Google Parent Alphabet zwalnia 12 000 pracowników


Nowy Jork
CNN

W najnowszym zestawie cięć, które wstrząsają branżą technologiczną, Alphabet, rodzic Google, redukuje około 12 000 miejsc pracy, czyli 6% siły roboczej, podała firma w piątek.

Cięcia wpłyną na role w różnych obszarach produktów i regionach, powiedział dyrektor generalny Sundar Pichai w e-mailu do pracowników opublikowanym w piątek na stronie internetowej firmy.

Dotknięci pracownicy ze Stanów Zjednoczonych pozostaną na liście płac firmy przez 60 dni i otrzymają między innymi wynagrodzenie za co najmniej 16 tygodni.

Alphabet powiększył swoją siłę roboczą o ponad 50 000 pracowników w ciągu ostatnich dwóch lat. Usługi zwiększyły zyski w czasie pandemii. Jednak w ostatnich kwartałach główna działalność firmy w zakresie reklamy cyfrowej była świadkiem spowolnienia gospodarczego i obaw przed recesją, które skłoniły reklamodawców do ograniczenia wydatków.

„Widzieliśmy okresy dramatycznego wzrostu w ciągu ostatnich dwóch lat” – powiedział Pichai w e-mailu. „Aby dorównać i napędzać ten wzrost, zostaliśmy zatrudnieni w innej rzeczywistości gospodarczej niż ta, z którą mamy do czynienia dzisiaj”.

Pichai powiedział, że zwolnienia są częścią wysiłków zmierzających do skupienia się na podstawowej działalności firmy i początkowych inwestycjach w sztuczną inteligencję. „Są to krytyczne momenty, aby wyostrzyć naszą koncentrację, dostosować naszą bazę kosztową i skierować nasz talent i kapitał na nasze najwyższe priorytety” – powiedział.

Alphabet ma opublikować raport o zyskach za trzy miesiące do 30 grudnia na początku lutego, a analitycy z Wall Street spodziewają się, że przychody firmy wzrosną zaledwie o 1,7% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Oznaczałoby to gwałtowne spowolnienie w stosunku do 32% wzrostu odnotowanego w tym samym czasie w zeszłym roku. Analitycy prognozują również 25% roczny spadek zysku netto.

Redukcje zatrudnienia w Google są ostatnimi z szeregu zwolnień w branży technologicznej, ponieważ inflacja obciąża wydatki konsumentów, a rosnące stopy procentowe ograniczają finanse. Popyt na usługi cyfrowe spadł podczas pandemii, ponieważ ludzie wracają do życia offline.

READ  NFL Playoffs 2022: harmonogram, wyniki, daty, godziny rozpoczęcia, telewizja, runda dywizji na żywo

Microsoftu

(MSFT)
W środę powiedział, że zwolni 10 000 miejsc pracy. Amazonka

(AMZN)
A ostatnio ogłosił 18 000 zwolnień, Salesforce

(CRM)
10% zniżki na pracowników i Facebooka

(PEŁNE WYŻYWIENIE)
-Parent Meta ogłosił 11 000 zwolnień. (Apple to rzadka duża firma technologiczna, która nie ogłosiła znaczących zwolnień w ostatnich miesiącach).

Piątek, Wayfair powiedział Zlikwiduje około 1750 pracowników Druga runda Zwolnienia trwające mniej niż sześć miesięcy.

Dyrektorzy generalni branży technologicznej, od Marka Zuckerberga z Meta po Marca Benioffa z Salesforce, obwiniali się za nadmierne zatrudnienie na początku pandemii i błędne odczytanie, jak popyt na ich produkty spadnie po złagodzeniu ograniczeń Covid-19. Pichai oskarżył również piątek Do kawałków alfabetu.

„Jestem głęboko poruszony wpływem, jaki te zmiany będą miały na życie pracowników Google, i biorę pełną odpowiedzialność za decyzje, które nas tu doprowadziły” – powiedział Pichai. Ale dodał: „Jestem optymistą co do ogromnej szansy, która nas czeka”.

Wzrost liczby miejsc pracy zwolnił w ostatnich miesiącach, a ogłoszenia o zwolnieniach – zwłaszcza w firmach technologicznych – stały się bardziej powszechne. Ale to niekoniecznie oznacza wyższe bezrobocie, Robert Frick, ekonomista korporacyjny w Federalnej Unii Kredytowej Marynarki Wojennej, powiedział CNN w czwartek. Według danych Departamentu Pracy, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy spadła o 190 000 w tygodniu zakończonym 14 stycznia.

„Podczas gdy zwolnienia w renomowanych firmach trafiają na pierwsze strony gazet, wiele firm desperacko poszukuje większej liczby pracowników, zwłaszcza pracowników technologicznych. Ci pracownicy są bardzo poszukiwani bez zysku, od przemysłu samochodowego po Departament Spraw Weteranów” – powiedział.

„Ponieważ rynek pracy jest wciąż napięty, wielu pracowników technicznych i innych wykwalifikowanych pracowników jest zatrudnianych na długo przed tym, zanim będą musieli odebrać zasiłek dla bezrobotnych. Bardziej prawdopodobne jest, że zostaną zatrudnieni przez mniejsze firmy, które mają większe zapotrzebowanie na pracowników niż większych firm” – dodał Frick.

READ  Liczenie głosów na żywo: Śledzenie głosów mówców Izby Reprezentantów

— Alicia Wallace przyczyniła się do powstania tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *