Rada Gubernatorów NCAA zgadza się na warunki wielomiliardowej ugody w ramach pozwu zbiorowego Izby Reprezentantów przeciwko NCAA: Źródła

Napisane przez Chrisa Vanniniego, Nicole Auerbach i Justina Williamsa

Rada Gubernatorów NCAA głosowała w środę za zatwierdzeniem warunków wielomiliardowej ugody w ramach pozwu zbiorowego Izby Reprezentantów przeciwko NCAA, podobnie jak prezydenci i kanclerze Wielkiej Dziesiątki, potwierdzają źródła zaznajomione z każdą decyzją Sportowiec. Rada Gubernatorów jest najwyższym organem zarządzającym NCAA. Dzieje się to dzień po tym, jak przywódcy Wielkiej Dwunastki i ACC zrobili to samo. To kolejny krok w kierunku sfinalizowania ugody w przełomowej sprawie, która prawdopodobnie zmieni model biznesowy uczelni sportowych. Oczekuje się, że kluby pozostałych mocarstw będą głosować również w tym tygodniu.

Oczekuje się, że szczegóły ugody obejmą ponad 2,7 miliarda dolarów zaległego wynagrodzenia, jakie NCAA będzie winna byłym sportowcom z I ligi, a także przyszły model podziału przychodów pomiędzy szkołami konferencyjnymi i sportowcami, według źródeł zaznajomionych z negocjacjami. Odszkodowanie, które zostało przyznane sportowcom Dywizji I od 2016 r. jako zapłata za utracone możliwości zarobku na nazwisku, wizerunku i podobieństwie (NIL), zostanie prawdopodobnie wypłacone w ciągu 10 lat w formie połączenia funduszy rezerwowych i rabatów NCAA (NCAA). . W przyszłości podział dochodów na konferencje.

Głosowany model wypłat jest nieco zmodyfikowaną wersją pierwotnego podziału zaproponowanego przez NCAA, powiedział urzędnik uczelni zaznajomiony z propozycją. Sportowiec, przy czym oczekuje się, że NCAA pokryje odszkodowania w wysokości około 1,1 miliarda dolarów, a konferencje energetyczne pokryją około 40 procent pozostałych szkód. Dzieje się tak pomimo wewnętrznych nieporozumień w NCAA w ostatnich dniach, ponieważ mniejsze konferencje spoza FBS Division I argumentowały, że proponowany plan finansowania nakłada na nie nieproporcjonalną odpowiedzialność finansową.

Podział dochodów byłby opcjonalnym modelem w przypadku programów konferencji władzy, prawdopodobnie w przyszłym roku, ponieważ 22 procent średnich rocznych przychodów tych szkół – czyli około 20 milionów dolarów rocznie – byłoby przekazywane bezpośrednio sportowcom.

READ  Nikita Mazepin z Haasa stoi w obliczu zakazu startu w Grand Prix Wielkiej Brytanii

Jeśli proces ten potrwa kilka miesięcy, ugoda zakończy się i będzie stanowić kolejną i najważniejszą reformę wieloletnich ram amatorstwa w sporcie uniwersyteckim.

Głębiej

W jaki sposób rozstrzygnięcie sprawy House v. NCAA zmienia sport uniwersytecki: co musisz wiedzieć

„Najważniejszą częścią porozumienia – spójrzmy prawdzie w oczy, wciąż jest wiele do zrobienia – jest zapewnienie pewnej przejrzystości w odniesieniu do całego zestawu kwestii, które niepokoją wszystkich od jakiegoś czasu” – NCAA Prezydent Charlie Baker powiedział w zeszłym tygodniu na wiosennych spotkaniach ACC. „Inną rzeczą jest to, że zapewnia szkołom przewidywalność i stabilność. Stwarza ogromne możliwości dla uczniów-sportowców”.

Gdy NCAA i konferencje energetyczne uzgodnią warunki i podpiszą się obie strony w sprawie, ugoda zostanie przedłożona sędziemu Claudii Wilken z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Północnego Okręgu Kalifornii do wstępnego zatwierdzenia. Jeżeli zostanie przyznana, istniałby określony okres około 90 dni, podczas którego osoby należące do kategorii odszkodowań z mocą wsteczną miałyby możliwość rezygnacji, a osoby należące do kategorii przyszłego podziału przychodów mogłyby sprzeciwić się warunkom umowy. Następnie następuje ostateczna rozprawa zatwierdzająca, podczas której, jeśli sędzia wyrazi zgodę, ugoda oficjalnie wchodzi w życie.

Dom w. NCAA w 2020 r. przed sędzią Wilkinem, tym samym sędzią, który wydał orzeczenie przeciwko NCAA w procesach O’Bannon i Alston. Grant House, była pływaczka stanu Arizona, oraz Sedona Prince, była i obecna koszykarka kobiet w stanie Oregon, to powodzie, reprezentowani przez głównych prawników Steve’a Bermana i Jeffreya Kesslera.

Zasadniczo jest to kombinezon dwuczęściowy: jeden patrząc wstecz, drugi patrząc w przyszłość. Pierwsza z nich nie żąda żadnego odszkodowania z mocą wsteczną przed zmianą polityki NCAA latem 2021 r., podczas gdy druga domaga się nakazu, który zmusiłby NCAA i konferencje władzy do zniesienia przepisów zabraniających dzielenia się przychodami z praw do transmisji.

W listopadzie Wilken wydał zaświadczenie o pozwu zbiorowym w części sprawy Izby Reprezentantów dotyczącej odszkodowania, rozszerzając go na każdego sportowca z I ligi od 2016 roku, objętego czteroletnim przedawnieniem. To radykalnie zwiększyło potencjalne koszty odszkodowania w sprawie, która ma trafić do sądu w styczniu 2025 roku.

Chociaż ugoda przyniosłaby znaczące zmiany w sporcie uniwersyteckim oraz dla NCAA, organizacji, która od dawna sprzeciwia się wypłacaniu rekompensat sportowcom, NCAA jest zmotywowana do unikania wnoszenia sprawy do sądu. Jeśli NCAA przegra na rozprawie, może ponieść szkody sięgające 20 miliardów dolarów – wynika z dokumentów uzyskanych przez Yahoo Sports i rozesłanych wśród przewodniczących i administratorów konferencji władzy. Kwota ta musiałaby zostać zapłacona natychmiast i mogłaby zmusić NCAA do złożenia wniosku do bankructwa. Strata na rozprawie wyeliminowałaby również wszelkie istniejące ograniczenia dotyczące niczego i podziału przychodów w przyszłości.

„W zasadzie, jeśli wygramy, w NIL będzie całkowicie wolny rynek, w tym płatności strumieniowe” – powiedział Kessler.

Ugoda zapewni NCAA większy wkład w struktury płatności za szkody i podział dochodów, a także pewne zabezpieczenia przed innymi sporami prawnymi. Rozstrzygnięcie sprawy Izby rozwiązałoby sprawę Hubbard przeciwko NCAA i Carter przeciwko NCAA, dwie inne głośne sprawy antymonopolowe, w których Berman i Kessler reprezentują powodów w Północnym Okręgu Kalifornii, i utrudniłoby wszelkie dodatkowe skargi antymonopolowe w ciągu następnej dekady. Według źródeł zaznajomionych z negocjacjami ugodowymi. Jest to ważny aspekt warunków ugody dla NCAA, która w ostatnich latach stanęła w obliczu szeregu wyzwań prawnych.

Oczekuje się, że nowo utworzone limity składów dla sportów konferencyjnych władzy również będą częścią porozumienia, a liczba stypendiów zostanie ustalona wspólnie przez te ligi w nadchodzących miesiącach.

Nierozstrzygnięte pozostają także nierozstrzygnięte kwestie dotyczące roli tytułu IX w przyszłym podziale dochodów, przyszłości zewnętrznych grup NIL oraz toczącej się debaty na temat wysiłków na rzecz uzwiązkowienia i statusu zatrudnienia.

READ  Jak Manchester United przejął kontrolę nad Tottenhamem, tłumiąc trzyosobowego pomocnika?

Wymagana lektura

(Zdjęcie: Mitchell Layton/Getty Images)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *