Niemcy zgadzają się na wysłanie ciężkich czołgów bojowych na Ukrainę

  • Ukraina mówi, że czołgi są „pięścią uderzającą” w demokrację
  • Polska wystąpiła do Niemiec z prośbą o dostarczenie czołgów do Kijowa
  • USA mogą wycofać sprzeciw wobec dostawy czołgów Abrams
  • Ukraińscy oficerowie zostali zdetronizowani w największej wojnie
  • Kijów: Działania Zełenskiego są odpowiedzią na publiczne wezwanie do sprawiedliwości

BERLIN/KIJÓW, 24 stycznia (Reuters) – Inne kraje, takie jak Polska, wyślą czołgi Leopard 2 na Ukrainę, aby pomóc Kijówowi w odparciu rosyjskiej inwazji, podczas gdy Stany Zjednoczone mogą zaoferować czołgi Abrams, podają dwa źródła zaznajomione z tą sprawą. Poinformowano o tym Reutera.

Chociaż do późnego wtorku nie było oficjalnego potwierdzenia z Berlina ani Waszyngtonu, urzędnicy w Kijowie szybko okrzyknęli to, co według nich było potencjalnym przełomem na polu bitwy w wojnie, która trwa już 11 miesięcy.

„Kilkaset czołgów dla naszych załóg czołgów – najlepszych załóg czołgów na świecie. To będzie prawdziwy cios dla demokracji” – powiedział Andrij Jermak, szef administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. , napisał w Telegramie.

Od miesięcy Kijów błagał zachodnie czołgi o przedarcie się przez rosyjskie linie obronne i odzyskanie okupowanych terytoriów na wschodzie i południu, dając swoim siłom siłę ognia i mobilność do aktywnego działania.

Rzecznik niemieckiego rządu oraz ministerstwa spraw zagranicznych i obrony w Berlinie odmówili komentarza.

Gazeta Der Spiegel, która jako pierwsza podała tę wiadomość, podała, że ​​niemiecka decyzja dotyczy co najmniej jednej kompanii czołgów Leopard 2 A6. Firma ma zwykle 14 zbiorników.

„Dzisiaj prezydent podjął decyzję, której nikt nie lekceważy. Fakt, że Niemcy wesprą Ukrainę czołgiem Panther, jest mocnym znakiem solidarności” – powiedział Christian Duer, przewodniczący parlamentu współrządzącej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), cytowano jako powiedzenie. Poinformował portal informacyjny T-online.

Linie frontu zamarły

Linie frontu bitwy, które rozciągają się na 1000 kilometrów (620 mil) przez wschodnią i południową Ukrainę, zostały w dużej mierze zamrożone na dwa miesiące, pomimo ciężkich strat po obu stronach. Powszechnie uważa się, że Rosja i Ukraina planują nowe ataki.

READ  Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę

To, czy dostarczyć Ukrainie znaczną liczbę nowoczesnych czołgów ciężkich, zdominowało w ostatnich dniach dyskusje wśród zachodnich sojuszników Kijowa.

Berlin jest ważny, ponieważ produkowane w Niemczech Pantery, wystawiane przez armie w całej Europie, są powszechnie postrzegane jako najlepszy wybór – są dostępne w dużych ilościach i łatwe w rozmieszczeniu i utrzymaniu.

Widzą posunięcia socjaldemokratów kanclerza Niemiec Olafa Scholza, które mogłyby sprowokować Rosję do eskalacji wojny i zaryzykować wciągnięcie sojuszu NATO w konflikt.

Prezydent Rosji Władimir Putin opisał „specjalną operację wojskową”, która rozpoczęła się wraz z inwazją na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku, jako wojnę obronną i egzystencjalną przeciwko agresywnemu i aroganckiemu Zachodowi.

Ukraina i Zachód nazywają działania Rosji niesprowokowanym zagarnięciem ziemi w celu podporządkowania sobie innej byłej republiki radzieckiej, którą Moskwa postrzega jako sztuczne państwo.

Wcześniej we wtorek Polska wywarła presję na Scholesa, aby podjął decyzję, mówiąc, że wysłała formalną prośbę do rządu niemieckiego o zezwolenie na wysłanie niektórych lampartów. Przepisy dotyczące zamówień obronnych oznaczają, że Berlin musi zatwierdzić reeksport czołgu NATO przez swoich sojuszników.

Dwóch amerykańskich urzędników powiedziało Reuterowi, że Waszyngton może wycofać swój sprzeciw wobec dostawy czołgów M1 Abrams.

Chociaż Abrams jest uważany za bardziej odpowiedni dla Ukrainy niż Leopard ze względu na wysokie zużycie paliwa i trudności w utrzymaniu, takie posunięcie ma na celu ułatwienie Niemcom, które wezwały do ​​zjednoczenia frontu wśród sojuszników Ukrainy. Dostawa lampartów.

Pentagon odmówił komentarza w sprawie nadchodzących zapowiedzi dotyczących Abramsa. Odmówił również komentarza, czy Niemcy zezwolą na dystrybucję Panter.

Usunięcie przywództwa

Osobno we wtorek Ukraina zwolniła kilkunastu wyższych urzędników, w tym gubernatorów kilku głównych prowincji, na których rozgrywają się bitwy, dodatkowo krytykując potrzebę rządu Zełenskiego odsunięcia na bok swoich zachodnich zwolenników w ramach działań antykorupcyjnych.

READ  Naciśnij szkoły K-12, aby ponownie otworzyć w miarę wzrostu liczby wariantów Omigron

Wśród ukraińskich urzędników, którzy we wtorek złożyli rezygnację lub zostali zwolnieni, byli gubernatorzy obwodów kijowskiego, sumskiego, dniepropietrowskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Chersoniu, Zaporożu i pobliskim Dniepropietrowsku są obecnie wiodącymi prowincjami. Kijów i Sumy były przed wojną głównymi polami bitew.

Inni, którzy odeszli, to wiceminister obrony, zastępca prokuratora, wiceszef gabinetu Zełenskiego i dwóch wiceministrów odpowiedzialnych za rozwój regionalny.

Niektóre, choć nie wszystkie, są powiązane z zarzutami korupcji. Ukraina ma historię niejednolitych i chwiejnych rządów i znajduje się pod międzynarodową presją, by pokazać się jako wiarygodny zarządca miliardów dolarów zachodniej pomocy.

Doradca Zełenskiego Mychajło Podoliak napisał na Twitterze: „Prezydent widzi i słucha społeczeństwa. I odpowiada bezpośrednio na kluczowe żądanie społeczne – sprawiedliwość dla wszystkich”.

Czystka nastąpiła dwa dni po aresztowaniu wiceministra infrastruktury i oskarżeniu o sprzeniewierzenie 400 000 dolarów z kontraktów na zakup generatorów – jeden z pierwszych dużych skandali, które upubliczniono od wybuchu wojny 11 miesięcy temu.

Ministerstwo Obrony poinformowało, że Wiaczesław Szapowałow, wiceminister obrony odpowiedzialny za zaopatrzenie wojsk, złożył rezygnację, by zachować wiarygodność po tym, jak media oskarżyły go o korupcję. Po doniesieniu gazety, że ministerstwo zapłaciło za dużo za żywność dla żołnierzy, ministerstwo temu zaprzeczyło.

Kyryło Tymoszenko, zastępca w gabinecie Zełenskiego, sam złożył rezygnację bez podania przyczyny. Pomagał w prowadzeniu prezydenckiej kampanii wyborczej w 2019 roku, a ostatnio pełnił rolę w nadzorowaniu polityki regionalnej.

Gdy wstrząs rozwijał się w serii ogłoszeń, premier Denis Schmihal powiedział na posiedzeniu rządu, że Ukraina robi postępy w swojej kampanii antykorupcyjnej. „To jest systematyczna, ciągła praca, która jest bardzo potrzebna Ukrainie i jest integralną częścią integracji z Unią Europejską” – powiedział.

UE, która w czerwcu ubiegłego roku przyznała Ukrainie status kraju kandydującego do członkostwa, z zadowoleniem przyjęła rozwój sytuacji.

„Z zasady nie komentujemy toczących się dochodzeń, ale z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że ukraińskie władze poważnie traktują te kwestie” – powiedział rzecznik UE.

READ  Każdy wolny agent Mets podpisujący kontrakt poza sezonem 2022-23

Raporty agencji Reuters Pisanie: Peter Graf i Alex Richardson Redakcja: Timothy Heritage i Mark Heinrich

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *