Tajlandzkie partie opozycyjne planują utworzenie koalicji w celu przejęcia władzy po zwycięstwie w wyborach.

BANGKOK (AP) — Nowe zwycięstwo w wyborach W którym razem zdobyli większość mandatów w Izbie Reprezentantów, dwie największe partie opozycyjne w Tajlandii zaczęły planować kolejny krok w poniedziałek. W ich próbie zastąpienia rządu zdominowanego przez wojsko.

Poniedziałkowy lider, 42-letni biznesmen Pita Limjaronrad, pokonał większość oczekiwań, zajmując pierwsze miejsce na swojej imprezie Move Forward. Wyprzedził swojego opozycyjnego partnera, Partię Pheu Thai, która chciała zdobyć pierwsze miejsce w sondażach.

Pew Thai załamał się pomimo potęgi córki Thaksina Shinawatry, Bedongturn Shinawatra. Były populistyczny premier został obalony w wyniku wojskowego zamachu stanu w 2006 roku i był siłą napędową partii.

„Idąc dalej, miażdżące zwycięstwo Pew Thai jest decydującym znakiem, że wyborcy chcą polityki, w której ludzie, a nie wojsko, decydują o ich przyszłości” – powiedział Tyrell Haberkorn, badacz Tajlandii z University of Wisconsin.

„Wyborcy chcą Tajlandii z wolnością słowa, bez poboru do wojska i gdzie głosy ludzi są szanowane, a nie uciszane lub przekupywane” – powiedział.

Bida powiedział w poniedziałek, że rozmawia z pięcioma innymi partiami o utworzeniu rządu koalicyjnego. Będzie miał łącznie 309 miejsc siedzących w Izbie, zapewniając większą stabilność niż 292 miejsca z Pheu Thai jako jedynym partnerem. Parlament wybiera nowego premiera w lipcu, więc sfinalizowanie umowy zajmuje dwa miesiące.

Tajlandią od dziewięciu lat kieruje były szef armii Prayuth Chan-ocha, który przejął władzę w wojskowym zamachu stanu w 2014 roku i powrócił na stanowisko premiera po wyborach w 2019 roku. W niedzielę ubiegał się o reelekcję, ale obwiniano go za opóźnioną gospodarkę, słabą reakcję na pandemię koronawirusa i tłumienie reform demokratycznych – co jest szczególnie drażliwe dla młodszych wyborców.

„Duch epoki się zmienił i słusznie” – powiedział Pita w poniedziałek. „Dzisiaj jest nowy dzień i mam nadzieję, że jest wypełniony jasnym słońcem nadziei”.

READ  Wypróbowaliśmy nowe narzędzie Apple SOS, gdy nie masz usługi komórkowej

Ponieważ było już jasne, że jego partia prowadzi, napisał na Twitterze, że jest gotowy do wprowadzenia zmian jako 30. premier kraju. „Niezależnie od tego, czy się ze mną zgadzasz, czy nie, będę twoim premierem. Będę ci służył, niezależnie od tego, czy zagłosujesz na mnie, czy nie.

Idź naprzód, a Pheu Thai są w dużej mierze zjednoczeni w sprzeciwie wobec ciągłej interwencji wojska w politykę, o czym świadczy kilkanaście zamachów stanu od 1932 r., Kiedy Tajlandia stała się monarchią konstytucyjną, a ostatnio w 2006 i 2014 r.

Obie partie popierają reformę niektórych aspektów monarchii, która napędza konserwatywny establishment królewski, uznający tę instytucję za świętą. Ponieważ Move Forward jest tak szczery w tej sprawie, jest uważany za radykalny w kontekście głównego nurtu tajskiej polityki.

Po podliczeniu prawie wszystkich głosów w poniedziałek, Move Forward zdobył 151 mandatów w izbie niższej, uzyskując ponad 24% głosów w 400 okręgach wyborczych i 36% w 100 mandatach proporcjonalnych.

Partia Pu Thai jest na drugim miejscu z przewidywaną liczbą 141 mandatów.

Partia Zjednoczonej Ojczyzny Prayutha zajęła piąte miejsce w głosowaniu okręgowym i trzecie na liście preferowanych przez partię, z łącznie 36 mandatami.

Chociaż liczby stawiają Pitę w korzystnej pozycji, aby zostać kolejnym premierem, czeka go trudna droga.

Kandydaci są upośledzeni przez przepisy konstytucyjne opracowane przez rząd wojskowy, aby uniemożliwić partiom politycznym o populistycznych apelach zakorzenienie się i obalenie od dawna ustalonego konserwatywnego porządku.

Premier jest wybierany przez wspólną sesję 500 członków nowo wybranego zgromadzenia i 250 senatorów mianowanych przez wojsko. Zwycięzca musi zdobyć co najmniej 376 głosów.

Senat, zagorzały obrońca rządów królewskich wraz z wojskiem i dworami, jednogłośnie głosował na Prayutha w 2019 roku, pomagając mu w utworzeniu rządu koalicyjnego, zdobywając pierwsze miejsce w Pew Thai.

READ  Fiona uderza w Atlantic Canada: Miliony bez prądu, gdy burza przetacza się na północ

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Pita będzie postrzegana przez partie partnerskie jako zbyt skrajna i być może będą musiały szukać bardziej umiarkowanego kandydata.

Paetongtarn Pheu Thai jest najpopularniejszym wyborem w jego imprezowej bazie. Ale jego powiązania z ojcem Thaksinem, z którym wojsko nigdy się nie pogodziło od czasu obalenia go w 2006 roku, utrudnią zdobycie poparcia Senatu. Potentat nieruchomości Sretha Thavisin, jeden z kandydatów na premiera Beu Tai, miałby w tym przypadku większe szanse.

Istnieją również obawy, że konserwatywne elementy w tajlandzkiej polityce ponownie użyją tego, co krytycy uważają za brudne sztuczki, aby utrzymać władzę. Od upadku Thaksina wielokrotnie wykorzystywali sądy i niezależne agencje rządowe, takie jak Komisja Wyborcza, do wykorzystywania kontrowersyjnych orzeczeń prawnych w celu uciszenia lub zagłuszenia politycznych gróźb ze strony przeciwników. Takie wysiłki wywołałyby gwałtowne protesty uliczne.

„Czy forma sojuszu zaproponowana przez PIDA na 309 miejsc jest wystarczająca? W demokratycznym świecie jest to bardzo stabilne. Ale w na wpół autorytarnym świecie, w którym senat jest ważną zmienną, wyjściem jest wyniesienie senatu za pomocą głosów ludzi” – powiedział Bingev Loungaramsree, profesor antropologii na Uniwersytecie w Chiang Mai.

„Musimy poczekać i zobaczyć, czy dyktatorzy odważą się użyć swojej nielegalnej władzy wbrew woli ludu. Jeśli to zrobią, stworzy to sytuację, w której ludzie wrócą na ulice, powiedział (The Star).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *