Obserwacje łazika NASA odnawiają obawy o ludzkie śmieci kosmiczne | Mars

Zwykle łazik „Perseverance” NASA wysyła sugestywne obrazy ponurych, zakurzonych krajobrazów, czerwonych burz piaskowych i próbek marsjańskich skał. Dlatego jego operatorzy byli zaskoczeni, gdy otrzymali w poniedziałek zdjęcie błyszczącego srebrnego przedmiotu, który wyglądał jak kruchy, zaniedbany pakiet wciśnięty między dwie skały.

Zespół NASA doszedł do wniosku, że obiekt był kawałkiem gruzu wyrzuconym przez zrobotyzowany pojazd podczas jego opadania w lutym 2021 roku.

„Mój zespół odkrył coś nieoczekiwanego: jest to kawałek koca termicznego, który według nich mógł pochodzić z mojego zejścia, z plecaka odrzutowego z napędem rakietowym, który umieścił mnie w dniu lądowania w 2021 r.” Konto Wytrwałość na Twitterze wspomniany.

„Ten lśniący kawałek cyny jest częścią koca termicznego – substancji używanej do kontrolowania temperatury. Zaskakujące jest odkrycie tego tutaj: moja faza opadania rozbiła się około 2 km dalej. Czy ten kawałek wylądował tutaj wtedy, czy został zdmuchnięty przez wiatr?”

Obraz ponownie wzbudził obawy, że eksploracja kosmosu grozi zanieczyszczeniem nieskazitelnego środowiska Marsa i Księżyca. The Traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. Stworzyć na mocy prawa międzynarodowego obowiązek unikania szkodliwego zanieczyszczenia przestrzeni kosmicznej, Księżyca i innych ciał niebieskich, ale niektórzy twierdzą, że prawo nie jest wystarczająco szczegółowe, aby zapewnić ochronę.

Jednak w miocie wytrwałości profesor Andrew Coates, astronom z UCLA Mullard przestrzeń Laboratorium naukowe powiedziało: „Dobrą wiadomością jest to, że wszystko jest sterylizowane, zanim trafi na Marsa, a środowisko promieniowania kosmicznego pomaga podczas dziewięciomiesięcznej podróży na Marsa, podobnie jak surowe środowisko powierzchniowe”.

„Ponieważ bardzo trudno jest wylądować Mars Ze względu na cienką atmosferę, statki desantowe są prawie zawsze kojarzone ze sprzętem systemu lądowania, który również ląduje na powierzchni – spadochronami, tylnymi rakietami, systemami lądowania – takimi jak niebiański podnośnik Perseverance and Curiosity, poduszki powietrzne i starsze systemy rakietowe do wcześniejszych misji. „Te latają do zachodu słońca” z miejsca lądowania i ostatecznie rozbijają się, ale ryzyko skażenia jest bardzo niskie”.

READ  Pomysłowość śmigłowca marsjańskiego uderza w lot numer 23 i nie można go zatrzymać

Unikanie zanieczyszczeń jest niezbędne do zadań takich jak wytrwałość, które szukają w nich śladów dawnego życia Krater Jezero na Marsie. Naukowcy uważają, że ponad 3,5 miliarda lat temu obszar ten został zalany i był domem dla starożytnych delt rzek. Można sobie wyobrazić, że życie drobnoustrojów mogło przetrwać na Jezero w tym wilgotnym okresie, więc pojazd wielkości samochodu zbiera próbki gleby, aby powrócić na Ziemię, które naukowcy mogą ocenić pod kątem oznak starożytnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *