Od Australii po Wielką Brytanię: na całym świecie odbywają się propalestyńskie protesty uniwersyteckieCNN

Demonstracje solidarności z Palestyńczykami pod izraelski W ostatnich tygodniach oblężenie Gazy rozprzestrzeniło się na uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

Od 18 kwietnia na amerykańskich kampusach aresztowano ponad 2000 osób w związku ze spolaryzowanymi debatami na temat prawa do protestów, granic wolności słowa i oskarżeń o antysemityzm.

Ale choć starcia i starcia z policją na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, stanie Portland i Uniwersytecie Kalifornijskim przyciągnęły uwagę całego świata, demonstracje i protesty okupacyjne odbywają się także na kampusach w niektórych częściach Europy, Azji i Bliskiego Wschodu.

Choć żądania demonstrantów są różne na każdej uczelni, większość demonstracji wzywała do tego uczelnie Abstrakcja Spośród firm wspierających Izrael i Wojna w Gazie.

Obecna wojna rozpoczęła się 7 października, kiedy bojownicy Hamasu zabili w południowym Izraelu ponad 1200 osób i wzięli ponad 200 zakładników. Od tego czasu izraelska reakcja wojskowa wywołała katastrofę humanitarną w Gazie i rozgniewała opinię światową.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w izraelskim bombardowaniu Gazy siedem miesięcy temu zginęło ponad 34 600 osób. Według nowego raportu połowa z 2,2 miliona mieszkańców Gazy jest na skraju głodu, a głód spowodowany przez człowieka jest nieuchronny. Jest to standard stosowany przez agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wzrosły także obawy w związku ze spodziewaną izraelską operacją wojskową w Rafah w południowej Strefie Gazy, co doprowadziło do ponownych wezwań do zawieszenia broni.

Oto niektóre propalestyńskie protesty na kampusach uniwersyteckich na całym świecie.

W ciągu ostatnich kilku tygodni wybuchły propalestyńskie obozy protestacyjne Pojawił się na co najmniej siedmiu uniwersytetach W całej Australii.

Uniwersytet Queensland w Brisbane stał się miejscem spotkań rywalizujących obozów oddalonych od siebie o 100 metrów (328 stóp) – jeden zamieszkały przez zwolenników Studentów dla Palestyny ​​na UQ, a drugi, mniejszy skupisko namiotów noszących między innymi izraelską flagę przedmioty zawieszone. Między drzewami.

Został wzniesiony w ramach solidarności z Palestyńczykami oblężonymi przez Izrael w Gazie i studentami protestującymi w USA, ale niektóre grupy żydowskie twierdzą, że powoduje niepotrzebne napięcie na kampusie, a przywódca australijskiej opozycji określił go jako „rasistowski” i „antysemicki”.

Studenci reprezentujący Palestynę na Uniwersytecie w Queensland chcą, aby uniwersytet ujawnił wszystkie swoje powiązania z izraelskimi firmami i uniwersytetami oraz zerwał kontakty z firmami zbrojeniowymi.

READ  Ekspert: Iran w dłuższej perspektywie zajmuje się porwaniem tankowców

Hilary Whitman/CNN

Od 23 kwietnia obozy rozprzestrzeniły się na kilka uniwersytetów w całej Australii.

Jak dotąd sceny przemocy, które miały miejsce na kampusach w całych Stanach Zjednoczonych, nie powtórzyły się w Australii.

Na Uniwersytecie w Sydney wokół placu znajduje się około 50 namiotów, w których każdej nocy śpi do 100 protestujących. 3 maja grupy żydowskie zorganizowały na uniwersytecie kontraprotest przeciwko, ich zdaniem, „niepokojącemu trendowi działań antysemickich i antyizraelskich”.

Ponad 200 osób, niektóre z flagami izraelskimi i australijskimi, zebrało się na kampusie Uniwersytetu w Sydney, ale nie doszło do bezpośredniego spotkania między nimi a grupą propalestyńską, która nalegała, aby jej wyznawcy pomogli im „obronić” swój obóz.

