x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test AudiA5 Sportback - limuzyna w stylu coupe

04.04.2013, 16:20 przez Bogusław Korzeniowski

Samochody niemieckie do niedawna charakteryzowały się stylizacją, w której uroda modelu była sprawą drugorzędną, a wszystko podporządkowane było ergonomii.

Od kilku lat u naszych zachodnich sąsiadów zapanowała jednak lekkość stylistyczna, jaką szczycili się tylko styliści Włoscy. Nic więc dziwnego, że każdy nowy model swą sylwetką zwraca uwagę. Nie inaczej jest w przypadku prezentowanego właśnie Audi A5 w wersji czterodrzwiowej.

Dla wielu miłośników motoryzacji Audi A5 od chwili prezentacji (debiut Genewa 2007) jest jednym z najładniejszych modeli coupe dostępnych na rynku. Nawet sam Walter de Silva, główny projektant samochodu, zasugerował, iż tak dopracowany stylistycznie projekt można uznać za jego „najpiękniejsze dziecko”. Zapowiedziana przez Audi ingerencja w tak udaną bryłę nadwozia i dobudowa tylnych drzwi budziła zatem poważne zastrzeżenia. Obawy te potwierdzały także pierwsze zdjęcia nowego pojazdu. Jednakże po zobaczeniu samochodu w rzeczywistości, wszelkie wątpliwości nikną. Zbudowano czterodrzwiową limuzynę coupe wykorzystując styl i podzespoły istniejącej dwudrzwiowej wersji A5, a ustawienie obok siebie A5 i A5 Sportback nie dają wątpliwości o rodzinnym DNA.

Przód modelu, aż do słupka A, jest identyczny jak w coupe A5. Zmiany stylistyczne zaczynają się dopiero od przedniej szyby. Po pierwsze samochód urósł. W przypadku Audi A5 rozstaw osi wynosi 275 cm, a długość nadwozia to 462,5 cm. W wersji A5 Sportback wymiary te wynoszą odpowiednio 281 cm i 471 cm. Oprócz nieznacznie większego nadwozia zmieniono również wielkości drzwi. W A5 muszą one być bowiem na tyle duże, aby zapewnić swobodny dostęp do tylnej kanapy, w Sportbacku przednie drzwi zapewniają jedynie wygodny dostęp do przednich foteli, a wejście na tylną ławkę umożliwiają drzwi tylne. Pozornie zbliżono się zatem do koncepcji Audi A4. Jednakże są to tylko pozory. Drzwi mają zupełnie inne proporcje, a dodatkowo w A5 Sportback - jak w prawdziwym coupe - wyeliminowano ramki okienne, a na tylnej kanapie są dwa wyprofilowane siedziska (model to wersja czteroosobowa). Ponadto w przeciwieństwie do A4, cechą charakterystyczną są ostro zarysowane krawędzie na poszyciu nadwozia, która ciągną się od krańca lamp przednich, aż do krańca lamp tylnych, podkreślając muskularnie naprężone barki samochodu. Patrząc z boku zobaczymy jeszcze jeden „stylistyczny smaczek”. Słupek C -przebiegający długą linią ku tyłowi- kryje małe okno boczne z narożnikiem skierowanym ku górze. Jest to nawiązanie do Audi 100 Coupé S z roku 1969.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: VW Passat CC vs Audi A5 Sportback
brak komentarzy
Premiery
Audi A6 Allroad Quattro – luksusowe kombi z terenowym zacięciem
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.