x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Wiosenny przegląd auta... pod blokiem

13.04.2013, 13:41 przez Bogusław Korzeniowski

W tym wypadku należy użyć specjalnej pianki do prania tapicerki, lub też samemu przygotować specjalny środek. Jeżeli będziemy to wykonywać samodzielnie, to należy do pojemnika z wodą (miedniczka, wiaderko) wlać odrobinę płynu i mieszając spowodować duże spienienie roztworu. Tę pianę gąbką nanosimy na materiałowe części foteli i pocierając energicznie czyścimy fotel. Oczywiście, po takim czyszczeniu będzie on mokry i musimy zostawić otwarte drzwi, aby fotele dokładnie wyschły. Ważnym elementem jest także bagażnik. Dotyczy to szczególnie kilkuletnich wersji. Należy wciągnąć wszystkie elementy z bagażnika (łącznie z kołem zapasowym!), ewentualnie wybić zaślepkę we wnęce kola i wywietrzyć cały kufer.

4.  Zapas i podnośnik

Po wyciągnięciu koła zapasowego warto dokładnie obejrzeć jego stan i sprawdzić ciśnienie w kole (jeżeli koło jest podwieszone w koszyku, jak jest to stosowane w samochodach francuskich, to warto specjalnie wyciągnąć koło). Pamiętajmy, że złośliwość rzeczy martwych sprawi, iż ewentualne uszkodzenie koła zawsze nastąpi w najmniej oczekiwanym momencie, więc lepiej nie być zaskoczonym. Tak więc wyciągnijmy koło zapasowe i dopompujmy ciśnienie do najwyższego z możliwych w naszym pojeździe (nigdy nie ma pewności w jakim momencie i które koło przebijemy). Dodatkowo warto wyciągnąć podnośnik i sprawdzić jego działanie. Szczególnie, gdy nie mieliśmy jeszcze okazji uruchamiać podnośnika, a samochód kupiliśmy używany warto go przetestować. Nagminne jest bowiem, że tulejka, przez którą kręcąca się śruba podnośnika unosi jego ramię i w ten sposób samochód, zapieka się. W tym wypadku należy posmarować ją odpowiednim środkiem (np. WD40) i po pewnym czasie delikatnie rozpocząć ruchy w jedną i drugą stronę. Gdy będziemy starali się siłą przezwyciężyć opór śruby, bardzo prawdopodobne jest zerwanie gwintu. Problemem jest też tulejka która jest plastikowa (w niektórych modelach z Francji), gdyż pęka ona ze starości. Lepiej zaś, aby pękła nam podczas sprawdzania pod blokiem, niż w czasie gdy musimy użyć podnośnika.

5.  Wycieraczki

Wprawdzie przyjęło się, że wycieraczki do szyb należy sprawdzać jesienią, aby mieć pewność dobrej widoczności, ale na wiosnę też warto sprawdzić jak one działają. 

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Porady
Jak przechowywać opony?
brak komentarzy
Porady
Mała czarna – bezpieczeństwo kierowcy
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.