Najnowsze wiadomości wojenne między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

przypisane mu…Nicole Tong dla The New York Times

BRUKSELA – Istnieje wiele wpływowych elementów rosyjsko-ukraińskiej umowy zbożowej, co do których urzędnicy nie wierzyli, że było możliwe do połowy czerwca, nie tylko dlatego, że wojna trwała, a zaufanie między obiema stronami było bardzo niskie.

Oto, co należy wiedzieć o problemie zboża i jak można go teraz rozwiązać.

Dlaczego zboże ukraińskie utkwiło w kraju?

Po tym, jak 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, rozmieściła okręty wojenne wzdłuż ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego. Ukraina zaminowała te wody, aby powstrzymać rosyjski atak morski. Oznacza to, że porty służące do eksportu ukraińskiego zboża zostały zamknięte dla żeglugi handlowej. Rosja ukradła również zapasy zboża, zaminowane pola zboża, aby nie można było ich zebrać, oraz zniszczono magazyny zboża.

przypisane mu…Tyler Hicks/The New York Times

Jak będzie przebiegał proces?

Ukraińscy kapitanowie wyprowadzą statki pełne zboża z portów w Odessie, Jużnym i Czarnomorsku.

Wspólne centrum dowodzenia z urzędnikami z Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ zostanie natychmiast utworzone w Stambule, aby monitorować wszystkie ruchy flot.
Uwaga: strzałka wskazuje ogólny kierunek jazdy; nie reprezentuje

określona ścieżka. Źródło: europejscy urzędnicy rządowi i in

Uwaga: strzałka wskazuje ogólny kierunek jazdy; nie reprezentuje

określona ścieżka. Źródło: europejscy urzędnicy rządowi i in


READ  Blinken, Wang Yi z Chin prowadzi rozmowy dotyczące wojny i handlu na Ukrainie

Statki wypłyną na wody tureckie, gdzie zostaną skontrolowane przez wspólny zespół urzędników tureckich, ONZ, ukraińskich i rosyjskich, a następnie dostarczą ładunek do miejsc na całym świecie i wrócą na kolejną inspekcję przez wspólny zespół przed powrotem na Ukrainę.

Umowa określa, że ​​podstawowym obowiązkiem zespołu inspekcyjnego jest kontrola „nieuprawnionego ładunku i personelu na pokładach statków zmierzających do lub z ukraińskich portów”. Głównym żądaniem Rosji było, aby powracające statki nie przewoziły broni na Ukrainę.

Strony uzgodniły, że statki i obiekty portowe wykorzystywane w ich działalności będą chronione przed działaniami wojennymi.

Oczekuje się, że operacja szybko rozpocznie wysyłanie pięciu milionów ton zboża miesięcznie. W tym tempie i biorąc pod uwagę, że już 2,5 miliona ton jest już transportowanych drogami i rzekami do przyjaznych sąsiadów Ukrainy, zapasy prawie 20 milionów ton powinny zostać usunięte w ciągu trzech do czterech miesięcy. Pozwoli to zwolnić miejsce w magazynach na nowe zbiory, które już trwają na Ukrainie.

Jakie są zagrożenia?

Nie wynegocjowano zawieszenia broni na dużą skalę, więc statki będą podróżować przez strefę wojny. Ataki w pobliżu statków lub portów, z których korzystają, mogą podważyć porozumienie. Innym ryzykiem jest nieuczciwość lub niezgoda między inspektorami a funkcjonariuszami wspólnego dowództwa.

Rolą Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji jest pośredniczenie w takich sporach na miejscu oraz monitorowanie i wdrażanie umowy. Umowa obowiązuje przez 120 dni, a ONZ ma nadzieję, że zostanie przedłużona.

przypisane mu…Sergey Popock/AFP – Getty Images

Czy to natychmiast rozwiąże problem głodu na świecie i niższe ceny żywności?

Nie, głód na świecie jest ciągłym problemem ze względu na słabą dystrybucję żywności i żłobienie cen, i rok po roku dotyka niektórych części świata. Często są one zaostrzane przez konflikty, a także dotknięte zmianami klimatycznymi. Wojna na Ukrainie, która produkuje dużą część światowej pszenicy, spowodowała ogromne obciążenie sieci dystrybucji zbóż, podnosząc ceny i zwiększając głód.

READ  Kanadyjskie śledztwo w sprawie zarzutów ingerencji w wybory w Chinach zostało wykluczone

Urzędnicy twierdzą, że porozumienie może zwiększyć napływ pszenicy do Somalii w ciągu kilku tygodni, zapobiec masowemu głodowi i powinno doprowadzić do stopniowego spadku światowych cen zbóż. Jednak biorąc pod uwagę kruchość porozumienia, jest mało prawdopodobne, aby rynki zbożowe natychmiast powróciły do ​​normy.

Co jest dla Rosji?

Rosja jest też znaczącym eksporterem zboża i nawozów, a umowa ma ułatwić sprzedaż tych towarów na rynku światowym.

Kreml wielokrotnie przekonywał, że jego zapasów nie można wyeksportować ze względu na sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Środki w rzeczywistości nie dotyczą tych towarów, ale prywatne firmy żeglugowe, firmy ubezpieczeniowe, banki i inne firmy niechętnie pomagały Rosji w eksporcie zboża i nawozów, obawiając się, że będzie to sprzeczne z sankcjami lub że prowadzenie interesów z Rosją może zaszkodzić jej reputacji . .

UE zapewniła, wydając 21 lipca prawne wyjaśnienie nakładanych przez nią sankcji, mówiąc, że wiele banków i innych firm zajmujących się handlem zbożem w rzeczywistości nie zostało zakazanych.

Uzbrojona w podobne zapewnienia ze strony Stanów Zjednoczonych, Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła, że ​​prowadziła rozmowy z sektorem prywatnym i że handel z Rosją – zwłaszcza z rosyjskim portem Noworosyjsk – powinien przyspieszyć.

rewizja:

22 lipca 2022 r

Wcześniejsza wersja tego artykułu błędnie opisywała proces uzgodniony przez Ukrainę i Rosję dla statków z zbożem. Statki będą przewozić swój ładunek w różne miejsca przeznaczenia i wracać do ukraińskich portów, zatrzymując się na inspekcje w Turcji. Ich ładunek nie musi być koniecznie rozładowywany w Turcji, aby zostać przewieziony do miejsca przeznaczenia innymi statkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *