Wiceminister finansów Chin Liao Min (drugi po prawej) i ambasador USA w Chinach Nicholas Burns (po prawej) witają sekretarz skarbu USA Janet Yellen (po prawej) po jej przybyciu do Kantonu 4 kwietnia 2024 r.
Pedro Pardo | AFP | Obrazy Getty’ego
„Pozostaje ważne”, aby „ściśle komunikować się w kwestiach budzących obawy, takich jak nadwyżka mocy produkcyjnych i środki ekonomiczne związane z bezpieczeństwem narodowym. Tego właśnie oczekuje od nas świat i nasi obywatele” – stwierdziła Yellen w uwagach przygotowanych na spotkanie z wicepremierem Hellenem Życie. Piątek. Jest także dyrektorem Biura Centralnej Komisji ds. Finansów i Gospodarki.
„Solidne stosunki gospodarcze muszą zapewniać równe szanse przedsiębiorstwom i pracownikom w obu krajach” – stwierdziła, dodając, że oba kraje muszą współpracować w sprawie zmian klimatycznych i kryzysu zadłużeniowego na rynkach wschodzących.
Oczekuje się, że Yellen i Hei Feng przeprowadzą kilka rozmów przez cały sobotni poranek. Podczas swojej podróży do Pekinu Yellen ma spotkać się z premierem Li Qiangiem, ministrem finansów Lan Fuanem i burmistrzem Pekinu Yin Yongiem.
Przed spotkaniem z He Yellen spotkała się z Wangiem Weizhongiem, gubernatorem prowincji Guangdong, której Kanton jest stolicą.
„Podczas moich spotkań z moimi odpowiednikami będę podkreślać, że solidne stosunki gospodarcze mogą przynieść naszym gospodarkom znaczące korzyści” – powiedziała Yellen w uwagach przygotowanych na spotkanie z Wangiem.
„Podkreśliłam również, że budowanie zdrowych stosunków gospodarczych wymaga równych warunków działania dla amerykańskich pracowników i przedsiębiorstw, a także otwartej i bezpośredniej komunikacji w obszarach, w których się nie zgadzamy” – powiedziała Yellen. „Obejmuje to kwestię nadmiernej zdolności przemysłowej Chin, która, według Stanów Zjednoczonych i innych krajów, może wywołać globalne skutki uboczne”.
W piątek Yellen spotkała się także z przedstawicielami firm amerykańskich, europejskich i japońskich.
„Nadwyżka mocy produkcyjnych nie jest nowym problemem, ale nasiliła się i widzimy pojawiające się zagrożenia w nowych sektorach” – stwierdziła Yellen w przygotowanych uwagach podczas wydarzenia zorganizowanego przez Amerykańską Izbę Handlową w Chinach w Guangzhou.
„Nadmierne moce produkcyjne stanowią również wyzwania dla chińskich firm i gałęzi przemysłu oraz mogą mieć wpływ na produktywność i wzrost w Chinach” – stwierdziła. „Uważam, że zajęcie się problemem nadmiernych mocy produkcyjnych – i ogólnie przyjrzenie się reformom rynkowym – leży w interesie Chin”.
Analitycy w amerykańskiej firmie konsultingowej Grupa Rhodium podała w raporcie Pod koniec marca wsparcie chińskiego rządu dla industrializacji w ostatnich latach doprowadziło do wzrostu mocy produkcyjnych przekraczającego popyt krajowy.
„Wiele chińskich firm w dalszym ciągu korzysta z rynków zagranicznych, aby zrekompensować niższe ceny, marże, a nawet straty na rynku chińskim” – czytamy w raporcie.
Grupa Rhodium odnotowała, że Pekin wyraził swoją świadomość i wezwał do zapewnienia dalszych wskazówek dotyczących inwestycji, aby zapobiec nadmiernej mocy produkcyjnej. „Jednak przyjęte rozwiązania prawdopodobnie skupią się na wyeliminowaniu przestarzałych możliwości i umożliwieniu zamykania niekonkurencyjnych firm, przy jednoczesnym dalszym wspieraniu zwiększania mocy produkcyjnych, innowacji i eksportu w innych firmach” – czytamy w raporcie.
Guangdong jest jednym z krajów, które w największym stopniu przyczyniły się do wzrostu gospodarczego Chin i siedzibą miasta Shenzhen, głównego ośrodka firm technologicznych i start-upów. Według Wind Information Guangdong jest prowincją numer jeden w Chinach pod względem wartości eksportu.
„W ostatnich dekadach, [Guangzhou] „Stała na czele reform rynkowych, które przyspieszyły rozwój gospodarczy i otwarcie Chin” – stwierdziła Yellen w uwagach przygotowanych na spotkanie z Wangiem.
„Wiem, że to miasto zachowało dziś ogromne znaczenie, będąc także głównym ośrodkiem technologii i produkcji” – dodała.
Chiny są drugą co do wielkości gospodarką świata po Stanach Zjednoczonych. Wzrost w tym azjatyckim kraju uległ spowolnieniu w następstwie rozprawienia się z dużą zależnością deweloperów od zadłużenia w celu zapewnienia wzrostu oraz rzekomymi praktykami monopolistycznymi stosowanymi przez platformy internetowe. Niepewność co do polityki Pekinu mającej na celu zwiększenie konsumpcji i ogólnego wzrostu negatywnie wpływa na nastroje przedsiębiorstw i inwestorów.
Napisane przez Nicholasa R. „Chiny prawdopodobnie nadal będą wnosić około jedną trzecią światowego wzrostu gospodarczego w miarę zwiększania się swojego śladu gospodarczego, zwłaszcza w Azji” – powiedział we wtorek Lardy, starszy pracownik naukowy w Peterson Institute for International Economics.
„Jeśli amerykańscy decydenci tego nie docenią, prawdopodobnie przecenią swoją zdolność do utrzymywania pogłębiających się więzi gospodarczych i bezpieczeństwa z partnerami azjatyckimi” – napisał.
Podróż Yellen do Chin ma miejsce w czasie, gdy oba rządy próbują usprawnić komunikację w stosunkach, które stają się coraz bardziej napięte.
Prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping rozmawiali w tym tygodniu telefonicznie po raz pierwszy od ich osobistego spotkania w Kalifornii w listopadzie.
Jak wynika z oświadczenia ministerstwa, Wang Shuwen, wiceminister handlu i szef międzynarodowych negocjacji handlowych, odwiedził Stany Zjednoczone od wtorku do piątku, aby wziąć udział w pierwszym posiedzeniu na szczeblu wiceministrów grupy roboczej ds. handlu dwustronnego.
Plany organizowania regularnych spotkań tych grup roboczych ogłoszono po zeszłorocznej wizycie Yellen i amerykańskiej sekretarz handlu Giny Raimondo w Chinach.
Oczekuje się, że sekretarz stanu USA Anthony Blinken złoży kolejną wizytę w tym roku, po długo oczekiwanej wizycie w Chinach w czerwcu 2023 r.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.