Volvo C70 pierwszej generacji - nienaganny luksus Coupe i Cabrio

04.04.2013, 13:19 przez Bogusław Korzeniowski

Koncepcja samochodu dwudrzwiowego nie jest obca skandynawskiej firmie. W latach sześćdziesiątych oferowany był na rynku dwudrzwiowy P1800, który znany jest chociażby z filmów „Święty” z Rogerem Moore. Później Volvo zaproponowało dwudrzwiowe limuzyny 262 i 780 sprzedawane głównie na rynku amerykańskim. W Europie dość popularny był sportowy 480. Jednak najbardziej znany i chyba najładniejszy, jest Volvo C70 z roku 1997.

Do budowy pojazdu wykorzystano płytę podłogową samochodów serii 70 (stąd symbol pojazdu zawiera emblemat „70”), która posiada doskonałą sztywność i wytrzymałość. Atutem podczas wyboru tej konstrukcji był także fakt, że była ona projektowana do samochodów z napędem na oś przednią, a założenia konstrukcyjne przewidywały, że nowy model będzie miał napędzane koła przednie.

Z pozoru łatwe zadanie budowy „dynamicznej bryły”, podczas prac projektowych okazało się nie lada problemem. Jak bowiem pogodzić tradycyjną linię nadwozia, znaną z innych modeli Volvo, ze sportowym stylem Coupe? Jak pogodzić komfort jazdy na tylnej kanapie, przy -znanym z Coupe- dużym nachyleniu szyby tylnej? Jak osiągnąć kompromis pomiędzy sportowym niskim modelem i przestronną, wysoką limuzyną? Styliści znaleźli jednak optymalne rozwiązanie.

Przednia partia nadwozia C70 ma charakterystyczną wyprofilowaną pokrywę silnika, dużą chromowaną osłonę chłodnicy i reflektory podobne jak modele S70. Podobieństwo kończy się jednak za pokrywą silnika. Zamiast szyby przedniej nachylonej -jak w  limuzynie- pod niewielkim kątem, C70 posiada bardziej pochyloną jak w samochodach sportowych. Zamiast długiego płaskiego dachu i prawie pionowej szyby tylnej, zaproponowano wygiętą  w łuk krótką płaszczyznę dachu i silnie nachylone słupki jak w modelach Coupe. Zamiast „pudełkowatej” bryły bagażnika, C70 posiada mniejszy, ale bardziej obły kufer. Najbardziej znamienne są jednak muskularne przetłoczenia tylnych błotników i umieszczony wysoko nad ziemią zderzak tylny. Taka stylistyka spowodowała, że pomimo iż z przodu samochód nie daje żadnych złudzeń co do swego rodowodu, to linia boczna bardziej przypomina sportowe modele Nissana, Opla, czy Hondy niż dostojne Volvo.

A jednak...limuzyna

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.