Propalestyńskie protesty odbywają się na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii od początków izraelskiej wojny w Gazie, a niektórzy z nich organizują protesty Obozy w ostatnich dniach.

Na Uniwersytecie w Newcastle na trawie przed budynkami uczelni utworzono mały obóz propalestyński, co pokazały filmy i zdjęcia w mediach społecznościowych.

Na koncie X „Newcastle Apartheid Off Campus” udostępniono zdjęcia z ich obozu, pokazujące kilkanaście namiotów na trawie, niektóre ozdobione flagami palestyńskimi.

Owena Humphreysa/AP

Namioty rozbijane są w obozie na terenie Uniwersytetu w Newcastle, aby zaprotestować przeciwko wojnie w Gazie w Newcastle w Anglii, 2 maja 2024 r.

Grupa opisuje siebie jako „koalicję kierowaną przez studentów walczącą o zakończenie partnerstwa Uniwersytetu w Newcastle z firmami z branży obronnej zaopatrującymi Izrael”.

Według Palestyńskiej Agencji Informacyjnej studenci z angielskich miast Leeds, Bristol i Warwick również rozbili namioty przed budynkami uniwersyteckimi, aby zaprotestować przeciwko wojnie w Gazie.

Protesty na kampusach w Wielkiej Brytanii spotkały się z krytyką ze strony niektórych żydowskich grup studentów pośród wezwań uniwersytetów do poważnego potraktowania swoich obowiązków opieki nad studentami żydowskimi.

Pod koniec kwietnia w Paryżu w Sciences Po i na Sorbonie wybuchły propalestyńskie protesty.

Francuska policja usunęła protestujących z Sorbony – jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w kraju – za pomocą wideo geolokalizowanego przez CNN, na którym widać funkcjonariuszy wyciągających dwóch protestujących z namiotów i po ziemi.

READ  „Biurokratyczne uproszczenie”: Wielka Brytania przeciwstawia się UE z nowym prawem Irlandii Północnej

W Instytucie Nauk Politycznych jeden z demonstrantów powiedział, że student rozpoczął strajk głodowy, aby zaprotestować przeciwko reakcji uniwersytetu na „studentów, którzy chcą wesprzeć Palestynę”.

Film CNN pokazał studentów trzymających transparenty żądających zaprzestania „ludobójstwa” w Gazie i bojkotu izraelskich uniwersytetów.

Miguel Medina/AFP/Getty Images

Policja podczas zamieszek stoi na marginesie marszu studentów uniwersytetu na rzecz narodu palestyńskiego po tym, jak policja rozproszyła prowizoryczny obóz przed Sorboną w Paryżu, 2 maja 2024 r.

Sciences Po to jeden z najwyżej ocenianych francuskich uniwersytetów i alma mater wielu prezydentów, w tym obecnego lidera Emmanuela Macrona. Ma silne powiązania z Uniwersytetem Columbia, gdzie studenci organizują propalestyńskie protesty na dużą skalę.

„Inspirują nas Columbia, Harvard, Yale, UNC i Vanderbilt” – powiedziała CNN Louise, studentka Sciences Po. „Wszystkie te uniwersytety zmobilizowały się, ale nasza solidarność pozostaje przede wszystkim z narodem palestyńskim”.

Wśród protestów prezydent regionu Ile-de-France powiedział, że uniwersytet nie będzie już otrzymywać środków od władz regionalnych Paryża, „dopóki w szkole nie przywróci spokoju i bezpieczeństwa”.

Samuel Legioio, prezes Związku Studentów Żydowskich we Francji, wezwał do szerszego dialogu między protestującymi po obu stronach ideologicznego podziału.

W artykule opublikowanym w czwartek przez gazetę Le Monde stwierdził, że propalestyńscy demonstranci muszą zrobić więcej, aby „wyraźnie potępić antysemityzm”, ale wysłanie policji nie jest rozwiązaniem.

„Nigdy nie będę szczęśliwy, widząc CRS [riot police] „Wejście na teren kampusu” – napisał. „Przede wszystkim wierzę w dialog” – dodał, że wielki postęp społeczny we Francji zawsze był wynikiem walki i dyskusji.

Na prestiżowym Uniwersytecie Jawaharlala Nehru w New Delhi odbyły się protesty w ramach solidarności z protestującymi studentami w Kolumbii.

Protesty zbiegły się z oczekiwaną wizytą ambasadora USA w Indiach Erica Garcettiego na kampusie, która została przełożona.

„Siedziba główna JNU nie będzie stanowić platformy dla wydziałów i personelu reprezentującego kraje współwinne terroryzmu i ludobójstwa popełnionego przez Izrael” – stwierdzono w oświadczeniu wydanym 29 kwietnia przez związek studentów uniwersytetu. Związek wyraził także swoją solidarność z demonstrantami w Kolumbii.

JNU, ​​jeden z najlepszych indyjskich uniwersytetów, stał na czele kilku ruchów protestacyjnych, w tym demonstracji w 2019 r. przeciwko kontrowersyjnej ustawie, która zdaniem krytyków dyskryminuje muzułmanów.

READ  Czy Modi nie dorównuje pozycji KCR?

Dwie studenckie partie polityczne na Uniwersytecie Jamia Millia Islamia w New Delhi również wyraziły swoją solidarność z propalestyńskimi demonstrantami.

„Potępiamy także stanowisko zajęte przez nasz rząd pod przewodnictwem BJP w sprawie wsparcia Izraela, które odbiega od historycznego stanowiska Indii” – głosi oświadczenie wydane przez Związek Studentów Komunistycznej Partii Indii.

Protesty przeciwko wojnie Izraela w Gazie ogarnęły kampusy w całej Kanadzie.

Na Uniwersytecie McGill w centrum Montrealu pro-palestyńscy demonstranci rozbili obóz na trawniku przed domem.

Podobnie jak ich koledzy w Stanach Zjednoczonych, studenci żądają, aby uczelnia pozbyła się firm powiązanych z Izraelem.

Christine Muschi/AP

Policjanci konni mijają propalestyńskich aktywistów w obozie założonym na kampusie Uniwersytetu McGill w Montrealu, 2 maja 2024 r.

Uczelnia próbowała rozproszyć demonstrantów, twierdząc, że zwróciła się o pomoc do policji po tym, jak dialog z przedstawicielami studentów nie przyniósł rozwiązania.

2 maja sędzia Sądu Najwyższego Quebecu odrzucił nakaz, który zmusiłby propalestyńskich demonstrantów do opuszczenia obozu.

Według CBC Public Radio, pro-palestyńscy protestujący utworzyli obozy także między innymi na kampusie Uniwersytetu w Toronto i na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver.

Pod koniec kwietnia setki studentów zebrało się na uniwersytetach w Libanie, machając palestyńskimi flagami i wzywając swoje uniwersytety do bojkotu firm działających w Izraelu, Reuters. wspomniany.

W stolicy zdjęcia przedstawiały studentów Uniwersytetu Amerykańskiego w Bejrucie protestujących przeciwko wojnie w Gazie przed jego bramami.

Oliver Marsden/Middle East Images/AFP/Getty Images

Studenci Uniwersytetu Amerykańskiego w Bejrucie i obywatele protestują przeciwko wojnie w Gazie przed bramami uniwersytetu w ramach solidarności ze studentami z całego świata, 30 kwietnia w Bejrucie w Libanie.

Część demonstrantów twierdziła, że ​​zainspirowały ich protesty na amerykańskich uniwersytetach.

Ali Al-Muslim (19 lat) powiedział agencji Reuters: „Chcemy pokazać całemu światu, że nie zapomnieliśmy o kwestii palestyńskiej i że młode pokolenie – świadome i wykształcone – nadal zajmuje się kwestią palestyńską”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *