Izrael twierdzi, że ponownie otworzył główne przejście do Gazy, ale Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że nie dotarła żadna pomoc

JEROZOLIMA (AP) – Izraelskie wojsko oświadczyło w środę, że ponownie otworzyło przejście Kerem Shalom do Gazy po kilku dniach zamknięcia, ale Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​jak dotąd nie dotarła żadna pomoc humanitarna i nie było nikogo, kto mógłby ją przyjąć po stronie palestyńskiej po pracownikach uciekli podczas najazdu izraelskiego wojska w regionie.

Przejście Kerem Shalom między Gazą a Izraelem zostało zamknięte w weekend po tym, jak w ataku rakietowym Hamasu zginęło czterech izraelskich żołnierzy w pobliżu tego przejścia, a we wtorek izraelska brygada czołgów zamknęła przejście Kerem Shalom między Gazą a Izraelem. Zajął pobliskie przejście w Rafah Między Gazą a Egiptem, co doprowadziło do jego zamknięcia. Obydwa obiekty stanowią główne bramy zaopatrzenia w żywność, lekarstwa i inne zapasy niezbędne do przetrwania 2,3 miliona Palestyńczyków w Gazie.

Nie wydaje się, aby izraelska inwazja była początkiem kompleksowej inwazji na miasto Rafah, którą Izrael wielokrotnie obiecywał. Urzędnicy zajmujący się pomocą humanitarną ostrzegają jednak, że przedłużające się zamknięcie obu przejść może spowodować załamanie akcji humanitarnej, pogłębiając kryzys humanitarny w Gazie, gdzie zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych potrzebna jest większa pomoc humanitarna. „Całkowity głód” Trwa już na północy.

Stany Zjednoczone zatrzymały się Przesyłka bomb W zeszłym tygodniu Izrael poinformował Izrael o obawach, że Izrael jest bliski podjęcia decyzji o przeprowadzeniu ataku na dużą skalę na Rafah, zaostrzając podziały między dwoma bliskimi sojusznikami. W środę prezydent Joe Biden powiedział, że nie zapewni Izraelowi broni ofensywnej, której mógłby użyć do przeprowadzenia ataku na dużą skalę na Rafah.

W wywiadzie dla CNN Biden powiedział, że Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w obronę Izraela i zapewnią Izraelowi rakiety przechwytujące i inną broń obronną, ale jeśli Izrael uda się do Rafah, „nie dostarczymy mu broni i pocisków artyleryjskich”. używany, używany.”

Stany Zjednoczone wyrażają zaniepokojenie losem około 1,3 miliona Palestyńczyków stłoczonych w Rafah, w większości Uciekł przed walkami gdzie indziej.

Tymczasem Stany Zjednoczone, Egipt i Katar intensyfikują wysiłki mające na celu zlikwidowanie luk Możliwe porozumienie O przynajmniej tymczasowe zawieszenie broni i uwolnienie części izraelskich zakładników nadal przetrzymywanych przez Hamas. Izrael powiązał zagrożony proces w Rafah z losami tych negocjacji. Dyrektor CIA William Burns, który odbywa podróże wahadłowe po regionie w celu rozmów na temat porozumienia o zawieszeniu broni, spotkał się w środę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, według amerykańskiego urzędnika, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić negocjacje za zamkniętymi drzwiami.

READ  Potężne tornado uderza w Albertę w Dzień Kanady

Wraz z zajęciem Rafah Izrael kontroluje obecnie wszystkie przejścia graniczne w Gazie po raz pierwszy od czasu, gdy prawie dwie dekady temu wycofał swoje siły i osadników ze Strefy Gazy, chociaż przez większość tego czasu utrzymywał blokadę we współpracy z Egiptem. Od początku wojny przejście graniczne w Rafah było ważnym szlakiem pomocy humanitarnej i jest jedynym miejscem, w którym ludzie mogą wchodzić i wychodzić. Kerem Shalom to główna stacja żeglugowa w Gazie.

Zastępca dyrektora wykonawczego Światowego Programu Żywnościowego ONZ, Karl Skau, powiedział The Associated Press, że agencja utraciła dostęp do swojego magazynu żywności w Gazie w Rafah, który, jego zdaniem, „został nawiązany ze strefą zakazaną”.

„Zdajemy sobie sprawę, że nadal tam jest, ale jesteśmy bardzo zaniepokojeni grabieżami” – powiedział Skau podczas wizyty w sąsiednim Libanie, dodając, że magazyn logistyczny ONZ w Rafah został już splądrowany. Dodał, że Światowy Program Żywnościowy był w stanie zabezpieczyć magazyn w Dajr al-Balah w środkowej Gazie, ale nie zapewnił mu jeszcze dostaw żywności.

Dziennikarze Associated Press słyszeli w nocy rozproszone eksplozje i strzały w rejonie przejścia granicznego w Rafah, w tym dwie duże eksplozje na początku środy. W środę po południu z dokumentacji szpitalnej wynika, że ​​co najmniej 25 osób zostało rannych w wyniku ostrzału izraelskiej artylerii w części centrum Rafah, obszaru, o którego ewakuację Izrael nie prosił Palestyńczyków przed operacją. Armia nie udzieliła natychmiastowego komentarza.

Izraelski urzędnik wojskowy powiedział, że Hamas wystrzelił w środę niezidentyfikowane pociski w stronę przejścia granicznego Kerem Shalom, potwierdzając wcześniejsze twierdzenia tej grupy zbrojnej. Nie było bezpośrednich doniesień o poważnych obrażeniach. Urzędnik, który do czasu oficjalnego ogłoszenia wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że atak utrudni dalsze dostarczanie pomocy, ale przejście zostanie ponownie otwarte w czwartek.

Izraelski organ wojskowy odpowiedzialny za sprawy cywilne Palestyny ​​poinformował, że przejście Kerem Shalom zostało ponownie otwarte w środę wcześnie rano i zamieścił film przedstawiający wjazd ciężarówek z pomocą humanitarną na kilometrowy obszar przejścia granicznego. Następnie na nagraniu widać rozładunek ich ładunku. Zwykle palestyńscy kierowcy po drugiej stronie przejścia muszą otrzymać pomoc po jej rozładunku i transporcie do miejsc dystrybucji w Gazie. Na nagraniu nie widać, jak ktoś otrzymał pomoc.

READ  W debacie telewizyjnej kandydaci do brytyjskiego premiera kłócą się o obniżki podatków

Juliette Touma, dyrektor ds. komunikacji w UNRWA, powiedziała, że ​​aż do środowego popołudnia nie napłynęła żadna pomoc i że agencja ONZ musiała racjonować dystrybucję paliwa importowanego przez przejście graniczne w Rafah.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało, że co najmniej 46 chorych i rannych osób, które we wtorek miały wyjechać na leczenie, utknęło na mieliźnie.

Agencje ONZ i organizacje humanitarne zintensyfikowały pomoc humanitarną w ostatnich tygodniach po tym, jak Izrael zniósł niektóre ograniczenia i otworzył dodatkowe przejście na północy pod naciskiem Stanów Zjednoczonych, swojego najbliższego sojusznika.

Pracownicy organizacji humanitarnych twierdzą jednak, że zamknięcie przejścia granicznego w Rafah, jedynego źródła paliwa dla ciężarówek i generatorów, może mieć poważne konsekwencje, a Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że w północnej Gazie już panuje chaos. „Całkowity głód”.

Skau ze Światowego Programu Żywnościowego powiedział, że w ostatnich tygodniach na północ dostarczono trochę żywności.

„Kiedy tam pojechaliśmy, spod gruzów wychodzili ludzie w bardzo słabym stanie, niezdolni do uniesienia nawet pudełka z żywnością” – powiedział, dodając, że wzrost liczby chorób zakaźnych wśród dzieci może pogorszyć kryzys na północy.

Dodał: „To połączenie powszechnych chorób i poważnego niedożywienia tworzy tę śmiertelną kombinację”.

Biuro Koordynacji Działań Rządu na Terytoriach poinformowało, że we wtorek przez północne przejście wjechało 60 ciężarówek z pomocą humanitarną. Przed wojną do Gazy wjeżdżało codziennie około 500 ciężarówek.

Wojna rozpoczęła się 7 października, gdy bojownicy Hamasu przedarli się przez izraelską obronę Pobliskie bazy wojskowe i społeczności rolnicze zostały opanowaneW rezultacie zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a 250 innych zostało porwanych. Uważa się, że Hamas nadal przetrzymuje około 100 zakładników i szczątki ponad trzydziestu innych, po tym jak większość pozostałych została zwolniona po zawieszeniu broni osiągniętym w listopadzie.

Według urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia w Gazie w wyniku wojny zginęło ponad 34 800 Palestyńczyków, a około 80% populacji Gazy, liczącej 2,3 miliona Palestyńczyków, opuściło swoje domy. To była izraelska kampania wojskowa Jeden z najkrwawszych i najbardziej niszczycielskich w historii nowożytnejCo doprowadziło do obrócenia dużych części Gazy w gruzy.

READ  Armia izraelska potwierdza śmierć amerykańsko-izraelskiego żołnierza Itai Chena; Ciało nadal znajduje się w Gazie

Biden wielokrotnie ostrzegał Netanjahu przed rozpoczęciem inwazji na Rafah. Jednak skrajnie prawicowi partnerzy koalicji Netanjahu zagrozili obaleniem jego rządu, jeśli odwoła on atak lub poczyni zbyt wiele ustępstw w rozmowach o zawieszeniu broni.

Historycznie rzecz biorąc, Stany Zjednoczone zapewniły Izraelowi ogromne ilości pomocy wojskowej, która uległa przyspieszeniu od początku wojny.

Zablokowana dostawa miała składać się z 1800 bomb o masie 900 funtów (900 kilogramów) i 1700 mniejszych bomb, przy czym amerykański koncern skupiał się na sposobie użycia większych bomb w zatłoczonych obszarach miejskich, poinformował we wtorek amerykański urzędnik o zaistniałym stanie. Anonimowość w celu omówienia tej delikatnej kwestii. Urzędnik powiedział, że nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji o kontynuacji wysyłki.

___

Magdy relacjonowała z Kairu, a Leidman z Tel Awiwu w Izraelu. Wkład w powstanie tego raportu wnieśli dziennikarze Associated Press Amer Madhani i Zeke Miller w Waszyngtonie, Karim Chehayeb w Bejrucie i Julia Frankel w Bejrucie.

___

Śledź relacje wojenne AP na https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *