Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Korytarz humanitarny otwarty w 3 miastach, w tym w oblężonym Mariupolu

Dziewczyna spaceruje po dziedzińcu bloku mieszkalnego zniszczonego w kontekście konfliktu ukraińsko-rosyjskiego w obleganym południowym mieście portowym Mariupol na Ukrainie, 28 marca 2022 r.

Aleksander Armoszenko | Reuters

Wicepremier Ukrainy Irina Vereshuk potwierdziła, że ​​dziś korytarze humanitarne zostaną otwarte w ukraińskich miastach Mariupol, Melitopol i Energodar.

W Telegram Post powiedziała, że ​​Rosja „podkreśliła swoją gotowość” do przestrzegania korytarzy, które umożliwiłyby ewakuację ludności cywilnej i import niezbędnych zapasów.

Wczesne próby ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola Trzeba było to powstrzymać Kiedy władze ukraińskie stwierdziły, że siły rosyjskie nie przestrzegają zawartych porozumień o zawieszeniu broni.

Tysiące cywilów jest uwięzionych w strefie konfliktu miasta, borykają się z niedoborami niezbędnych zapasów, w tym żywności, wody i lekarstw.

Zdobycie Mariupola byłoby wielkim zwycięstwem Rosji, ponieważ mogłoby pozwolić Moskwie na utworzenie lądowego korytarza do Krymu, półwyspu w południowej Ukrainie, który zaatakowała i zaanektowała w 2014 roku.

– Chloe Taylor

Szef brytyjskiego wywiadu powiedział, że Putin „bardzo źle ocenił” sytuację na Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczy w spotkaniu z prezesem Presidential Grant Foundation Ilyą Chukalinem w Moskwie 29 marca 2022 r.

Michaił Klementiew | Sputnik | Reuters

Prezydent Rosji Władimir Putin Źle ocenił sytuację na Ukrainie, ale jego doradcy się boją Szef brytyjskiego wywiadu powiedział mu prawdę o tym, co dzieje się na ziemi.

„Coraz bardziej wydaje się, że Putin rażąco źle ocenił sytuację. Wyraźnie źle ocenił opór narodu ukraińskiego” – powiedział Jeremy Fleming, dyrektor brytyjskiej agencji szpiegowskiej GCHQ w przemówieniu w Australii w czwartek.

Odnosząc się do konfliktu na Ukrainie jako „osobistej wojny” Putina, Fleming powiedział, że rosyjski przywódca zbagatelizował również ekonomiczne konsekwencje reżimu sankcji, a także zdolności wojskowe Rosji.

„Widzieliśmy rosyjskich żołnierzy, którym brakuje broni i morale, odmawiając wykonywania rozkazów, sabotując własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzeliwując swoje samoloty” – powiedział.

READ  Ekstremalne zimno pozbawia tysiące ludzi prądu w krajach skandynawskich, gdy powodzie ponownie nawiedzają Niemcy

„I chociaż uważamy, że doradcy Putina boją się powiedzieć mu prawdę, to co się dzieje i jak wiele z tych błędnych obliczeń należy wyjaśnić systemowi”.

Chloe Taylor

Rozmowy między Rosją a Ukrainą będą kontynuowane w piątek

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zwraca się do rosyjskich i ukraińskich negocjatorów przed ich bezpośrednimi rozmowami w Stambule w Turcji 29 marca 2022 r.

Murat Steinmhordar | Reuters

David Arachhamiya, ukraiński urzędnik zaangażowany w negocjacje z Rosją, powiedział w przekazie wideo, że Rosja i Ukraina wznowią rozmowy 1 kwietnia.

W rozmowie z ukraińską telewizją Arachhamiya powiedział, że rosyjski zespół negocjacyjny nie ma swobody i powinien omówić drobne szczegóły rozmów z Kremlem. Powiedział jednak, że chociaż prezydent Zełenski wyznaczył ukraińskiemu zespołowi czerwone linie, które nie zostały przekroczone – takie jak oddanie terytorium – mają oni znacznie więcej miejsca na elastyczność niż ich rosyjscy koledzy.

Chloe Taylor

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj:

Rosja kontynuuje bombardowanie i utrzymuje pozycje pod Kijowem, mimo obietnic Moskwy dotyczących zmniejszenia jego rozmiarów

Wielka Brytania poinformowała w czwartek, że rosyjskie bombardowania i „poważne” ataki rakietowe są kontynuowane na ukraińskie miasto Czernihów, a siły rosyjskie nadal utrzymują pozycje w pobliżu Kijowa, pomimo obietnic Moskwy.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony: „Siły rosyjskie nadal utrzymują swoje pozycje we wschodnim i zachodnim Kijowie pomimo wycofania ograniczonej liczby jednostek”. Powiedział na odprawie wywiadowczej.

Czernihów znajduje się około 90 mil (145 km) na północ od Kijowa i 40 mil (64 km) na południe od granicy z Rosją.

Rosyjski przedstawiciel obrony powiedział w środę, że Moskwa „znacząco” zmniejszy aktywność wojskową W pobliżu Czernihowa i stolicy Kijowa, podała NBC News.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wezwał do ostrożności, aby wierzyć w obietnice Moskwy. Nie można było od razu skontaktować się z biurem prasowym rosyjskiego Ministerstwa Obrony, aby przekazać komentarz do CNBC.

READ  Rishi Sunak ostrzega, że ​​Wielka Brytania znajduje się na rozdrożu przed wyborami powszechnymi

Brytyjskie ministerstwo poinformowało, że w najbliższych dniach „prawdopodobnie będą miały miejsce ciężkie walki na przedmieściach” Kijowa. Od zeszłego tygodnia siły ukraińskie zaczęły donosić, że miasta w pobliżu stolicy zostały odbite.

Sytuacja wokół stolicy jest niestabilna, a weryfikacja tych ukraińskich roszczeń jest trudna lub niemożliwa.

„Widzisz Ukraińców, którzy próbują wykorzystać okazję i odepchnąć Rosjan tam, gdzie mogą”, powiedział Dan de Los, korespondent ds. bezpieczeństwa globalnego NBC News.

W Mariupolu na południu trwają ciężkie walki, ale brytyjskie ministerstwo poinformowało, że ukraińscy obrońcy nadal trzymali centrum miasta. Mariupol został w dużej mierze zniszczony przez rosyjską artylerię i rakiety.

– Ted Kemp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *