Izrael przysięga „ustalić cenę” po bezprecedensowym irańskim ataku, podczas gdy światowi przywódcy wzywają do powściągliwościCNN

Izrael obiecał, że „pobierze cenę” od Iranu, gdy kraj ten będzie rozważał swoją reakcję na bezprecedensową noc Grad dronów i ataki rakietowe Stojąc w obliczu międzynarodowej presji, aby ograniczyć eskalację.

Nocny atak – podczas którego Teheran przeprowadził serię uderzeń na Izrael w ciągu pięciu godzin – grozi przekształceniem kryzysu na Bliskim Wschodzie w niekontrolowaną wojnę regionalną.

Izraelski gabinet wojenny otrzymał mandat do zareagowania na atak i spotkał się w niedzielę z jednym ze swoich członków, Bennym Gantzem, mówiąc, że „wydarzenie jeszcze się nie zakończyło”.

Wskazał na konieczność „budowania sojuszu regionalnego i pobrania ceny od Iranu w sposób i w czasie, który nam odpowiada”.

Izraelski minister obrony Yoav Galant powiedział wcześniej, że Izrael „udaremnił ten atak w niezrównany sposób”, ale dodał: „Musimy być przygotowani na wszystkie scenariusze”. W swoich pierwszych oświadczeniach izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Przechwyciliśmy i powstrzymaliśmy. „Razem zwyciężymy”.

Izraelski urzędnik osobno powiedział CNN, że Izrael odpowie na irański atak, ale zakres tego ataku nie został jeszcze ustalony. Urzędnik powiedział, że Izrael nie podjął jeszcze decyzji, czy spróbuje „rozbić wszystkie talerze”, czy też zrobi coś bardziej umiarkowanego.

Jednak zachodni sojusznicy wzywają Izrael do złagodzenia w niedzielę bardzo napiętej sytuacji i zamknięcia tygodniowego rozdziału niepewności i konfrontacji, który nasilił się po wojnie Izraela z Hamasem, w której zginęło ponad 33 000 ludzi. Palestyńczyków w Gazie i spowodował katastrofę humanitarną w Strefie Gazy.

Od tego czasu oczekiwano irańskiego ataku odwetowego Podejrzewany izraelski nalot na irańskim terenie dyplomatycznym w Syrii na początku tego miesiąca, aż w końcu nadeszła późna sobota, kiedy ponad 300 pocisków – w tym około 170 dronów i ponad 120 rakiet balistycznych – wystrzelono w kierunku terytorium Izraela. Władze izraelskie stwierdziły, że 99% z nich zostało przechwyconych przy pomocy sojuszników, w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji. Jedyne zgłoszone obrażenia dotyczyły 7-letniej dziewczynki, która została poważnie ranna odłamkiem.

READ  Cyklon o rekordowej sile Freddy wypiera setki osób podczas drugiego wyjścia na ląd w Mozambiku

Te represje wydobyły na światło dzienne wieloletni ukryty konflikt między obydwoma krajami i były pierwszym przypadkiem, w którym Republika Islamska przeprowadziła bezpośredni atak na Izrael ze swojego terytorium.

Izrael i Iran od dawna rywalizują ze sobą, ale napięcie wzrosło w następstwie ataków Hamasu na Izrael, w wyniku których zginęło około 1200 osób. Iran wspiera sieć pełnomocników na całym Bliskim Wschodzie, którzy od czasu ataków wielokrotnie starli się z Izraelem.

W niedzielę Iran oświadczył, że w jego wrogich stosunkach z Izraelem otworzyło się „nowe równanie” i ostrzegł przed „znacznie większym” atakiem na kraj, jeśli Netanjahu zdecyduje się przeprowadzić atak typu „wet za wet”.

Przywódca Rewolucji Islamskiej powiedział: „Postanowiliśmy stworzyć nowe równanie, które polega na tym, że jeśli reżim syjonistyczny odtąd będzie atakował nasze interesy, majątek, osobowości i obywateli, gdziekolwiek i kiedykolwiek, zemścimy się na nich .” Hossein Salami, dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, powiedział irańskiej telewizji państwowej. „Reżim syjonistyczny” to termin używany przez Iran w odniesieniu do Izraela.

Wcześniej Sardar Bagheri, szef sztabu irańskich sił zbrojnych, powiedział: „Jeśli reżim syjonistyczny odpowie, nasza następna operacja będzie znacznie szersza”.

Celem irańskich ataków była izraelska baza lotnicza, z której rozpoczął się nalot na irański konsulat w Damaszku. Rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari powiedział, że irańskie rakiety balistyczne, które przybyły do ​​Izraela, spadły na bazę lotniczą znajdującą się w południowym Izraelu, powodując jedynie niewielkie uszkodzenia strukturalne.

Bagheri powiedział, że z punktu widzenia Iranu operacja wojskowa przeciwko Izraelowi „zakończyła się”. Podkreślił jednak, że irańskie siły zbrojne pozostają w stanie najwyższej gotowości i są gotowe „działać, jeśli zajdzie taka potrzeba” – jak wynika z niedzielnego wywiadu dla państwowej telewizji IRINN.

Ostrzeżenia te pojawiły się w czasie, gdy kraje zachodnie nalegały, aby Izrael trzymał się z daleka od otwartej wojny ze swoim wrogiem.

READ  Rok po erupcji wulkanu wiele raf koralowych Tonga milczy

Po ataku prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie z Netanjahu i dał jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone nie będą uczestniczyć w żadnych operacjach ofensywnych przeciwko Iranowi, powiedział CNN wyższy rangą urzędnik administracji Białego Domu.

Biden powiedział Netanjahu, że powinien uznać wydarzenia sobotniego wieczoru za „zwycięstwo”, ponieważ irańskie ataki w dużej mierze zakończyły się niepowodzeniem, a zamiast tego… Udowodniony „Niezwykła zdolność Izraela do obrony i pokonania bezprecedensowych ataków”.

Izraelskie Ministerstwo Obrony/Biuletyn/Anadolu za pośrednictwem Getty Images

Izraelski minister obrony Yoav Galant (drugi od prawej) uczestniczy w niedzielę w posiedzeniu izraelskiego gabinetu obrony.

Tymczasem Biden powtórzył, że zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Izraela przed zagrożeniami ze strony Iranu i jego pełnomocników pozostaje „żelazne”.

Dwóch twardogłowych ministrów rządu, demonstrując część wewnętrznej presji, z jaką boryka się Netanjahu, wezwało do zdecydowanej reakcji. Minister finansów Bezalel Smotrich wezwał do odwetu, który „odbije się echem na całym Bliskim Wschodzie”, podczas gdy minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gvir powiedział, że Izrael powinien „zwariować”.

Na całym Bliskim Wschodzie wzywano także do powściągliwości. Arabia Saudyjska, główny regionalny rywal Iranu, podkreśliła znaczenie „zapobiegnięcia dalszemu zaostrzeniu” kryzysu, natomiast Katar, utrzymujący bliskie stosunki gospodarcze z Iranem, wyraził „głębokie zaniepokojenie”. Zjednoczone Emiraty Arabskie ostrzegły przed „nowym poziomem niestabilności”, jeśli pętla nie zostanie zamknięta.

Iran obiecał odpowiedzieć po tym, jak oskarżył o to Izrael Jego placówka dyplomatyczna została zbombardowana W Syrii na początku tego miesiąca.

Atak bombowy Irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało wówczas, że w wyniku ataku zniszczono budynek konsulatu w stolicy, Damaszku, zabijając co najmniej siedmiu urzędników, w tym Mohammada Rezę Zahediego, najwyższego dowódcę Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej i starszego dowódcę Mohammada Hadi Haji Rahimi.

Zahedi, były dowódca sił lądowych i powietrznych IRGC oraz zastępca dowódcy jego operacji, był najważniejszym irańskim celem zabitym od czasu, gdy prezydent USA Donald Trump nakazał zabójstwo generała IRGC Qasema Soleimaniego w Bagdadzie w 2018 r. 2020 r.

READ  Fala upałów w Europie: Wielka Brytania przeżywa trzeci najgorętszy dzień w historii, pożary buszu szaleją we Francji i Hiszpanii

To rozwijająca się historia, która została zaktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *