x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Opel Agila vs Suzuki Splash

21.03.2013, 14:06 przez Bogusław Korzeniowski

Samochody Opel Agila i Suzuki Wagon R+ nie wzbudziły sympatii europejskich użytkowników. Wprawdzie w mniej zamożnych, rolniczych regionach (południowe Włochy, Grecja) często można zauważyć te wersje, ale w dużych miastach, modele były prawie niezauważalne.

Powodem tej sytuacji nie był brak cech użytkowych, ale uroda modeli. Były to bowiem „kanciaste potworki” zaadoptowane z rynku japońskiego. Sytuacja całkowicie uległa jednak zmianie wraz z prezentacją nowej generacji modelu. W tym przypadku nie było już adaptacji „motoryzacyjnego potworka”, a ścisła współpraca inżynierów i stylistów obu koncernów zaowocowała modelami Suzuki Splash i Opel Agila. Pojazdy nie wyglądają już zatem jak budka telefoniczna na kółkach. Nowe Agila i Splash są bowiem naprawdę ładnymi miejskimi maluchami.

Po pierwsze, całkowicie zmieniono proporcje nadwozia. Obecne maluchy mają większą długość (374 cm) i szerokość (168 cm), przy równoczesnym obniżeniu sylwetki (aktualnie 159 cm). Po drugie w miejsce pudełkowatej formy nadwozia, zaproponowano sylwetkę od przedniego zderzaka począwszy, a na tylnym skończywszy zaprojektowaną jako miejskie autko, a nie jako pudełko na zakupy. Po trzecie zaś rozstaw kół wzrósł (na przednich kołach o 5 cm, na tylnych  o 9 cm), co gwarantuje lepszą przyczepność na drodze poza miastem. Zmieniono także zagospodarowanie deski rozdzielczej i obecnie pojazdy mają kokpit nie tylko ergonomicznie ukształtowany (m.in. umieszczenie dźwigni zmiany biegów jak w samochodach Van i wysoka pozycja kierującego), ale także dopracowany stylistycznie.

Modele mają tą samą karoserię i silniki, przez co prędkość maksymalna i zużycie paliwa są identyczne. Różnic zatem można doszukiwać się tylko w wyposażeniu i warunkach gwarancyjnych. W zakresie bezpieczeństwa czynnego i biernego na prowadzenie wysuwa się Splash. Także dodatki komfortowe są atrakcyjniejsze w Suzuki. Standardem jest  np. klimatyzacja (nawet w najtańszej 1,0 Club)

Największa różnica dotyczy jednak gwarancji. Suzuki - jak każdy „japończyk”- oferuje trzy lata, podczas gdy Opel ma jedynie gwarancję na dwa lata.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Cascada – Opel urzekający z siłą wodospadu
brak komentarzy
Testy samochodów
Test Suzuki Kizashi: ładny, sportowy, za drogi
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.