Kosmiczny Teleskop Hubble’a odkrywa najbliższą Ziemi supermasywną czarną dziurę – kosmiczny dowód zatrzymany w czasie

Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, astronomowie odkryli najbliższą Ziemi supermasywną czarną dziurę – kosmicznego olbrzyma „zamrożonego w czasie”.

Jako przykład trudnej do wykrycia „czarnej dziury o masie pośredniej” obiekt ten może stanowić brakujące ogniwo w zrozumieniu związku pomiędzy masą gwiazd a supermasywnymi czarnymi dziurami. Wydaje się, że czarna dziura ma masę około 8200 mas Słońca, co czyni ją znacznie masywniejszą niż czarne dziury o masach gwiazdowych, których masa waha się od 5 do 100 mas Słońca, i znacznie mniej masywna niż supermasywne czarne dziury , które mają masę od milionów do miliardów masy Słońca. Najbliższa odkryta przez naukowców czarna dziura o masie gwiazdowej nazywa się Gaia-BH1 i znajduje się zaledwie 1560 lat świetlnych od nas.

Z drugiej strony nowo odkryta czarna dziura o masie pośredniej znajduje się w niesamowitej gromadzie około dziesięciu milionów gwiazd zwanej Omega Centauri, która znajduje się około 18 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

(Zdjęcie: ESA/Hubble/NASA/M. Haberle (MPIA))

Co ciekawe, fakt, że „zamrożona” czarna dziura najwyraźniej zatrzymała swój rozwój, potwierdza tezę, że Omega Centauri to pozostałości starożytnej galaktyki, która została pożarta przez naszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *