Howard Schultz wraca do Starbucks jako tymczasowy dyrektor generalny

„Rok temu wskazałem zarządowi, że wraz ze zbliżającą się globalną pandemią rozważę odejście ze Starbucksa” – powiedział Johnson w oświadczeniu. „Czuję, że to naturalny koniec moich 13 lat w firmie”.

Johnson dołączył Starbucks (SBUX) Zarząd w 2009 r., a w 2015 r. został prezesem i dyrektorem ds. operacyjnych. Objął stanowisko dyrektora generalnego w 2017 r., zastępując Schultza.

Johnson pozostanie specjalnym doradcą firmy i jej zarządu do września.

„Podczas tej zmiany jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy założyciela, który może interweniować na zasadzie tymczasowej, dając Zarządowi czas na dalsze badanie potencjalnych kandydatów i podjęcie odpowiedniej długoterminowej decyzji w sprawie sukcesji dla firmy” Johnson dodany.

W wiadomości wideo Johnson powiedział: „Starbucks był prezentem w moim życiu”, dodając, że był „pełen wdzięczności i optymizmu na przyszłość”. On, wraz z Melody Hobson, niezależną przewodniczącą zarządu, będzie bardziej zaangażowany podczas dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy spółki w środę.

Johnson prowadził firmę przez trudne czasy, jeszcze przed pandemią. Na przykład w 2018 roku dwóch czarnoskórych mężczyzn zostało aresztowanych w kawiarni Starbucks w Filadelfii, czekając na przyjaciela, co podpowiadało powszechna krytyka Spółka. Johnson Przepraszam za drogę Zostali potraktowani i stworzeni Szkolenie dla pracowników.

Akcje Starbucksa osiągnęły rekordowy poziom w lipcu 2021 r., podobnie jak akcje innych restauracji, które odnotowały wzrost tego lata. Johnson wdrożył kilka strategii, które okazały się skuteczne, w tym ekspansję na Chiny, udoskonalenie programu nagród firmy i udoskonalenie technologii.

Ale w zeszłym roku Akcjonariusze głosowali przeciw Propozycja wynagrodzenia prezesa firmy – rzadki ruch, który sugeruje, że niektórzy uważają, że Johnson otrzymał nadpłatę. W roku podatkowym 2021 otrzymał łącznie 20,4 miliona dolarów odszkodowania.
W umowie z 2019 r. firma stwierdziła, że ​​Johnson może również zarobić do 50 milionów dolarów, jeśli utrzyma tę pozycję do roku podatkowego 2022 i spełni cele dotyczące wydajności. ten Dziennik Wall Street Powiedział, że firma zdecyduje o premii za wyniki we wrześniu, ale obecnie nie spodziewa się tej wypłaty. Rzecznik Starbucks potwierdził CNN Business, że raport jest „dokładny”.

Tymczasem akcje Starbucksa spadły o około 24% w ciągu ostatniego roku, chociaż w środę w wiadomościach akcje wzrosły o 7%.

READ  Dolly Parton otrzymuje 100 milionów dolarów nagrody za odwagę i uprzejmość od Jeffa Bezosa i Lauren Sanchez

Powrót Schultza

Firma poinformowała, że ​​zarząd Starbucksa zatrudnił w zeszłym roku firmę zajmującą się wyszukiwaniem kadry kierowniczej Russell Reynolds Associates, aby pomogła znaleźć następcę Johnsona. Starbucks powiedział, że Schultz pomoże również w poszukiwaniu nowego i stałego dyrektora generalnego, a także pomoże zarządzać codzienną działalnością. Za swoje usługi zarabia 1 dolara.

„Kiedy coś kochasz, masz głębokie poczucie odpowiedzialności za pomoc, gdy zostaniesz wezwany” – powiedział Schultz w oświadczeniu. „Chociaż nie planowałem powrotu do Starbucks, wiem, że firma musi się ponownie przekształcić, aby spotkać się z ekscytującą nową przyszłością, w której wszyscy nasi interesariusze wspólnie prosperują”.

Schultz początkowo pełnił funkcję dyrektora generalnego Starbucks od 1987 do 2000 roku. Po powrocie na stanowisko dyrektora generalnego w 2008 roku pozostał na tym stanowisku do czasu przekazania sterów Johnsonowi w 2017 roku. Zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego i członka zarządu w 2018 roku.

Ale od tego czasu Schultz pozostaje zaangażowany. W listopadzie, napisał list otwarty Opublikowane na stronie Starbucks przez A Udane głosowanie związkowe W sklepie Starbucks w Buffalo w stanie Nowy Jork.

Napisał: „Żaden partner nigdy nie potrzebował przedstawiciela, który szukałby rzeczy dla nas wszystkich jako partnerów w Starbucks”. „I jestem zasmucony i zaniepokojony słysząc o każdym, kto myśli, że teraz jest taka potrzeba”.

Schultz zagrał ideę Oferta prezydencka w 2019 roku zanim Zdecyduj się nie biegaćskłaniając Starbucks do Wydawanie instrukcji pracownikom jak odpowiadać na polityczne pytania dotyczące jego planów w sklepach.

„Howard ma udokumentowaną historię sukcesów w prowadzeniu firmy”, powiedział CNN Business analityk Edward Jones, Brian Yarbrough, dodając, że „wykonał niesamowitą pracę, kiedy wrócił na swoje poprzednie stanowisko dyrektora generalnego”.

„Jesteśmy nieco zaskoczeni, że firma szuka kandydatów z zewnątrz, ponieważ przychodzi mi na myśl tak wielu menedżerów wyższego szczebla, którzy pracowali pod kierownictwem Howarda Schultza” – napisał w notatce w środę analityk Cowena, Andrew Charles. „Jednak reklama związkowa może być czynnikiem, który powoduje, że firma wygląda na zewnątrz”.

READ  Rosja obniżyła swoją główną stopę procentową o 150 punktów bazowych w szokującym ruchu

Już pół tuzina sklepów zagłosowało za przyłączeniem się do związków, a kilka innych sklepów przygotowuje się do własnego głosowania.

„Rozmowa w gildii jest głównym tematem rozmowy” Hobson powiedział w CNBC Środa. „Popełniliśmy tutaj kilka błędów. Nie słuchaliśmy i musimy to zrobić”.
To nie jest pierwsze głośne wyjście Starbucksa w ostatnich latach. W 2021 Rosalind Brewer opuściła stanowisko COO of Zostań prezesem Od Walgreens (WBA).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *