Howard Schultz wraca do Starbucks jako tymczasowy dyrektor generalny

„Rok temu wskazałem zarządowi, że wraz ze zbliżającą się globalną pandemią rozważę odejście ze Starbucksa” – powiedział Johnson w oświadczeniu. „Czuję, że to naturalny koniec moich 13 lat w firmie”.

Johnson dołączył Starbucks (SBUX) Zarząd w 2009 r., a w 2015 r. został prezesem i dyrektorem ds. operacyjnych. Objął stanowisko dyrektora generalnego w 2017 r., zastępując Schultza.

Johnson pozostanie specjalnym doradcą firmy i jej zarządu do września.

„Podczas tej zmiany jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy założyciela, który może interweniować na zasadzie tymczasowej, dając Zarządowi czas na dalsze badanie potencjalnych kandydatów i podjęcie odpowiedniej długoterminowej decyzji w sprawie sukcesji dla firmy” Johnson dodany.

W wiadomości wideo Johnson powiedział: „Starbucks był prezentem w moim życiu”, dodając, że był „pełen wdzięczności i optymizmu na przyszłość”. On, wraz z Melody Hobson, niezależną przewodniczącą zarządu, będzie bardziej zaangażowany podczas dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy spółki w środę.

Johnson prowadził firmę przez trudne czasy, jeszcze przed pandemią. Na przykład w 2018 roku dwóch czarnoskórych mężczyzn zostało aresztowanych w kawiarni Starbucks w Filadelfii, czekając na przyjaciela, co podpowiadało powszechna krytyka Spółka. Johnson Przepraszam za drogę Zostali potraktowani i stworzeni Szkolenie dla pracowników.

Akcje Starbucksa osiągnęły rekordowy poziom w lipcu 2021 r., podobnie jak akcje innych restauracji, które odnotowały wzrost tego lata. Johnson wdrożył kilka strategii, które okazały się skuteczne, w tym ekspansję na Chiny, udoskonalenie programu nagród firmy i udoskonalenie technologii.

Ale w zeszłym roku Akcjonariusze głosowali przeciw Propozycja wynagrodzenia prezesa firmy – rzadki ruch, który sugeruje, że niektórzy uważają, że Johnson otrzymał nadpłatę. W roku podatkowym 2021 otrzymał łącznie 20,4 miliona dolarów odszkodowania.
W umowie z 2019 r. firma stwierdziła, że ​​Johnson może również zarobić do 50 milionów dolarów, jeśli utrzyma tę pozycję do roku podatkowego 2022 i spełni cele dotyczące wydajności. ten Dziennik Wall Street Powiedział, że firma zdecyduje o premii za wyniki we wrześniu, ale obecnie nie spodziewa się tej wypłaty. Rzecznik Starbucks potwierdził CNN Business, że raport jest „dokładny”.

Tymczasem akcje Starbucksa spadły o około 24% w ciągu ostatniego roku, chociaż w środę w wiadomościach akcje wzrosły o 7%.

READ  Akcje rosną, gdy ropa spada, ma nadzieję, że Ukraina będzie się rozwijać

Powrót Schultza

Firma poinformowała, że ​​zarząd Starbucksa zatrudnił w zeszłym roku firmę zajmującą się wyszukiwaniem kadry kierowniczej Russell Reynolds Associates, aby pomogła znaleźć następcę Johnsona. Starbucks powiedział, że Schultz pomoże również w poszukiwaniu nowego i stałego dyrektora generalnego, a także pomoże zarządzać codzienną działalnością. Za swoje usługi zarabia 1 dolara.

„Kiedy coś kochasz, masz głębokie poczucie odpowiedzialności za pomoc, gdy zostaniesz wezwany” – powiedział Schultz w oświadczeniu. „Chociaż nie planowałem powrotu do Starbucks, wiem, że firma musi się ponownie przekształcić, aby spotkać się z ekscytującą nową przyszłością, w której wszyscy nasi interesariusze wspólnie prosperują”.

Schultz początkowo pełnił funkcję dyrektora generalnego Starbucks od 1987 do 2000 roku. Po powrocie na stanowisko dyrektora generalnego w 2008 roku pozostał na tym stanowisku do czasu przekazania sterów Johnsonowi w 2017 roku. Zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego i członka zarządu w 2018 roku.

Ale od tego czasu Schultz pozostaje zaangażowany. W listopadzie, napisał list otwarty Opublikowane na stronie Starbucks przez A Udane głosowanie związkowe W sklepie Starbucks w Buffalo w stanie Nowy Jork.

Napisał: „Żaden partner nigdy nie potrzebował przedstawiciela, który szukałby rzeczy dla nas wszystkich jako partnerów w Starbucks”. „I jestem zasmucony i zaniepokojony słysząc o każdym, kto myśli, że teraz jest taka potrzeba”.

Schultz zagrał ideę Oferta prezydencka w 2019 roku zanim Zdecyduj się nie biegaćskłaniając Starbucks do Wydawanie instrukcji pracownikom jak odpowiadać na polityczne pytania dotyczące jego planów w sklepach.

„Howard ma udokumentowaną historię sukcesów w prowadzeniu firmy”, powiedział CNN Business analityk Edward Jones, Brian Yarbrough, dodając, że „wykonał niesamowitą pracę, kiedy wrócił na swoje poprzednie stanowisko dyrektora generalnego”.

„Jesteśmy nieco zaskoczeni, że firma szuka kandydatów z zewnątrz, ponieważ przychodzi mi na myśl tak wielu menedżerów wyższego szczebla, którzy pracowali pod kierownictwem Howarda Schultza” – napisał w notatce w środę analityk Cowena, Andrew Charles. „Jednak reklama związkowa może być czynnikiem, który powoduje, że firma wygląda na zewnątrz”.

READ  NJ Transit zobowiązuje się utrzymać Amtraka przy ogniu po zastosowaniu środków łagodzących

Już pół tuzina sklepów zagłosowało za przyłączeniem się do związków, a kilka innych sklepów przygotowuje się do własnego głosowania.

„Rozmowa w gildii jest głównym tematem rozmowy” Hobson powiedział w CNBC Środa. „Popełniliśmy tutaj kilka błędów. Nie słuchaliśmy i musimy to zrobić”.
To nie jest pierwsze głośne wyjście Starbucksa w ostatnich latach. W 2021 Rosalind Brewer opuściła stanowisko COO of Zostań prezesem Od Walgreens (WBA).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *