x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Wiosenny przegląd auta... pod blokiem

13.04.2013, 13:41 przez Bogusław Korzeniowski

Wiosna to czas gdy zaczynamy porządki, aby nadrobić zimowy marazm i przygotować się na lato. Stąd też w domu rozpoczyna się mycie okien, generalne sprzątanie i czyszczenie wszelkich zakamarków. A w samochodzie?

Nie będziemy wspominać o konieczności wymiany opon z zimowych na letnie, gdyż na to poświęcimy osobny artykuł. W niniejszym chcemy się skupić na tym, jak można samemu, szybko i sprawnie sprawdzić i przygotować samochód na wiosnę.

1.  Lakier

Pierwszą czynnością, jaką warto wykonać, to dokładne umycie nadwozia. Nie chodzi jednak o podjechanie do myjni automatycznej i wyszorowanie karoserii, ale umycie ręczne. Dokładne przecieranie gąbką całej karoserii pozwoli bowiem zauważyć wszystkie ubytki lakieru i zadrapania powierzchni. To zaś umożliwi dobrze zdiagnozować stan karoserii i dokonać ewentualnych poprawek lakierniczych. Musimy pamiętać, że odpryski powstałe wskutek obić kamieniami, uderzeniami o elementy na zewnątrz samochodu itp. nie dość, że odsłaniają niezabezpieczoną blachę, to dodatkowo pod krańce lakieru dostanie się woda, a to spowoduje ognisko korozji pod warstwą lakieru i odszczepi lakier (zwłaszcza, gdy element był lakierowany i lakier nałożono na niewytrawioną powierzchnie). Gdy zlokalizujemy już miejsca z uszkodzeniami lakieru, należy je po osuszeniu wyczyścić, odtłuścić i zabezpieczyć lakierem (lakier dorabiany komputerowo można zakupić w puszce lub w sprayu).

2.  Uszczelki

Drugą czynnością, jaką należy dokonać po umyciu karoserii, jest dokładne sprawdzenie, czy woda nie przedostaje się do wnętrza. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych samochodów, które mają proste uszczelki. W tym celu kierujemy wodę z węża na uszczelki szyb, na krawędzie drzwi i na krawędzie maski i bagażnika. O ile w przypadku uszczelek na szybie przedniej i tylnej nie powinno występować sączenie do wnętrza (wystąpi w przypadku, gdy samochód był rozbity, szyba wymieniona i niestarannie założona), to przy uszczelkach drzwi, w kilkuletnim samochodzie może wystąpić takie zjawisko.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Porady
Jak przechowywać opony?
brak komentarzy
Porady
Mała czarna – bezpieczeństwo kierowcy
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.