Stany Zjednoczone pozwalają Eni i Repsol na wysyłanie wenezuelskiej ropy do Europy w celu pozyskania źródeł długu

HOUSTON/WASHINGTON (Reuters) – włoska firma naftowa Eni SpA i hiszpański Repsol mogą zacząć wysyłać wenezuelską ropę do Europy już w przyszłym miesiącu, aby zastąpić rosyjską ropę, powiedziało pięć osób zaznajomionych z tą sprawą. Wymiana długu została wstrzymana dwa lata temu, kiedy Waszyngton zaostrzył sankcje wobec Wenezueli.

Oczekuje się, że ilość ropy, jaką otrzymują Eni i Repsol, nie jest duża, powiedziała jedna osoba, i że jakikolwiek wpływ na światowe ceny ropy będzie niewielki. Ale zielone światło Waszyngtonu na wznowienie od dawna zamrożonych przepływów wenezuelskiej ropy do Europy może stanowić symboliczny impuls dla wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro.

Źródła podają, że Departament Stanu USA w liście wyraził zgodę na wznowienie dostaw przez obie firmy. Administracja prezydenta USA Joe Bidena ma nadzieję, że wenezuelska ropa pomoże Europie zmniejszyć zależność od Rosji i przekierować niektóre wenezuelskie dostawy z Chin. Innym celem, jak powiedziały Reuterowi dwie osoby, było przekonanie Maduro do wznowienia rozmów politycznych z wenezuelską opozycją.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ludzie mówili, że dwie europejskie firmy energetyczne, które mają joint venture z państwową PDVSA, mogą liczyć dostawy ropy jako niespłacone długi i spóźnione zarobki.

Jedna osoba powiedziała, że ​​głównym warunkiem było to, że otrzymana ropa „musi trafić do Europy. Nie można jej odsprzedać gdzie indziej”.

Ta osoba powiedziała, że ​​Waszyngton uważa, że ​​PDVSA nie skorzysta finansowo z tych bezgotówkowych transakcji, w przeciwieństwie do obecnej sprzedaży ropy naftowej przez Wenezuelę do Chin. Chiny nie podpisały zachodnich sankcji wobec Rosji i nadal kupują rosyjską ropę i gaz pomimo amerykańskich próśb.

Licencje pojawiły się w zeszłym miesiącu, ale szczegóły i ograniczenia odsprzedaży nie zostały wcześniej zgłoszone.

READ  Pszenica indyjska łagodziła kryzys żywnościowy. Następnie zakazano eksportu

gdzie jesteś (ENI.MI)Odmówił komentarza, powołując się na politykę niekomentowania „kwestii potencjalnej wrażliwości handlowej”. Repsol (REP.MC) Nie odpowiadał na prośby o komentarz.

Inne są wykluczone

Waszyngton nie przyznał podobnych premii amerykańskiemu koncernowi naftowemu Chevron Corp(CVX.N)India Oil and Natural Gas Company Limited (ONGC) (ONGC.NS) Francuski Maurel & Prom SA(MAUP.PA)co również wywarło presję na Departament Stanu USA i Departament Skarbu USA, aby przejęły ropę w zamian za miliardy dolarów długu narosłego w Wenezueli.

Wszystkie pięć firm naftowych wstrzymało wymianę długu w połowie 2020 roku w trakcie kampanii „maksymalnej presji” byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, która ograniczyła eksport wenezuelskiej ropy, ale nie zdołała usunąć Maduro.

PDVSA nie zaplanowało, aby Eni i Repsol przemieściły jakiekolwiek przesyłki w tym miesiącu, zgodnie z programem wstępnego załadunku PDVSA z 3 czerwca, który został przedstawiony przez Reuters.

Wenezuelska wiceprezydent Delcy Rodriguez napisała na Twitterze w zeszłym miesiącu, że ma nadzieję, że amerykańskie inicjatywy „utorują drogę do całkowitego zniesienia nielegalnych sankcji dotyczących całego naszego narodu”.

Połącz się z Caracas

Administracja Bidena przeprowadziła rozmowy na najwyższym szczeblu z Caracas w marcu, a Wenezuela uwolniła dwóch z co najmniej 10 uwięzionych obywateli USA i obiecała wznowienie rozmów wyborczych z opozycją. Maduro musi jeszcze uzgodnić datę powrotu do stołu negocjacyjnego. Czytaj więcej

Republikańscy prawodawcy i niektórzy demokraci w Biden, którzy sprzeciwiają się złagodzeniu amerykańskiej polityki wobec Maduro, skrytykowali podejście USA do Wenezueli jako zbyt stronnicze.

Waszyngton twierdzi, że dalsze złagodzenie sankcji nałożonych na Wenezuelę będzie uzależnione od postępów w kierunku przemian demokratycznych, podczas gdy Maduro będzie negocjował z opozycją.

W zeszłym miesiącu administracja Bidena pozwoliła Chevronowi, największej amerykańskiej firmie naftowej nadal działającej w Wenezueli, porozmawiać z rządem Maduro i PDVSA na temat przyszłych operacji w Wenezueli. Czytaj więcej

READ  Sri Lanka wprowadza godzinę policyjną po ogłoszeniu przez prezydenta stanu wyjątkowego

W tym czasie jedno ze źródeł powiedziało Reuterowi, że Departament Stanu USA potajemnie wysłał listy do Eni i Repsol, mówiąc, że Waszyngton „nie sprzeciwi się”, jeśli wznowią transakcje typu „ropa za dług” i sprowadzą ropę do Europy.

Dwie osoby w Waszyngtonie powiedziały, że listy zapewniły ich, że nie spotkają się z żadnymi sankcjami za przyjmowanie dostaw wenezuelskiej ropy w celu odzyskania zaległych długów.

kredyt szyfonowy

Prośba Chevronu do Ministerstwa Skarbu USA o rozszerzenie działalności w Wenezueli pojawiła się, gdy Departament Stanu wydał listy o braku sprzeciwu wobec Eni i Repsol. Osoba zaznajomiona ze sprawą w Waszyngtonie odmówiła odpowiedzi, czy wniosek Chevron jest nadal rozpatrywany.

Amerykański gigant naftowy otrzymał sześciomiesięczną licencję na zachowanie swoich aktywów oraz zgodę USA na rozmowy z urzędnikami rządu Wenezueli na temat przyszłych operacji. Czytaj więcej

Nie było od razu jasne, czy Waszyngton zgodził się na wymianę ropy naftowej na paliwo, którą europejskie firmy dokonywały z PDVSA do 2020 roku, giełdy, które przyniosły ulgę zagłodzonej benzynie Wenezueli.

Chiny stały się największym odbiorcą wenezuelskiej ropy, a do rafinerii trafia do 70% miesięcznych dostaw. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Dodatkowe raporty Mariany Baragi w Houston i Matta Spitalnika w Waszyngtonie); Pisanie przez Gary’ego McWilliamsa; Montaż przez Davida Gregorio i Lisę Schumaker

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.