Zachodni urzędnicy twierdzą, że Iran przygotowuje się do wysłania do Rosji dodatkowej broni, w tym rakiet balistycznych, do użycia na Ukrainie”


Waszyngton
CNN

Iran przygotowuje się do wysłania prawie 1000 dodatkowych rodzajów broni, w tym rakiet balistycznych krótkiego zasięgu ziemia-ziemia i Więcej dronów bojowychaby Rosja mogła użyć w swojej wojnie przeciwko Ukrainie, powiedzieli CNN urzędnicy z zachodniego kraju, który ściśle monitoruje program zbrojeniowy Iranu.

Przesyłka jest ściśle monitorowana, ponieważ będzie to pierwszy raz, kiedy Iran wyśle ​​do Rosji zaawansowane, precyzyjne pociski naprowadzane, co może dać Kremlowi silny impuls na polu bitwy.

Urzędnicy powiedzieli, że ostatnia dostawa broni z Iranu do Rosji obejmowała około 450 dronów, których Rosjanie już wykorzystali do spowodowania śmiercionośnego efektu na Ukrainie. Ukraińscy urzędnicy powiedzieli w zeszłym tygodniu, że zestrzelili ponad 300 irańskich dronów.

Ta oczekiwana nowa dostawa będzie oznaczać znaczny wzrost irańskiego wsparcia dla rosyjskiego wysiłku wojennego. Chociaż dokładny czas, kiedy dostawa dotrze do Rosji, jest niejasny, urzędnicy uważają, że broń z pewnością zostanie dostarczona przed końcem roku.

Drony odegrały znaczącą rolę w konflikcie, odkąd Rosja rozpoczęła masową inwazję na Ukrainę pod koniec lutego, ale ich użycie wzrosło od lata, kiedy Stany Zjednoczone i Kijów poinformowały, że Moskwa nabyła drony z Iranu. W ostatnich tygodniach te irańskie drony były wykorzystywane do atakowania krytycznej infrastruktury energetycznej na Ukrainie.

Irańskie drony są znane jako „wylegiwanie się amunicją”, ponieważ są w stanie przez pewien czas krążyć w obszarze, który został zidentyfikowany jako potencjalny cel i uderzyć dopiero po zidentyfikowaniu zasobów wroga.

Jest mały, przenośny i łatwy do wystrzelenia, ale jego główną zaletą jest to, że jest trudny do wykrycia i można go wystrzelić z dużej odległości.

Stany Zjednoczone twierdziły również, że Iran wysłał personel wojskowy na Krym, aby pomóc w rosyjskich atakach dronów na cele ukraińskie.

READ  Indie i Rosja rozmawiają o umowie o wolnym handlu w eskalacji stosunków

Wysyłanie większej ilości irańskiej broni do Rosji to ruch, który prawdopodobnie jeszcze bardziej pogorszy stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. W poniedziałek wysłannik USA w Iranie Rob Malley powiedział, że administracja Bidena jest… Nie będziemy „marnować czasu” O rozmowach o ożywieniu porozumienia nuklearnego „jeśli nic się nie stanie”. Poparcie Teheranu dla Rosji w wojnie na Ukrainie i tłumienie protestów w całym kraju w związku z wrześniowym zabójstwem 22-letniego Mehsy Amini skłoniły Stany Zjednoczone do nałożenia dalszych sankcji na Iran.

Na początku tego miesiąca John Kirby, koordynator ds. komunikacji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział, że obecność irańskiego personelu była dowodem bezpośredniego zaangażowania Teheranu w konflikt.

„Możemy potwierdzić, że rosyjski personel wojskowy stacjonujący na Krymie kierował irańskimi dronami i używał ich do przeprowadzania ataków na całą Ukrainę, w tym na Kijów”, powiedział Kirby, odnosząc się do dronów.

Mali opowiedziało się w poniedziałek zdecydowanie przeciwko dostawom dronów przez Iran.

Wiemy, że drony te były wykorzystywane do atakowania ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej. I wiemy, że Iran, w obliczu wszystkich tych dowodów, nadal kłamie i zaprzecza, że ​​kiedykolwiek się wydarzyło.

Wysoki rangą amerykański przedstawiciel obrony powiedział w poniedziałek, że nie ma żadnych informacji na temat sugestii, że Iran przygotowuje się do wysłania rakiet do Rosji do użycia na Ukrainie.

We wtorek rzecznik Pentagonu powiedział, że Stany Zjednoczone mają „obawy”, że Rosja może „dążyć do uzyskania dodatkowej zaawansowanej amunicji z Iranu”, sekretarz prasowy Pentagonu dla Pentagonu. Generał Pat Ryder powiedział dziennikarzom podczas wtorkowej odprawy.

„Mamy obawy, że Rosja będzie również dążyć do pozyskania od Iranu dodatkowych zaawansowanych zdolności bojowych, na przykład rakiet ziemia-ziemia, do wykorzystania na Ukrainie” – powiedział Ryder.

Jurij Henat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, powiedział we wtorek, że Ukraina „nie ma skutecznej obrony przed tymi rakietami (ziemia-ziemia). zrób to za pomocą środków, które obecnie posiadamy.”

READ  Meghan Markle i książę Harry pomijają lunch, wygwizdany na imprezie jubileuszowej

Misja Iranu przy ONZ nie odpowiedziała na prośbę o komentarz w sprawie nowej oczekiwanej wysyłki. Iran wcześniej odmawiał dostarczania Rosji broni do użytku na Ukrainie, mówiąc, że „nie ma i nie będzie”.

Washington Post jako pierwszy poinformował o planach Iranu wysłania dodatkowych pocisków i dronów do Rosji.

Sekretarz stanu Tony Blinken powiedział w zeszłym tygodniu, że Stany Zjednoczone „przyglądają się wszystkim, co możemy zrobić, nie tylko poprzez sankcje”, aby zakłócić dostęp irańskiej broni do Rosji. Powiedział, że Stany Zjednoczone „próbują rozmontować te sieci”.

Nie jest jednak jasne, czy Stany Zjednoczone będą w stanie powstrzymać dalsze dostawy, nawet jeśli rosną obawy o wysyłanie przez Irańczyków bardziej zaawansowanej broni do Rosji.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli również, że są świadomi dyskusji, które nie zostały jeszcze przeprowadzone na temat dodatkowej irańskiej broni dla Rosji.

W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na przewoźnika lotniczego za jego udział w transporcie irańskich dronów, znanych również jako bezzałogowe statki powietrzne (UAV) do Rosji. Podsekretarz Departamentu Skarbu USA ds. terroryzmu i wywiadu finansowego powiedział, że Stany Zjednoczone są również przygotowane do „celowania w producentów i nabywców” składek na program dronów.

Pytanie o długowieczność i zrównoważony rozwój pozostaje, ponieważ nie jest jasne, jak długo Iran może lub będzie nadal dostarczać Rosji broń – w tym bardziej zaawansowane rakiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *