Rosja twierdzi, że w poniedziałek otworzy korytarze humanitarne do ukraińskich miast

  • Mówienie o korytarzach humanitarnych pojawia się po nieudanym zawieszeniu broni
  • Cena ropy rośnie, ponieważ Stany Zjednoczone rozważają zakaz rosyjskiej ropy
  • Australia wzywa Chiny do dalszych działań w celu powstrzymania inwazji Rosji
  • Ukraina mówi, że siły rosyjskie przygotowują się do ataku na Kijów

Lwów/Kijów, Ukraina, 7 marca (Reuters) – Rosyjskie wojsko otworzy w poniedziałek ogień i otworzy korytarze humanitarne w kilku ukraińskich miastach, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, po tym, jak w weekend wstrzymało wysiłki ewakuacyjne i zwiększyło liczbę ofiar cywilnych z Rosji. inwazja.

Ministerstwo poinformowało, że korytarze zostaną otwarte o godzinie 10:00 czasu moskiewskiego (0700 GMT) ze stolicy Kijowa oraz miast Charków, Mariupol i Sumy i są tworzone na osobistą prośbę prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Według map opublikowanych przez RIA korytarz z Kijowa będzie prowadzić do sojusznika Rosji Białorusi, a cywile z Charkowa będą mieli tylko korytarz do Rosji. Z Mariupola i Sumy będą prowadziły korytarze do innych miast Ukrainy i do Rosji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ci, którzy chcą wyjechać z Kijowa, będą mogli również polecieć do Rosji – poinformowało resort, dodając, że do monitorowania ewakuacji użyje dronów.

„Próby strony ukraińskiej, by oszukać Rosję i cały cywilizowany świat… tym razem są daremne” – powiedział minister.

Rosyjska inwazja została potępiona na całym świecie, zmusiła ponad 1,5 miliona Ukraińców do ucieczki za granicę i wywołała rozległe sankcje kierowane przez Zachód, mające na celu okaleczenie rosyjskiej gospodarki.

Rosja określiła rozpoczętą 24 lutego kampanię jako „specjalną operację wojskową”. Wielokrotnie zaprzeczał atakowaniu obszarów cywilnych i twierdzi, że nie ma planów okupowania Ukrainy.

Ceny ropy skoczyły do ​​najwyższych poziomów od 2008 roku w handlu azjatyckim po tym, jak administracja Bidena stwierdziła, że ​​rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy. Rosja dostarcza 7% światowych dostaw. Czytaj więcej

READ  W debacie telewizyjnej kandydaci do brytyjskiego premiera kłócą się o obniżki podatków

Japonia, która uważa Rosję za swojego piątego co do wielkości dostawcę ropy naftowej, prowadzi również rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi i krajami europejskimi na temat możliwego zakazu importu rosyjskiej ropy, poinformował w poniedziałek Kyodo News.

Źródło zaznajomione z dyskusjami powiedziało Reuterowi, że Europa jest zależna od Rosji w zakresie ropy naftowej i gazu ziemnego, ale stała się bardziej otwarta na ideę zakazu rosyjskich produktów.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiedział, że rosyjskie siły „zaczęły gromadzić zasoby do szturmu na miasto Kijów”, które ma 3 miliony mieszkańców, po dniach powolnego postępu w głównym natarciu na południe od Białorusi.

Według władz ukraińskich w oblężonym porcie Mariupolu nad Morzem Czarnym wciąż uwięzionych jest około 200 000 ludzi, z których większość śpi pod ziemią, aby uniknąć bombardowań przez siły rosyjskie przez ponad sześć dni, odcinając żywność, wodę, elektryczność i ogrzewanie. Czytaj więcej

Około połowa z 400 000 mieszkańców miasta miała ewakuować się w niedzielę, ale ten wysiłek został przerwany na drugi dzień, kiedy plan zawieszenia broni upadł, a każda ze stron oskarżyła się nawzajem o bezczynność i bombardowanie.

W poniedziałek władze ukraińskie poinformowały, że zbombardowano południowe miasto Mikołajów.

„Łuk autonomii”

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w niedzielę, że liczba cywilów zabitych w działaniach wojennych na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji przez Rosję osiągnęła 364, w tym ponad 20 dzieci, dodając, że setki zostało rannych. Czytaj więcej

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone widziały wiarygodne doniesienia o umyślnych atakach na ludność cywilną i dokumentowały je, aby wesprzeć ewentualne śledztwo w sprawie zbrodni wojennych. Czytaj więcej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł Rosjan, którzy dopuścili się okrucieństw wobec ludności cywilnej, że grozi im kara.

„Dla ciebie nie będzie pokoju na tej ziemi poza grobem” – powiedział w wieczornym przemówieniu telewizyjnym.

READ  21 maja Siły Zbrojne Ukrainy odparły 9 rosyjskich ataków i zniszczyły 21 sztuk rosyjskiego sprzętu

Gdy na całym świecie wybuchły protesty antywojenne, Ukraina ponowiła apel do Zachodu o ostrzejsze sankcje, a także poprosiła o więcej broni, w tym samoloty produkcji rosyjskiej.

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone badają, w jaki sposób udzielić wsparcia swoim samolotom w Polsce, jeśli zdecydują się zaopatrzyć Ukrainę w swoje samoloty bojowe.

Putin mówi, że chce „zdemilitaryzowanej”, „zdemilitaryzowanej” i neutralnej Ukrainy, aw sobotę porównał zachodnie sankcje do „wypowiedzenia wojny”.

Nowa Zelandia została najnowszym krajem, który ogłosił w poniedziałek, że nałoży na Rosję sankcje, w tym plan mający na celu powstrzymanie gigantycznych jachtów, statków i samolotów przed wejściem na jej wody lub przestrzeń powietrzną. Czytaj więcej

Korea Południowa zaostrzyła sankcje finansowe wobec Rosji, zakazując kontaktów z Rosyjskim Bankiem Centralnym.

Premier Australii Scott Morrison wezwał Chiny do działania zgodnie z deklaracjami promowania pokoju na świecie i wspólnych wysiłków na rzecz powstrzymania rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ostrzegając, że światu grozi przekształcenie „łuk absolutyzmu”. Czytaj więcej

„Żaden kraj nie będzie miał większego wpływu na zakończenie tej przerażającej wojny na Ukrainie niż Chiny” – powiedział Morrison w odpowiedzi na pytanie po przemówieniu w Instytucie Lowy’ego.

Sankcje zachodnie wypchnęły wiele firm z inwestycji w Rosji, podczas gdy niektóre rosyjskie banki zostały wyłączone z globalnych systemów płatności finansowych, obniżając rubla i zmuszając Moskwę do podniesienia stóp procentowych.

Więcej firm zrywa w niedzielę z Rosją: American Express (AXP.N)i Netflix Inc. i księgowi giganci KPMG i PwC oraz aplikacja do udostępniania wideo TikTok.

Ale chińskie firmy pozostają. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Humira Pamuk i Stephena Coatesa; Montaż przez Lincoln Fest, Robert Persil i Raju Gopalakrishnan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Gaza desperacko potrzebuje większej pomocy, ale agencje nie są w stanie poradzić sobie z tą sytuacją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *