Siły rosyjskie wycofują się, by przegrupować się na północ od Bachmuta na Ukrainie | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Posunięcie to zostało nazwane „porażką” przez dowódcę sił Wagnera, gdy Ukraina ogłosiła zdobycze wokół miasta pola bitwy.

Moskwa przyznała, że ​​jej siły wycofały się na północ od miasta Bachmut we wschodniej Ukrainie, w odwrocie, który dowódca prywatnej armii rosyjskiej Wagner określił jako „porażkę”.

Porażka Rosji wynika z doniesień o ukraińskich postępach wokół miasta i wskazuje, że Kijów wykonał skoordynowany ruch w celu okrążenia sił rosyjskich w Bakhmut, głównym celu Moskwy od miesięcy podczas najkrwawszej bitwy wojny.

Oznacza to, że obie strony donoszą teraz o największych ukraińskich zdobyczach od sześciu miesięcy, chociaż Ukraina podała niewiele szczegółów i odrzuciła sugestie, że od dawna planowana kontrofensywa oficjalnie się rozpocznie.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji Igor Konashenkov powiedział, że Ukraina rozpoczęła ofensywę na północ od Bachmuta z udziałem ponad 1000 żołnierzy i do 40 czołgów, co, jeśli zostanie potwierdzone, będzie największą ukraińską ofensywą od listopada.

Konashenkov powiedział, że Rosjanie odparli 26 ataków, ale w jednym rejonie siły wycofały się, by przegrupować się w bardziej dogodnych miejscach w pobliżu zbiornika Birkhivka, na północny zachód od Bachmuta.

„To, co Konashenkov opisał, niestety, nazywa się„ klęską ”, a nie przegrupowaniem” – powiedział w wiadomości audio Jewgienij Prigożyn, dowódca sił Wagnera, które prowadziły kampanię w mieście.

W osobnym przesłaniu wideo Prigożyn powiedział, że Ukraińcy zajęli wzniesienia z widokiem na Bakhmuta i otworzyli główną autostradę do miasta od zachodu.

Prigożyn powiedział: „Utrata zbiornika Berchiwka – utrata tych ziem, które oddali – równa się pięciu kilometrom kwadratowym, tylko dzisiaj”.

„Wróg całkowicie wyzwolił drogę Szasiw Jar-Bachmut, którą przecięliśmy. Wróg może teraz korzystać z tej drogi, a po drugie, ulokował się pod nią wysoki obchód taktyczny” – powiedział Prigożyn, który wielokrotnie potępiał rosyjskiej regularnej armii w ciągu ostatniego tygodnia za brak zaopatrzenia jego sił w Bakhmut. Bakhmut.

READ  Burza Fiona uderza we wschodnie wybrzeże Kanady, zmuszając do ewakuacji

Ukraina zwykle powstrzymuje się od komentowania swoich działań w akcji, a dowództwo wojskowe powiedziało tylko, że jej siły posunęły się do przodu o około dwa kilometry w pobliżu Bachmuta.

Linie zmieniają się tam iz powrotem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że spotkał się w piątek z najwyższymi dowódcami wojskowymi, zauważając, że gen. Ołeksandr Serski poinformował, że jego siły „zatrzymały wroga i odepchnęły go w niektórych kierunkach”.

W swoim wieczornym orędziu do narodu ukraińskiego Zełenski pochwalił swoje wojska i zwrócił uwagę na niskie morale wojsk rosyjskich.

„Okupanci są mentalnie przygotowani na klęskę. W myślach już tę wojnę przegrali. „Musimy ich codziennie naciskać, aby ich poczucie klęski zamieniło się w ich odwroty, ich błędy i ich straty.”

A wiceminister obrony Hanna Malyar potwierdziła w piątkowym oświadczeniu w Telegramie, że siły ukraińskie zwyciężyły na ziemi wokół Bachmuta, powtarzając oświadczenia dowódców wojskowych z początku tego tygodnia.

W Waszyngtonie rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone oceniły, że Bakhmut jest nadal obszarem spornym.

„Ukraińcy nie zrezygnowali z obrony Bachmuta, a Rosjanie nie zrezygnowali z prób zajęcia Bachmuta” – powiedział Kirby. „Każdego dnia linie zmieniają się tam iz powrotem. To znaczy, czasami jedna przecznica po drugiej.”


Według danych biura prezydenta Ukrainy od czwartku w innych walkach w innych częściach kraju zginęły co najmniej dwie osoby, a 22 zostały ranne.

Gubernator Doniecka Pawło Kirilenko powiedział, że rosyjski atak uderzył w Kramatorsk, gdzie stacjonują niektóre ukraińskie jednostki wojskowe, niszcząc szkołę i budynek mieszkalny. Zwrócił uwagę, że rosyjskie bombardowania uderzyły w 11 miast i wsi w regionie, zabijając 12 cywilów.

Moskwa przygotowywała się od końca zeszłego roku do spodziewanej ofensywy i zbudowała linie fortyfikacji przeciwpancernych wzdłuż setek mil frontu.

Rozpoczęła się ewakuacja ludności cywilnej mieszkającej w pobliżu strefy konfliktu w częściowo okupowanym obwodzie zaporoskim na Ukrainie.

READ  Podpisanie umowy między Tunezją a Unią Europejską w sprawie powstrzymania imigracji

W komentarzach opublikowanych w piątek dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej powiedział, że jej obrona została również wzmocniona w związku z falą ukraińskich ataków dronów wymierzonych w jej główną bazę, krymski port Sewastopol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *