Payton przechodzi do Greena z oceanu, a następnie ustawia ekran dla Curry, tylko tym razem Curry go nie używa, zamiast malować, jak Green znajdzie to publicznie:

To świetna lektura Curry’ego, gdy Smart ją wyłączył, i kolejna idealna passa od Greena. Ale jest to również przykład, jak Warriors przyzwyczajają się do swojego przeciwnika – wiedzą, że Williams ignoruje Paytona, co czyni go niebezpiecznym egzaminatorem. Curry wie, że Williams spodziewa się, że będzie poza ekranem po lewej stronie, więc osłona krawędzi jest o krok lub dwa za daleko, aby dostać się do ujęcia.

9. Nie taki rodzaj „mocy”, jakiego pragniesz

Oto Tatum jadący w lewo przeciwko Wigginsowi, chwytający za unik i chybiony skok w kierunku zakrętu nad Greene’em:

Bez przechodzenia, bez kontroli, nic. Wojownicy są bardzo dobrzy w obronie tego podejścia. To chyba nie ma znaczenia, bo i tak jest niewielka szansa, że ​​Boston i tak zlikwiduje 12-punktową przewagę. Ale czuła się beznadziejna, zwłaszcza w przeciwieństwie do ofensywnego stylu Golden State.