x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Wiosenny przegląd auta... pod blokiem

13.04.2013, 13:41 przez Bogusław Korzeniowski

Aby je wyeliminować, trzeba sprawdzić, w którym miejscu następuje sączenie, a następnie podgiąć profil blachy, do której zamocowana jest uszczelka. Jeżeli uszczelka jest poszarpana (a w przypadku starszych uszczelek, po zimowych przymarznięciach do drzwi często jest rozrywana), musimy ją wymienić na nową lub skompletować brakujący kawałek z innej. Ważne w tym wypadku, aby łączenie uszczelek nie występowało w górnej części drzwi, ale na boku pionowym  lub dolnym. Zaniedbanie tego sprawi, że woda będzie wpływała szczeliną. Każdorazowo po sprawdzeniu, naprawie, czy wymianie uszczelki należy ją natłuścić wazeliną techniczną. Warto też zauważyć, czy do wnętrza nie dostaje się woda. Zazwyczaj wpływa ona z komory silnika, co jest jest efektem zatkanych liśćmi lub brudem otworów odpływowych. Przeczyszczenie ich sprawi, że woda spłynie pod samochód, a nie będzie „szukała” kanałów najbliższych, którymi są otwory wentylacyjne wnętrza.

3.  Niech wnętrze oddycha

Zapewne wyda się to banalnie oczywiste, ale… musimy samochód przewietrzyć. W okresie jesiennym i zimowym zazwyczaj szybko otwieraliśmy drzwi, wsiadali do wnętrza i po zamknięciu uruchamiali silnik. W efekcie mokre ubranie, czy topniejący śnieg z butów parowały wewnątrz samochodu. Ponieważ nie było wystarczającego przewietrzania i osuszenie wnętrza, a dodatkowo panowała na zewnątrz duża wilgoć, para wodna wytworzona wskutek temperatury osadzała się na dywanikach i tapicerce foteli. W efekcie wsiąkała ona w wyściółkę na podłodze i fotele. Pal licho, gdy samochód miał specjalne kanały doprowadzające powietrze na podłodze i w bagażniku. Często jednak podczas konserwacji podwozia są one zasłonięte i w efekcie samochód staje się zamkniętą puszką, w której „kisi się” cala wilgoć. Jeżeli takiego samochodu nie przewietrzymy, elementy materiałowe zaczną gnić!

Najkorzystniej takie wietrzenie przeprowadzić w ciepły dzień poprzez wyrzucenie wszystkiego z podłóg samochodu i pozostawienie tylko foteli i wyściółki na podłodze. Warto również ściągnąć z foteli pokrowce (jeżeli takowe są założone) i przeprać je. Bardzo możliwe również, że po wysuszeniu foteli, przy uderzeniu w siedzisko ręką, pojawią się obłoki kurzu.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Porady
Jak przechowywać opony?
brak komentarzy
Porady
Mała czarna – bezpieczeństwo kierowcy
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.