Putin mówi, że Rosja i Korea Północna będą sobie pomagać, jeśli zostaną zaatakowane, po podpisaniu „przełomowego” partnerstwa z Kimem.CNN

Rosja i Korea Północna zacieśniły stosunki na „nowy poziom” – powiedział Władimir Putin, zobowiązując się do wzajemnej pomocy, jeśli którykolwiek z krajów zostanie zaatakowany, co stanowi „przełomowe” nowe partnerstwo ogłoszone podczas rzadkiej wizyty rosyjskiego prezydenta w tym odosobnionym kraju.

Tysiące Koreańczycy z Północy Skandowanie „Witajcie Putin” rozeszło się po szerokich ulicach miasta Rosyjski Flagi Korei Północnej i bukiety kwiatów, a Putin otworzył ceremonię Pierwsza wizyta w Korei Północnej od 24 lat.

Według rosyjskiej agencji prasowej TASS para podpisała następnie nowe strategiczne partnerstwo, które zastąpiło poprzednie umowy zawarte w latach 1961, 2000 i 2001. „Podpisana dzisiaj Umowa o kompleksowym partnerstwie obejmuje m.in. zapewnienie wzajemnej pomocy w przypadku agresji wobec jednej ze stron tego porozumienia” – powiedział Putin po spotkaniu.

Powiedział, że umowa obejmuje także „obszary polityczne, handlowe, inwestycyjne, kulturalne i bezpieczeństwa”, opisując porozumienie jako „dokument prawdziwie przełomowy”.

Putin powiedział, że wspólne ćwiczenia z udziałem Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii są „wrogie” wobec Korei Północnej i określił politykę USA jako „konfrontacyjną”. Tymczasem Kim określił nowy „sojusz” jako „przełomowy moment w rozwoju stosunków dwustronnych”.

Putin spotkał się z hucznymi uroczystościami na przyjęciu zorganizowanym przez swojego odpowiednika na placu Kim Ir Sena w sercu północnokoreańskiej stolicy, gdzie żołnierze, personel wojskowy i dzieci niosące balony wiwatowali na tle dużych zdjęć każdego przywódcy.

Obydwaj przywódcy przedstawili swoich urzędników i stanęli razem podczas odgrywania rosyjskiego hymnu narodowego, po czym wsiedli do otwartej limuzyny, uśmiechając się i machając do tłumów.

Jak podają rosyjskie media państwowe, Putin dał później Kimowi Urusa, gdy obaj przywódcy wymienili się prezentami – był to drugi raz, kiedy Putin podarował Kimowi ten model samochodu. Według doradcy Putina, Jurija Uszakowa, rosyjski przywódca wręczył Kimowi także zestaw do herbaty. Uszakow nie sprecyzował, co otrzymał Putin, ale stwierdził, że były to „również dobre prezenty”.

Putin przybył do Korei Północnej we wczesnych godzinach porannych w środę czasu lokalnego, dokładnie 24 lata od swojej ostatniej wizyty w Pjongjangu, z wizytą zwiastującą pogłębienie sojuszu między obydwoma krajami w obliczu wspólnej wrogości wobec Zachodu i międzynarodowych obaw dotyczących ich rosnące więzi. Współpraca wojskowa.

READ  Przedstawiciel USA mówi, że Putin czuje się zwiedziony przez rosyjskie wojsko

Wiele rządów oskarżyło Pjongjang o dostarczanie broni Moskwie w ich imieniu Brutalna wojna na UkrainieJest to zarzut, któremu oba kraje zaprzeczyły, pomimo mocnych dowodów na istnienie takich transferów.

W uwagach przed rozmowami między obydwoma stronami Kim wyraził „pełne poparcie i solidarność z walkami rosyjskiego rządu, jego armii i narodu”, odnosząc się konkretnie do wojny Moskwy na Ukrainie „o ochronę jej suwerenności, integralności i stabilności terytorialnej” .” ”

Kim dodał: „Sytuacja pozostaje złożona i stale się zmienia, ale chciałbym skorzystać z okazji, aby powtórzyć, że będziemy w dalszym ciągu wzmacniać strategiczną komunikację z (rosyjskimi) przywódcami i ściśle w niej uczestniczyć”.

Według rosyjskiej agencji państwowej TASS Putin pochwalił stosunki między obydwoma krajami oparte na „równości i wzajemnym szacunku” i powiedział, że oczekiwane nowe dwustronne porozumienie „będzie stanowić podstawę stosunków między obydwoma krajami przez wiele lat”. Dodał też, że ma nadzieję, że Kim odwiedzi Moskwę na kolejnym spotkaniu.

Rozwijające się stosunki wzbudziły zaniepokojenie zarówno w Seulu, jak i Waszyngtonie, nie tylko w związku z transferami broni przez Koreę Północną do Rosji, ale także możliwością transferu przez Moskwę najwyższej jakości technologii wojskowej w celu wsparcia programu zbrojeniowego Pjongjangu, który podlega surowym sankcjom.

Gavriil Grigorov/Pool/AFP/Sputnik/Getty Images

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Rosji Władimir Putin wychodzą 19 czerwca z przyjęcia na placu Kim Ir Sena w Pjongjangu.

Obrazy Stringera/Getty’ego

Prezydent Rosji Władimir Putin (po prawej) i najwyższy przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un biorą udział w przyjęciu 19 czerwca 2024 r. w Pjongjangu w Korei Północnej.

Władimir Smirnow/Sputnik/Pool/Reuters

Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un biorą udział w oficjalnym przyjęciu na placu Kim Ir Sena w Pjongjangu, Korea Północna, 19 czerwca 2024 r.

Materiał wideo z przybycia rosyjskiego przywódcy Kima, przywódcy trzeciego pokolenia rodziny rządzącej Koreą Północną żelazną pięścią, pokazał, jak wita on Putina na lotnisku we wczesnych godzinach porannych w środę.

Ta historyczna wizyta stanowi ogromny impuls dla Kima, który pozostaje odizolowany na arenie światowej ze względu na swój program broni rakietowej i nuklearnej objęty surowymi sankcjami, a od wybuchu pandemii nie gościł w swojej stolicy innego światowego przywódcy.

READ  Kryzys po śmierci Mahsy Amini wywołuje protesty w Iranie

Dzieje się tak w związku z utrzymującymi się wysokimi napięciami na Półwyspie Koreańskim, gdzie Kim w ostatnich miesiącach nasilił swój wojowniczy ton i porzucił długotrwałą politykę mającą na celu pokojowe zjednoczenie z Koreą Południową w związku z obawami Pjongjangu dotyczącymi zacieśnienia koordynacji między Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową i Japonią .

Wydaje się, że północnokoreańskie media państwowe odegrały główną rolę we wzmacnianiu bliskich stosunków między Kimem a Putinem, opisując ich jako „wymieniających stłumione głębokie myśli i otwierających umysły na bardziej pozytywny rozwój stosunków (Korea Północna i Rosja)”. Z lotniska do pensjonatu Kumsusan State Guesthouse, w którym przebywa Putin.

Podróż Putina następuje po historycznej wizycie Kima w Rosji w zeszłym roku, podczas której powszechnie postrzegano obu przywódców jako otwierających nowy rozdział w ich stosunkach opartych na potrzebie Putina w zakresie broni północnokoreańskiej na potrzeby trwającej ofensywy.

Rosja otrzymała ponad 10 000 kontenerów transportowych – równowartość… 260 000 ton metrycznych Według Stanów Zjednoczonych amunicja lub materiały związane z amunicją – z Korei Północnej od września oświadczenie W lutym. Od września ubiegłego roku siły rosyjskie wystrzeliły w kierunku Ukrainy co najmniej 10 rakiet wyprodukowanych w Korei Północnej, powiedział także amerykański urzędnik. Powiedział w marcu.

Powszechnie uważa się, że rosyjski przywódca pragnie zapewnić sobie dalsze wsparcie, co może być szczególnie pilne w obliczu opóźnionego przybycia amerykańskiej pomocy wojskowej na Ukrainę.

W uwagach przed rozmowami z Kimem Putin podziękował Korei Północnej za jej „ciągłe i niezachwiane wsparcie” dla Rosji, w tym Ukrainy, oraz za walkę z polityką „hegemonicznej” i „imperializmu” Stanów Zjednoczonych – powtarzając poprzednie komentarze dotyczące porozumienie nuklearne. Dwóch stojących razem przeciwko porządkowi światowemu pod przewodnictwem USA.

Putin starał się także powiązać dzisiejsze spotkanie z historycznymi stosunkami Moskwy i Pjongjangu. Oficjalna rosyjska agencja informacyjna TASS zacytowała wypowiedź Kima, że ​​„wyczyny poprzednich pokoleń” stanowią „dobrą podstawę do rozwoju stosunków” między obydwoma krajami.

ITAR-TASS/AFP

Prezydent Rosji Władimir Putin (z prawej) ściska dłoń przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila po jego przybyciu do Pjongjangu, środa, 19 lipca 2000 r.

Ostatnia wizyta Putina w Pjongjangu miała miejsce w 2000 r., kiedy to spotkał się ze zmarłym ojcem Kima i poprzednikiem Kim Dzong Ilem. Podróż ta, która odbyła się kilka tygodni po inauguracji przez Putina pierwszej kadencji na stanowisku prezydenta, uczyniła go pierwszą rosyjską głową państwa, która odwiedziła Koreę Północną.

READ  Zostań lub uciekaj: mieszkańcy Sudanu stoją przed trudną decyzją | wiadomości o konflikcie

Kim był wówczas najstarszy Odwiedził Moskwę w 2001 rokuAby wziąć udział w spotkaniu, odbył maraton dziewięciodniowej podróży pociągiem przez Rosję, co było jego drugą podróżą zagraniczną po poprzedniej wizycie w Chinach.

W 2000 roku oba kraje podpisały także nową umowę o współpracy. W przeciwieństwie do dokumentu zawartego pomiędzy Związkiem Radzieckim a Koreą Północną z 1961 r., ta nowa wersja nie zawierała odniesienia do wzajemnej pomocy wojskowej w zakresie obrony, ale była postrzegana jako ważny krok w ożywieniu napiętych i ściśle powiązanych stosunków między Moskwą a Pjongjangiem.

Obaj sąsiedzi cieszą się głębokimi stosunkami na Półwyspie Koreańskim. Dziadek Kima, Kim Il Sung, doszedł do władzy pod koniec lat czterdziestych XX wieku w ramach sowieckich wysiłków mających na celu zainstalowanie na północy kontrolowanego przez komunistów rządu, który miałby konkurować z rządem wspieranym przez USA na południu po klęsce Cesarskiej Armii Japońskiej podczas II wojny światowej.

Jednak integralne stosunki uległy pogorszeniu i przekształceniom w ciągu ostatnich dziesięcioleci wraz z upadkiem Związku Radzieckiego i nowym państwem Rosja, które nawiązało stosunki dyplomatyczne z Seulem i poparło liczne sankcje ONZ nałożone na program zbrojeniowy Korei Północnej.

Najnowsza fala dyplomacji pojawia się, gdy wspólne frustracje z Zachodem zbliżyły do ​​siebie oba kraje – według obserwatorów trend ten został obecnie przyspieszony przez wojnę na Ukrainie i sprawił, że Korea Północna zyskała wpływowego przyjaciela w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

W marcu Moskwa Zawetowała uchwałę ONZ Wznowienie niezależnego monitorowania naruszeń przez Koreę Północną sankcji Rady Bezpieczeństwa – co budzi obawy w związku z rozwijającymi się stosunkami, które osłabiły kontrolę nad nielegalnym programem Kima dotyczącym broni.

Na początku tygodnia Kreml oznajmił, że nowe porozumienie, które ma nastąpić w tym tygodniu, zastąpi poprzednie traktaty i dodatkowe deklaracje podpisane w latach 2000 i 2001.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *