Zaciski akumulatora EV sprawiają, że jest to problem z dziką kartą

  • Te wielomiliardowe fabryki akumulatorów do pojazdów elektrycznych mają kluczowe znaczenie dla przyszłości przemysłu motoryzacyjnego i mają wyjątkową pozycję, aby wywrzeć szeroki wpływ.
  • Kierownictwo UAW wskazało, że planuje rozważyć zakłady w krajowych negocjacjach z General Motors, Ford Motor i Stellantis.
  • Ale producenci samochodów podkreślają, że fabryki joint venture nie są prawną częścią dyskusji.

4 marca 2020 r. w kampusie Technology Center w Warren w stanie Michigan firma General Motors zaprezentowała swoją całkowicie nową modułową platformę i system baterii Ultium.

Zdjęcie Steve’a Fichta dla General Motors

DETROIT — W już kontrowersyjnych rozmowach pracowniczych między związkiem zawodowym United Auto Workers a głównymi producentami samochodów, nad dyskusjami wisi dzika kwestia.

Wielomiliardowe fabryki akumulatorów do pojazdów elektrycznych – i oczekiwane tysiące pracowników – mają kluczowe znaczenie dla przyszłości przemysłu samochodowego i mają wyjątkową pozycję, aby wywrzeć szeroki wpływ na UAW, producentów samochodów i dążenie prezydenta Joe Bidena do produkcji krajowej.

ale jest problem. Nie są częścią negocjacji.

Prawie wszystkie ogłoszone zakłady to oddzielne spółki joint venture z własnymi operacjami, negocjacjami i kontraktami – kontraktami, które nie wchodzą w zakres umów o pracę negocjowanych z General Motors, Ford Motor i Stellantis przed terminem 14 września. Producenci samochodów podkreślają, że fabryki joint venture nie są prawną częścią dyskusji.

Ale kierownictwo UAW uczyniło priorytetem zapewnienie „sprawiedliwego przejścia” na pojazdy elektryczne dla pracowników samochodów, w tym fabryk akumulatorów. Obecni i byli przywódcy związkowi powiedzieli CNBC, że elektrownie akumulatorowe muszą być priorytetem dla organizacji pracowniczej, niezależnie od tego, czy są bezpośrednio omawiane w porozumieniu krajowym, dla długoterminowej rentowności związku.

„To gra typu shell”, powiedział w zeszłym tygodniu prezes UAW, Sean Fine, w odniesieniu do urządzeń akumulatorowych. „Ostatecznie mogą tworzyć spółki joint venture i nadal być zobowiązani wobec swoich członków i pracowników, a zdecydowali się tego nie robić z jednego powodu, ponieważ chcą doprowadzić wyścig do dna”.

READ  Crypto się rozpada, ale technologia, która za nim stoi, może uratować miliardy luksusowych marek

Prezydent UAW, Sean Fine (z prawej), rozmawia z członkiem związku Jerome Buckley przed General Motors Plant Zero 12 lipca 2023 r. W Detroit.

Michaela Weilanda/CNBC

Według obecnych i byłych negocjatorów z obu stron stołu, każda ze stron mogłaby wykorzystać fabryki baterii jako pośrednią dźwignię w negocjacjach.

Eksperci ci twierdzą, że pomysł polegałby na wprowadzeniu przyszłych zabezpieczeń (lub ograniczeń) dla pracowników pojazdów elektrycznych do umów o pracę obejmujących tradycyjnych pracowników samochodów, które mogłyby służyć jako model dla przyszłych negocjacji pracowników pojazdów elektrycznych.

General Motors jest jedynym producentem samochodów w Detroit, który posiada fabrykę akumulatorów typu joint venture działającą i zrzeszoną w związkach zawodowych — co czyni ją pierwszą w kraju, która doświadczyła tej szczególnej dynamiki negocjacyjnej i wybitną fabryką wyznaczającą standardy w branży.

Dyrektor generalny General Motors Mary Barra i inni dyrektorzy powiedzieli, że decyzja o konsolidacji fabryk akumulatorów należy do członków, ponieważ tego typu prace coraz częściej zastępują tradycyjne prace montażowe.

Twierdzą jednak, że pracownicy fabryk powinni otrzymywać niższe wynagrodzenie niż tradycyjne prace montażowe, ponieważ jest to inna praca – tworzenie części do pojazdu jako całości, a nie montaż gotowych produktów – tradycyjnie wykonywana przez zewnętrznych dostawców, którzy zazwyczaj zarabiają mniej niż pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez producentów samochodów.

W fabryce akumulatorów General Motors Ultium w Ohio pracownicy zarabiają od 16 do 22 dolarów za godzinę, z pełnymi korzyściami, zachętami i pomocą w nauce.

Jest to zgodne z pracą dostawców i „podsystemów” wykonywaną obecnie przez członków UAW u głównych producentów samochodów, ale jest niższe niż zarobki tradycyjnych pracowników samochodowych, którzy montują pojazdy i silniki i zarabiają od 18 USD za godzinę do ponad 32 USD za godzinę.

Mary Barra, dyrektor generalna General Motors, przemawia w zakładzie montażu pojazdów elektrycznych General Motors Zero, 17 listopada 2021 r. w Detroit w stanie Michigan.

READ  Kontrakty terminowe na akcje bez zmian po 400-punktowym wzroście Dow Jones

Nick Antaya | Obrazy Getty’ego

Fain w szczególności skrytykował producentów samochodów, a także administrację Bidena za wykorzystywanie miliardów dolarów z podatków federalnych na wspieranie obiektów bez zobowiązania się do poprawy płac i świadczeń dla pracowników.

„Przesłanie dla administracji Bidena było po prostu takie, że jeśli zamierzamy zrobić coś dla tych firm, aby pomóc w tej transformacji, nie można pominąć pracy”, powiedział Fine przed fabryką Stellants w zeszłym tygodniu.

Fain wstrzymuje poparcie dla reelekcji prezydenta Joe Bidena, dopóki nie zostaną rozwiązane obawy związku związane z przejściem przemysłu samochodowego na pojazdy całkowicie elektryczne.

Producenci samochodów z Detroit ogłosili, że zainwestują około 22 miliardów dolarów w osiem fabryk akumulatorów w USA, w tym fabrykę o wartości 3,5 miliarda dolarów w Michigan, która będzie spółką całkowicie zależną od Forda, a nie wspólnym przedsięwzięciem.

Wszystkie fabryki mają rozpocząć działalność w ciągu najbliższych czterech lat.

W zeszłym tygodniu UAW opublikowało białą księgę szczegółowo opisującą niektóre problemy i obawy dotyczące bezpieczeństwa, które zostały zgłoszone w zakładzie Ultium. Pogłoska ta została opublikowana na dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem krajowych negocjacji kontraktowych między związkiem a producentami samochodów z Detroit.

W swojej białej księdze związek zasugerował, że krajowa umowa GM mogłaby zaoferować rozwiązanie problemów na miejscu, nazywając nadchodzącą krajową umowę o pracę UAW-GM „bardzo udanym modelem ochrony bezpieczeństwa, który można zastosować w Ultium Cells Lordstown i innych producentach ogniw akumulatorowych”.

Lokalny członek UAW, Kinethia Black, napełnia hamulce Chevroleta Bolt EUV 2022 podczas produkcji pojazdu w czwartek 6 maja 2021 r. w zakładzie montażowym General Motors Orion w Orion Township w stanie Michigan.

Zdjęcie Steve’a Fichta dla Chevroleta

Związek może opowiadać się za porozumieniem wielu firm lub osiągnąć nowe porozumienie krajowe z firmami, a następnie negocjować z Ultium, aby wypracować umowę z ostatecznego porozumienia.

READ  Akcje, S&P 500, Bear Market News: Aktualizacje na żywo

Chociaż związek chce najlepiej płatnych miejsc pracy przy bateriach, może również modelować dekadę pracy podsystemu. Pracownicy GM Subsystem zaczynają się obecnie od 18,50 USD za godzinę i mogą wzrosnąć do 22 lub 24 USD za godzinę, w zależności od firmy.

Jednak Ultium i UAW pozostają „oddzielone” w kwestii płac i świadczeń, według dwóch osób zaznajomionych z rozmowami.

GM odmówił komentarza w sprawie białej księgi, odnosząc pytania do spółki joint venture Ultium Cells i LG Energy Solution.

Rzeczniczka Ultium potępiła raport i przedstawienie zakładu przez UAW, nazywając charakterystykę obaw związanych z bezpieczeństwem przez UAW „świadomie fałszywą i wprowadzającą w błąd”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *