Naukowcy odkryli niesamowicie zachowane serce sprzed 380 milionów lat

Wewnątrz australijskiego osadu znaleziono serce ryby liczącej 380 milionów lat, co przyprawia naukowców o szybsze bicie serca. Ten narząd jest nie tylko w świetnej formie, ale może również dostarczyć wskazówek na temat ewolucji kręgowców szczękowych, w tym ciebie i mnie.

Serce należy do wymarłej klasy ryb pancernych ze szczękami zwanych stawonogami, które rozkwitły w okresie dewonu między 419,2 mln a 358,9 mln lat temu – a serce jest o 250 mln lat starsze niż rdzeń ryby szczękowej, który obecnie nosi „najstarszy”. Ale chociaż ryba jest bardzo stara, umieszczenie jej serca w kształcie litery S z dwiema komorami skłoniło naukowców do odnotowania zaskakujących podobieństw anatomicznych między starożytnymi pływakami a współczesnymi rekinami.

Profesor Kate Triangstick, paleontolog kręgowców z Curtin University w Australii i współautorka nowego badania nad odkryciami powiedziała. „Te ryby dosłownie mają serce w pysku i pod skrzelami – tak jak dzisiejsze rekiny” – powiedział Triangstick.

badania Z powrotem w Science w środę.

Naukowcy przyjrzeli się dokładniej dokładnej lokalizacji narządu, ponieważ byli w stanie zaobserwować go w odniesieniu do skamieniałego żołądka, jelit i wątroby, które są rzadkie.

„Nie jestem w stanie powiedzieć, jak bardzo byłem zaskoczony, gdy znalazłem w tej starożytnej skamielinie pięknie zachowane serce 3D i inne narządy” – powiedział Trinagistic.

miniaturowe zawory spiralne gogo-plac-xs-1

Biały pierścień przedstawia spiralne zastawki jelita, ale serce nie jest tutaj widoczne. „Byłem całkowicie oszołomiony faktem, że rzeczywiście możemy zobaczyć tkanki miękkie zachowane w tak starożytnej rybie” – mówi John Long, profesor paleontologii na Flinders University w Australii i współautor nowego badania dotyczącego odkrycia. „Od razu wiedziałem, że to bardzo ważne odkrycie”.

John Long / Uniwersytet Flindersa

Skamieliny zostały odkryte przez paleontologów podczas ekspedycji w formacji GoGo w 2008 roku i dodają do zbioru informacji zebranych z tego miejsca, w tym pochodzenia zębów i spostrzeżeń na temat przejścia od płetw do kończyn. Formacja GoGo, osady osadowe w regionie Kimberley w Australii Zachodniej, znana jest z bogatych zapisów kopalnych podtrzymujących życie na rafach dewońskich z epoki paleozoicznej, w tym pozostałości delikatnych tkanek, takich jak nerwy i zarodki z pępowiną.

anatomia stawów.

„Większość przypadków zachowania tkanek miękkich znajduje się w płaskich skamielinach, których miękka anatomia to niewiele więcej niż plamka na skale” – powiedział współautor badania Per Ahlberg ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali. „Jesteśmy również bardzo szczęśliwi, że nowoczesne techniki skanowania pozwalają nam badać te delikatne tkanki miękkie bez ich niszczenia. Dwie dekady temu projekt byłby niemożliwy”.

Techniki te obejmują wiązki neutronów i mikroobrazowanie rentgenowskie, które tworzą przekroje obiektów fizycznych, które można następnie wykorzystać do odtworzenia wirtualnych modeli 3D.

Światło rzucono na odkrycia kopalne współczesnych ryb Jak „ryby dinozaurów”, zagrożony gatunek, stoją na głowach? Ile prehistorycznych jaszczurek? Wyglądał jak płetwa delfina.

Ale dla tych, którzy mogą nie uważać takich odkryć za znaczące, współautor badań Ahlberg przypomina: że życie jest na najbardziej podstawowym poziomie ewoluującym systemem.

„Fakt, że my sami i wszystkie inne organizmy, z którymi dzielimy planetę, wyewoluowaliśmy ze wspólnego pochodzenia w procesie ewolucji, nie jest faktem przypadkowym” – powiedział Ahlberg. „To najgłębsza prawda o naszej egzystencji. Wszyscy jesteśmy połączeni, w najbardziej dosłownym tego słowa znaczeniu”.

READ  Astronom mówi, że nowe zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Webba „prawie sprawiły, że zaczął płakać”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *