Nowy europejski klub z 44 narodami podkreśla izolację Rosji

  • 43 europejskich przywódców zbiera się w Pradze na symbolicznym szczycie
  • Wszyscy myślą o energii i bezpieczeństwie
  • Truss decyduje, że Macron jest „przyjacielem”, a nastrój poprawia się po Brexicie
  • Wątpliwości co do możliwości szerokiej koordynacji europejskiej
  • UE-27 będzie kontynuacją specjalnego szczytu, limit gazu na liście

PRAGA (Reuters) – Przywódcy Unii Europejskiej i sąsiedzi od Wielkiej Brytanii po Turcję spotkali się w czwartek, aby omówić zagrożenia bezpieczeństwa i energii, które nękają ich wszystkich od czasu inwazji Rosji na Ukrainę podczas symbolicznego szczytu, który podkreślił izolację Moskwy.

Zlot w Pradze był inauguracyjnym spotkaniem Europejskiej Grupy Politycznej (EPC), pomysłu prezydenta Francji Emmanuela Macrona, zrzeszającego na równych prawach 27 państw członkowskich Unii Europejskiej i 17 innych krajów europejskich.

Niektóre kraje czekają na przystąpienie do Unii Europejskiej, podczas gdy inne, Wielka Brytania, jest jedynym krajem, który kiedykolwiek ją opuścił.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Duńska premier Mette Frederiksen związała węzeł z kluczową debatą parlamentarną w kraju, zmniejszając liczbę przywódców do 43 z pierwotnie zakładanych 44.

Spotkanie w starym kompleksie Zamku Praskiego było wielkim pokazem solidarności dla kontynentu pogrążonego w licznych kryzysach – od skutków wojny na Ukrainie po kryzys energetyczny i zbliżającą się recesję, która zniweczyła nadzieje na solidne ożywienie po COVID -19 pandemiczny kryzys.

„Bardzo wyraźnie pokazaliśmy jedność 44 europejskich przywódców w potępianiu rosyjskiej agresji i wyrażaniu poparcia dla Ukrainy” – powiedział Macron na konferencji prasowej po szczycie.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział: „Ten szczyt potwierdza, że ​​Rosja jest całkowicie izolowana”.

Przemawiając na spotkaniu za pośrednictwem łącza wideo, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał przywódców do przekształcenia nowej wspólnoty politycznej w „Europejską Wspólnotę Pokoju”.

„Niech to będzie dzisiaj punkt wyjścia. Punkt, z którego Europa i cały wolny świat pójdą, aby zapewnić nam wszystkim pokój. Jest możliwe” – powiedział, wzywając przywódców „aby skierować wszystkie potencjalne mocarstwa w Europie na zakończyć wojnę”.

READ  Wojna na Ukrainie: Zełenski nalega, aby kraj zwyciężył w drugą rocznicę

W Pradze w centrum uwagi znalazła się w szczególności brytyjska premier Liz Truss, która – pod presją w domu po zaledwie kilku tygodniach sprawowania urzędu – stanęła na podium z przywódcami UE.

Jej decyzja o uczestnictwie pozostawiła nadzieję na zresetowanie stosunków między Brukselą a Londynem, w oparciu o cieplejszy ton w ostatnich tygodniach w sporze między obiema stronami w sprawie ustaleń handlowych po Brexicie w Irlandii Północnej.

Truss, który ogłosił na początku tego roku podczas kampanii na premiera, że ​​jury nie jest w stanie określić, czy Macron jest przyjacielem, czy wrogiem, powiedział dziennikarzom w Pradze, że francuski prezydent rzeczywiście był przyjacielem Wielkiej Brytanii. Czytaj więcej

Dwaj przywódcy spotkali się na rozmowach w Pradze, a Macron później umocnił pojednawczy nastrój, oświadczając: „Naprawdę mam nadzieję, że to początek następnego dnia”.

Porozmawiaj o sklepie?

Wojna Rosji na Ukrainie z pewnością pozostanie w centrum zainteresowania nowego klubu, ponieważ przywódcy EPC spotkają się następnie w Mołdawii, małym i niespokojnym sąsiednim Ukrainie.

Nie jest jednak jasne, czy forum, które przez niektórych zostało już odrzucone jako kolejny nowoczesny sklep, ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Sama wielkość będzie poważną przeszkodą w przedstawianiu konkretnej polityki, podobnie jak różnorodność polityczna i kulturowa oraz tradycyjna rywalizacja wśród wielu jej członków, od Armenii i Azerbejdżanu po Grecję i Turcję.

Na blogu przed szczytem szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział, że nadal potrzebna jest jasność co do podstawowych przesłanek EPA, jej relacji z UE, sposobu podejmowania decyzji, a nawet tego, czy powinna mieć własny budżet.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że szczyt jest „bardzo odpowiednią inicjatywą” do omówienia problemów kontynentu europejskiego i znalezienia wspólnych rozwiązań, ale ostrzegł, że EPA nie powinna stać się substytutem dla krajów, które mają nadzieję na przystąpienie do Unii Europejskiej.

READ  Premier Wielkiej Brytanii Sunak odwołuje szefa partii Zahawi z powodów podatkowych

Ankara rozpoczęła negocjacje członkowskie z Unią Europejską w 2005 roku.

Przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej spotkają się samotnie w piątek w Pradze. Napięcia wywołają niemiecki pakiet wsparcia energetycznego o wartości 200 miliardów euro (197,50 miliarda dolarów), który wielu z jego rówieśników postrzega jako szkodliwy dla konkurencji na jednolitym rynku bloku.

Kraje UE będą również próbowały przepracować różnice w sposobie ograniczania cen gazu, aby ograniczyć wysokie koszty energii, które napędzają inflację w całym bloku.

Osobno państwa członkowskie UE wyraziły ostateczną zgodę na ósmy zestaw sankcji wobec Moskwy w związku z inwazją na Ukrainę, ale stwierdziły, że wprowadzenie ograniczenia cen rosyjskiej ropy naftowej zawartej w pakiecie wymaga więcej pracy.

(1 dolar = 1,0127 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Sabine Siebold, Michelle Rose, Roberta Muellera, Jana Lopatki, Michela Kahna, Jasona Hoveta, Andreasa Rinke, Gabrieli Bazińskiej, Philipa Blinkinsopa, Alana Charlecha i Steena Jacobsena; Pisanie przez Johna Chalmersa; Montaż przez Alexandrę Hudson i Alistaira Bella

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *