Grenlandzki lód zombie podniesie poziom mórz o 10 cali

Badanie opublikowane w poniedziałek wykazało, że szybkie topnienie pokrywy lodowej Grenlandii w końcu podniesie globalny poziom mórz o co najmniej 10,6 cala (27 cm) – ponad dwukrotnie więcej niż wcześniej oczekiwano.

Dzieje się tak z powodu czegoś, co można by nazwać lodem zombie. Jest to skazany na zagładę lód, który, choć wciąż przyczepiony do grubszych warstw lodu, nie jest już uzupełniany przez macierzyste lodowce, które otrzymują teraz mniej śniegu. Bez uzupełnienia lód wyczerpany przez zmiany klimatyczne stopi się i nieuchronnie doprowadzi do wzrostu poziomu morza, powiedział współautor badań William Colgan, glacjolog z Geological Survey of Denmark and Grenlandii.

„To martwy lód. Po prostu stopi się i zniknie z pokrywy lodowej”, powiedział Colgan w wywiadzie. „Ten lód został wysłany do oceanu, bez względu na to, jaki scenariusz klimatyczny (emisji) przyjmujemy teraz”.

To „bardziej jak jedna stopa w grobie” – powiedział główny autor badania Jason Books, glacjolog z Greenland Survey.

Nieunikniony 10-calowy wzrost w badaniu jest ponad dwukrotnie wyższy niż wzrost poziomu morza, jak wcześniej przewidywali naukowcy z topnienia pokrywy lodowej Grenlandii. Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Climate Change wykazało, że może mieć nawet 78 cm wysokości. Z kolei zeszłoroczny raport IPCC przewidywał potencjalny wzrost poziomu morza o 6 do 13 cm w wyniku topnienia lodu Grenlandii do 2100 roku.

To, co naukowcy zrobili w ramach badania, to przyjrzenie się lódowi w równowadze. W idealnej równowadze opady śniegu w górach Grenlandii spływają w dół, ładują i zagęszczają boki lodowców, równoważąc to, co topi się na krawędziach. Jednak w ciągu ostatnich kilku dekad nastąpiło mniejsze odnowienie i większe topnienie, co doprowadziło do braku równowagi. Autorzy badania przyjrzeli się proporcji tego, co jest dodawane do tego, co jest tracone i obliczyli, że 3,3% całkowitej objętości lodu Grenlandii ulegnie stopieniu niezależnie od tego, co się stanie, gdy świat zmniejszy zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla, powiedział Colgan.

READ  NASA z powodzeniem ponownie testuje silniki pierwszego stopnia rakiety księżycowej po błędzie

„Myślę, że głód to dobre określenie” na to, co dzieje się z lodem, powiedział Colgan.

Jeden z autorów badania powiedział, że ponad 120 bilionów ton (110 bilionów ton metrycznych) lodu jest już skazane na stopienie z powodu niezdolności ciepłej pokrywy lodowej do regeneracji krawędzi. Kiedy ten lód topi się w wodzie, gdyby był skoncentrowany tuż nad Stanami Zjednoczonymi, miałby 37 stóp (11 metrów) głębokości.

Liczby są średnią globalną wzrostu poziomu morza, ale w niektórych miejscach dalej od Grenlandii wzrośnie i mniej miejsc w pobliżu, takich jak wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Chociaż 10,6 cala może wydawać się niewiele, może to być wyższe niż pływy i burze, co pogarsza je, więc tak znaczny wzrost poziomu morza „miałby ogromny wpływ społeczny, gospodarczy i środowiskowy” – powiedziała profesor Ellen Enderlin. Sciences na Boise State University, który nie był częścią badania.

„To naprawdę duża strata i będzie miała szkodliwy wpływ na wybrzeża na całym świecie” – powiedział David Holland z New York University, który właśnie wrócił z Grenlandii, ale nie bierze udziału w badaniu.

Po raz pierwszy naukowcy obliczyli minimalną utratę lodu – i związany z tym wzrost poziomu morza – na Grenlandii, jednej z dwóch masywnych pokryw lodowych na Ziemi, które powoli się kurczą Z powodu zmian klimatycznych spowodowanych spalaniem węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Naukowcy zastosowali przyjętą technikę do obliczenia minimalnej utraty lodu, metodę stosowaną w lodowcach górskich całej gigantycznej zamarzniętej wyspy.

Topnienie i podnoszenie się poziomu mórz są jak kostka lodu umieszczona w filiżance gorącej herbaty w ciepłym pomieszczeniu, powiedział Richard Alley, glacjolog z Pennsylvania State University, który nie brał udziału w badaniu, ale powiedział, że ma to sens.

„Dokonałeś zbiorowej utraty lodu” – napisała Ally w e-mailu. „W ten sam sposób większość światowych lodowców górskich i obrzeży Grenlandii nadal traciłaby masę, gdyby temperatury ustabilizowały się na współczesnym poziomie, ponieważ umieszczono je w cieplejszym powietrzu, jak kostkę lodu w ciepłej herbacie”.

READ  Odkryto najstarszą chorobę genetyczną, która powoduje, że mężczyźni mają mniejsze jądra

Dwóch zewnętrznych glacjologów, Lee Stearns z University of Kansas i Sophie Nowicki z University w Buffalo, powiedziało, że czas jest tu nieznanym kluczem i jest mały problem z badaniami. Badacze stwierdzili, że nie są w stanie oszacować czasu popełnionego topienia, ale w ostatnim zdaniu, o którym wspomnieli, „w tym stuleciu” bez potwierdzenia tego, powiedział Stearns.

Colgan odpowiedział, że zespół nie wie, ile czasu zajmie stopienie całego potkniętego lodu, ale sądzi, że prawdopodobnie do końca tego stulecia, a przynajmniej do 2150 roku.

To właściwie najlepszy scenariusz, powiedział Colgan. 2012 (i w różnym stopniu 2019 ) To było ogromny rok topnienia, Gdy równowaga między dodawaniem i odejmowaniem lodu nie jest zrównoważona. A jeśli Ziemia zacznie przechodzić przez więcej lat, jak w 2012 roku, powiedział, topnienie Grenlandii może doprowadzić do wzrostu poziomu morza o 30 cali (78 centymetrów). Powiedział, że te dwa lata wydają się teraz ekstremalne, ale lata, które teraz wydają się normalne, byłyby ekstremalne 50 lat temu.

„Tak działa zmiana klimatu” – powiedział Colgan. „Dzisiejsze wartości odstające stają się jutrzejszymi wartościami średnimi”.

___

Śledź relacje AP dotyczące klimatu i środowiska na https://apnews.com/hub/climate-and-environment

___

Śledź Setha Borensteina na Twitterze pod adresem Umieść tweeta

___

Informacje o klimacie i ochronie środowiska Associated Press są wspierane przez kilka prywatnych fundacji. Dowiedz się więcej o Inicjatywie Klimatycznej AP . tutaj. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.