NASA opóźnia uruchomienie rakiety SLS, mówi, że data premiery to TBD

Powiększać / Główne silniki systemu kosmicznego są widoczne w High Bay 3 w budynku montażu pojazdów w NASA Kennedy Space Center w styczniu. 10, 2022.

NASA

Urzędnicy NASA powiedzieli w środę, że agencja przeprowadzi wstępne uruchomienie ogromnej rakiety Space Launch System w marcu, z wielotygodniowym opóźnieniem przypisywanym zadaniom „zamykania”, które muszą zostać wykonane w pojeździe.

Do tego tygodnia NASA publicznie dążyła do daty uruchomienia 15 lutego, kiedy mobilna wieża miałaby przetransportować rakietę SLS z budynku montażu pojazdów do miejsca startu w Kennedy Space Center na Florydzie. Tom Whitmeyer, zastępca administratora ds. rozwoju systemów eksploracji w siedzibie NASA, powiedział, że agencja planuje teraz wdrożenie „w połowie marca”, ale nie chciał ustalać konkretnej daty.

Whitmeyer i inni urzędnicy podczas telekonferencji z dziennikarzami powiedzieli, że chcą pozwolić zespołom pracowników i wykonawców NASA na Florydzie skrupulatnie wykonywać swoją pracę, zamiast być pospiesznym.

„Zamierzamy przetworzyć go poprawnie i uruchomimy go, i naprawdę jesteśmy bardzo dumni z naszej zdolności do przetwarzania sprzętu lotniczego i spełnienia naszych zobowiązań” – powiedział Michael Bolger, który zarządza naziemnym systemy wspierające rakietę w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego. „Znajdziemy właściwą równowagę, aby kontynuować naciskanie na uruchomienie, gdy tylko będziemy gotowi, ale nie wcześniej”.

Jeszcze w październiku, urzędnicy NASA zamierzali skierować rakietę SLS na wyrzutnię pod koniec grudnia w ramach przygotowań do „próby generalnej na mokro” pojazdu i jego systemów naziemnych. W tym czasie wyznaczyli początkową datę premiery na połowę lutego.

Teraz agencja w ogóle nie ustala daty premiery. Przedstawiciele NASA powiedzieli, że chcą poczekać do zakończenia testu mokrego ubioru, zanim poczują się pewnie co do jakiejkolwiek publicznie ogłoszonej daty premiery.

„Chcielibyśmy się wstrzymać i porozmawiać o tym po tym, jak dojdziemy do mokrej sukienki”, powiedział Whitmeyer. „Naprawdę chcemy zobaczyć wynik tego testu, zanim będziemy mogli przewidzieć z jakąkolwiek dozą pewności”.

READ  Zełenski wzywa Rosjan do „pójścia do domu”, podczas gdy Ukraina naciska na ofensywę na południu

Jest to zrozumiałe, ponieważ próba generalna na mokro jest uciążliwym procesem zaprojektowanym w celu zidentyfikowania wszelkich wad w rakiecie lub jej systemach naziemnych przed wystrzeleniem. Podczas tego testu pojazd będzie w pełni zasilany ciekłym wodorem i ciekłym tlenem, a odliczanie zostanie wykonane do około T-10 sekund. Interfejsy między rakietą, statkiem kosmicznym i systemami naziemnymi – wraz z całym oprogramowaniem do zarządzania nimi – nie były wcześniej testowane w ten sposób i historycznie to właśnie tam pojawiały się problemy z nowymi pojazdami.

Chociaż NASA odmówiła ogłoszenia daty wystrzelenia rakiety, możemy poczynić pewne uzasadnione przypuszczenia. Jeśli NASA uda się wypuścić rakietę na wyrzutnię w połowie marca, agencja spodziewa się, że procedura mokrego ubioru zajmie około dwóch tygodni, da lub zabierze kilka dni. To prowadzi nas do końca marca.

NASA ma okno startowe od 8 do 23 kwietnia. Aby to zrobić, NASA musiałaby trzymać się wdrożenia w połowie marca, przeprowadzić test mokrej sukienki w odpowiednim czasie i zidentyfikować dokładnie zero istotnych problemów, które należy naprawić przed Wystrzelić. Gdyby to wszystko się wydarzyło, można sobie wyobrazić, że NASA mogłaby sprowadzić rakietę z powrotem do budynku montażu pojazdów, wyposażyć SLS w ostateczną pirotechnikę i przetoczyć ją z powrotem na wyrzutnię w celu startu pod koniec kwietnia.

Możliwe też, że tej wiosny jednorożce będą tańczyć w kominie z płomieniami na Florydzie.

W rzeczywistości NASA nie trzymała się praktycznie żadnego opublikowanego harmonogramu, odkąd program SLS rozpoczął się 11 lat temu, z początkowym celem uruchomienia w 2016 r. Nie ma więc powodu, aby oczekiwać zmiany tej sytuacji. Zakładając zatem stosunkowo płynną procedurę ubierania na mokro, NASA czułaby się całkiem nieźle, wybierając okno startowe od 7 do 21 maja. Ale jeśli są problemy, które należy rozwiązać po teście mokrego ubierania na wyrzutni, co wydaje się prawdopodobne , prawdopodobnie planowana jest letnia premiera Space Launch System.

READ  Bryce Young wychodzi wiwatować, gdy Alabama mija Kansas State 45-20 w Sugar Bowl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.