Putin mówi, że Rosja jest gotowa do negocjacji w sprawie Ukrainy

  • Putin mówi, że Zachód próbuje zdemontować Rosję
  • Kijów oskarża Zachód o odmowę negocjacji
  • Ukraina: Putin musi wrócić do rzeczywistości
  • Mówi, że 99,9% Rosjan jest gotowych do obrony Ojczyzny

MOSKWA (Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w niedzielnym wywiadzie, że Rosja jest gotowa do negocjacji ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w wojnę na Ukrainie, ale Kijów i jego zachodni poplecznicy odmówili podjęcia rozmów.

Rosyjska inwazja na Ukrainę 24 lutego wywołała najkrwawszy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej i największą konfrontację między Moskwą a Zachodem od czasu kubańskiego kryzysu rakietowego w 1962 roku.

Jak dotąd końca wojny nie widać.

Kreml mówi, że będzie walczył, dopóki wszystkie jego cele nie zostaną osiągnięte, podczas gdy Kijów mówi, że nie spocznie, dopóki wszyscy rosyjscy żołnierze nie zostaną wydaleni z całego jego terytorium, w tym z Krymu, który Rosja zaanektowała w 2014 roku.

„Jesteśmy gotowi negocjować ze wszystkimi zainteresowanymi stronami akceptowalne rozwiązania, ale to zależy od nich – to nie my odmawiamy negocjacji, tylko oni” – powiedział Putin w wywiadzie dla państwowej telewizji Rossija 1.

dyrektor CIA William Burns Chociaż większość konfliktów kończy się negocjacjami, powiedział w wywiadzie opublikowanym w tym miesiącu, według oceny CIA Rosja nie myśli jeszcze poważnie o prawdziwych negocjacjach w celu zakończenia wojny.

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że Putin powinien wrócić do rzeczywistości i przyznać, że to Rosja nie chce żadnych negocjacji.

Mychajło Podoliak napisał na Twitterze: „Rosja samodzielnie zaatakowała Ukrainę i zabija obywateli”. „Rosja nie chce negocjacji, ale stara się uniknąć odpowiedzialności”.

„Nie ma innego wyboru”

Putin powiedział, że Rosja działa na Ukrainie „w dobrym kierunku”, ponieważ Zachód, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, próbuje podzielić Rosję na części. Waszyngton zaprzecza, że ​​planuje upadek Rosji.

READ  Badanie mówi, że wiele rosyjskich cyberataków nie powiodło się w pierwszych miesiącach wojny na Ukrainie

„Myślę, że działamy we właściwym kierunku, bronimy naszych interesów narodowych, interesów naszych obywateli i naszego narodu. Nie mamy innego wyjścia, jak tylko chronić naszych obywateli” – powiedział Putin.

Zapytany, czy konflikt geopolityczny z Zachodem zbliża się do niebezpiecznego poziomu, Putin powiedział: „Nie sądzę, żeby był bardzo poważny”.

Putin powiedział, że Zachód rozpoczął konflikt na Ukrainie w 2014 roku od obalenia prorosyjskiego prezydenta podczas protestów rewolucji na Majdanie.

Wkrótce po tej rewolucji Rosja zaanektowała Krym z Ukrainy, a wspierane przez Rosję siły separatystyczne rozpoczęły walkę z Ukraińskimi Siłami Zbrojnymi we wschodniej Ukrainie.

„W rzeczywistości najważniejsza jest tutaj polityka naszych geopolitycznych przeciwników, mająca na celu rozczłonkowanie historycznej Rosji” – powiedział Putin.

Putin uważa to, co nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, za przełomowy moment, kiedy Moskwa w końcu przeciwstawiła się blokowi zachodniemu, który, jak mówi, dąży do zniszczenia Rosji od upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Ukraina i Zachód twierdzą, że Putin nie ma usprawiedliwienia dla tego, co określają jako imperialną wojnę okupacyjną, która zasiała cierpienie i śmierć na Ukrainie.

Putin nazwał Rosję „wyjątkowym krajem” i powiedział, że zdecydowana większość jej mieszkańców jest zjednoczona w pragnieniu jej obrony.

„Jeśli chodzi o główną część – 99,9% naszych rodaków, naszych ludzi, którzy są gotowi oddać wszystko w interesie Ojczyzny – nie ma tu dla mnie nic niezwykłego” – powiedział Putin.

„To po raz kolejny przekonuje mnie, że Rosja jest wyjątkowym krajem i że mamy wyjątkowy naród. Zostało to potwierdzone w całej historii istnienia Rosji”.

Dodatkowe raporty Pavla Politiuka w Kijowie; Edytowanie przez Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *