Założyciel FTX, Sam Bankman Freed, skazany na 25 lat więzienia

NOWY JORK (AP) — przedsiębiorca zajmujący się kryptowalutami Sama Bankmana Frieda W czwartek został skazany na 25 lat więzienia za masowe oszustwo na setkach tysięcy klientów, które upadło wraz z upadkiem FTX, niegdyś jednej z najpopularniejszych na świecie platform wymiany kryptowalut.

Chociaż Bankman nazwał Frieda „niezwykle inteligentnym”, sędzia okręgowy USA Louis A. Kaplan przedstawił zjadliwą analizę Bankmana-Frieda i jego zbrodni, zanim ogłosił wyrok stanowiący połowę żądanej przez prokuratorów i mniej niż jedną czwartą ze 105 lat zalecanych przez kuratorów sądowych.

„Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że nazwisko pana Bankmana-Frieda jest obecnie dość błotniste na całym świecie” – powiedział Kaplan o 32-letnim Kalifornijczyku, który wydawał się być na szczycie świata kryptowalut, zanim jego firma upadła w listopadzie 2022 r. Klientom, inwestorom i pożyczkodawcom brakuje ponad 11 miliardów dolarów, które sędzia nakazał przepadek.

On był W listopadzie został skazany O oszustwach i spiskach — dramatyczny upadek ze szczytu sukcesu, który obejmował reklamę na Super Bowl, zeznania przed Kongresem i poparcie takich gwiazd jak rozgrywający Tom Brady, strażnik NBA Stephen Curry i komik Larry David.

Kaplan wydał wyrok na tej samej sali sądowej na Manhattanie, gdzie cztery miesiące wcześniej Bankman-Fried zeznał, że zamierza zrewolucjonizować wschodzący rynek kryptowalut swoimi innowacyjnymi i altruistycznymi pomysłami, a nie kradzieżą.

Sędzia stwierdził, że Bankman-Fried wielokrotnie dopuścił się krzywoprzysięstwa przed stanowiskiem świadka w swoich zeznaniach, które „często zawierały wykręty, dezorientację i unikanie pytań”.

Kaplan stwierdził, że orzeczenie odzwierciedla ryzyko, że Bankman-Fried „będzie w stanie zrobić coś bardzo złego w przyszłości”. „To wcale nie jest trywialne ryzyko.” Dodał, że wyrok został zredagowany „w celu unieruchomienia go w takim stopniu, w jakim można go właściwie wykonywać przez długi okres czasu”.

Kaplan powiedział, że doradziłby Federalnemu Biuru Więziennictwa wysłanie Bankmana-Frieda do więzienia o średnim bezpieczeństwie w pobliżu San Francisco, ponieważ jego rozgłos, powiązania z ogromnymi fortunami oraz autyzm i niezręczność społeczna prawdopodobnie uczyniłyby go szczególnie bezbronnym w sytuacjach wysokiego ryzyka . Obiekt bezpieczeństwa.

READ  Oferty Walmart w Czarny piątek wciąż trwają

Polecił go zastępca prokuratora USA Nicholas Ross Uwięzienie 40 do 50 lat więzienia, twierdząc, że to jedyny sposób, aby zagwarantować, że „oskarżony nigdy więcej tego nie zrobi”.

Prokuratorzy stwierdzili, że dziesiątki tysięcy ludzi i firm na całym świecie straciło miliardy dolarów od 2017 r., kiedy Bankman-Fried splądrował konta klientów FTX, które zapewniał, że są bezpieczne. Powiedzieli, że wysyłał także sfabrykowane dokumenty pożyczkodawcom, zarobił dziesiątki milionów na nielegalnych darowiznach na cele polityczne i przekupił chińskich urzędników.

Prokuratorzy powiedzieli, że miliardy dolarów, które ukradł, zostały wykorzystane na ryzykowne inwestycje, datki na cele charytatywne i polityczne na rzecz kandydatów obu głównych partii oraz na wspieranie wystawnego stylu życia, który obejmował prywatne odrzutowce i zakup drogich nieruchomości na Karaibach.

W czwartek Kaplan zgodził się z prokuratorami, że Bankman Fried nie powinien być uznawany, ponieważ niektórzy inwestorzy i klienci mogą odzyskać część swoich pieniędzy. Podkreślił, że klienci stracili około 8 miliardów dolarów, inwestorzy stracili 1,7 miliarda dolarów, a pożyczkodawcy byli narażeni na krótką sprzedaż na kwotę 1,3 miliarda dolarów.

Kiedy przemawiał, Bankman-Fried wstał i w chaotycznym oświadczeniu przeprosił: „Wiele osób czuje się naprawdę zawiedzionych. Byli bardzo zawiedzeni. I przykro mi z tego powodu. Przepraszam za to, co się stało na każdym etapie.”

Dodał: „Moje życie użytkowe może się skończyć”. „Skończyło się jakiś czas temu, zanim zostałem aresztowany”.

Bankman-Fried, ubrany w więzienny mundur khaki i skuty w kostkach, podczas około 20 minut swojej wypowiedzi wydawał się wzruszony, wyrażając ubolewanie z powodu „wielu błędów”, ale zrzucając część winy na innych. Jego rozczochrane, gęste włosy powróciły po hałaśliwym spojrzeniu, które pokazał na rozprawie.

Kaplan skrytykował później te wypowiedzi, twierdząc, że nigdy nie wyraził skruchy z powodu popełnienia haniebnych zbrodni.

READ  Netflix pobiera 6,99 USD miesięcznie za warstwę reklamową od 3 listopada.

Choć oczy jego klienta były zaszklone, obrońca Mark Mukasey stwierdził, że przedstawianie absolwenta MIT jako „chciwego, aroganckiego oszusta, któremu wydaje się, że ujdzie mu na sucho wyłudzenie ciężko zarobionych pieniędzy ciężko pracujących ludzi” jest błędne. .

„Sam nie był bezwzględnym seryjnym mordercą finansowym, który każdego ranka wyruszał, by krzywdzić ludzi” – Mukasey powiedział Kaplanowi w sądzie po tym, jak nalegał w dokumentach sądowych, aby kara więzienia była jednocyfrowa. „Sam Bankman Fried nie podejmuje decyzji ze złośliwością w sercu. Podejmuje decyzje kierując się matematyką w głowie.

Sędzia skrytykował później obliczenia Bankmana-Frieda, stwierdzając, że rzeczywiście miał on „obsesję na punkcie matematyki i analizował decyzje w kategoriach matematyki i wartości oczekiwanej”.

Przytoczył zeznania z procesu, w których Carolyn Ellison, była przyjaciółka i współpracownica Bankmana-Frieda, stwierdziła, że ​​Bankman-Fried powiedział jej kiedyś, że jego gotowość do podejmowania ryzyka jest taka, że ​​chętnie rzuci monetą, jeśli wypadnie reszka i świat był taki. Zostało zniszczone – bo gdyby pojawiło się nad głowami, świat byłby dwa razy lepszy.

Sędzia stwierdził, że Bankman-Fried wykorzystywał w swoich spółkach tę skłonność do podejmowania ryzyka, „stawiając na oczekiwaną wartość” i równoważąc ryzyko niepowodzenia z potencjałem dużych zysków.

„To była gra” – powiedział Kaplan. „To jego natura”.

Adwokat, przyjaciele i rodzina Bankmana Frieda Nawoływał do łagodnościStwierdził, że jest mało prawdopodobne, aby ponownie popełnił przestępstwo. Stwierdzili również, że inwestorzy FTX w dużej mierze odzyskali swoje pieniądze, co zostało zakwestionowane przez prawników zajmujących się upadłościami FTX i jej wierzycieli.

„Bankman Fried nadal żyje w złudzeniach” – napisał John Ray, dyrektor generalny FTX, który sprzątał po upadłej firmie. „„Biznes”, który opuścił 11 listopada 2022 r., nie był ani wypłacalny, ani bezpieczny”.

Rodzice Bankman-Fried, obaj profesorowie na Uniwersytecie Stanforda, nie odzywali się, gdy opuszczali salę sądową w czwartek, ale później wydali oświadczenie: „Jesteśmy załamani i będziemy nadal walczyć o naszego syna”.

READ  Japoński duet aresztowany za wirusowy żart „sushi terror”.

Bankman-Fried był kiedyś wart miliardy dolarów na papierze jako współzałożyciel i dyrektor generalny FTX, która była wówczas drugą co do wielkości giełdą kryptowalut na świecie.

FTX umożliwia inwestorom zakup dziesiątek wirtualnych walut, od Bitcoinów po bardziej mało znane waluty, takie jak Shiba Inu Coin. Po napłynięciu miliardów dolarów od inwestorów Bankman Fried wyemitował reklamę na Super Bowl, aby promować swoją firmę i kupił prawa do nazwy areny w Miami.

Ale Załamanie cen kryptowalut W 2022 roku negatywnie wpłynęło to na FTX, co ostatecznie doprowadziło do jego upadku. Alameda Research, podmiot stowarzyszony z funduszem hedgingowym FTX, kupił miliardy dolarów w różnych inwestycjach w kryptowaluty, które w 2022 r. straciły znaczną wartość. Bankman-Fried próbował załatać dziury w bilansie Alamedy pieniędzmi klientów FTX.

Trzy osoby z najbliższego otoczenia Bankmana-Frieda przyznały się do powiązanych przestępstw i złożyły zeznania na procesie.

Oprócz Ellisona dwóch przyjaciół Bankman-Frieda – Gary Wang i Nishad Singh – zeznało, że według nich Bankman-Fried nakazywał im popełnić oszustwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *