x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Citroen DS5 - Samolot, w którym wystarczy prawo jazdy

29.05.2012, 09:42 przez Bogusław Korzeniowski

Koncern Citroen wniósł do motoryzacji wiele rozwiązań, ale najbardziej znanym jest zawieszenie hydropneumatyczne. Pierwszym modelem mającym ten system był DS, który dodatkowo zapisał się na karty historii ze względu na konstrukcję karoserii i aerodynamiczny kształt. Nic więc dziwnego, że nazwa DS stała się synonimem innowacji, odmienności, luksusu i techniki.

Wykorzystując tę nazwę jako wskazówkę o ponadprzeciętności samochodu i jego odmienności od tradycyjnych typoszeregów, firma Citroen wprowadziła na rynek modele DS3 i DS4, a od wiosny tego roku także DS5. I właśnie ten ostatni model dostarcza emocji, jakich nie zapewni żaden samochód.

Test: Citroen DS5: Karoseria – barokowy styl

Po raz pierwszy samochód zobaczyłem we Francji na początku marca, gdy zapchaną autostradą jechaliśmy na Salon Samochodowy w Genewie. Koleżanka, jadąca wówczas ze mną, z niedowierzaniem powiedziała tylko „samochodowy barok”.

Faktycznie, patrząc na samochód mający chromowane listwy progowe, chromowaną linię rozgraniczającą maskę i błotnik, chromowane klamki, a z przodu liczne reflektory i chromowane listewki trudno nie zauważyć, że ten model jest odmienny od klasycznych wersji. Jednakże odmienność to nie tylko chromowane dodatki, ale przede wszystkim kształt karoserii. Inspiracją powstanie DS5 był prototyp C Sport-Lounage, jaki zaprezentowano w roku 2005. To właśnie od niego seryjny model przejął kształt wystrzelonego pocisku, z zawężającą się tylną partią, słupka A zbudowanego jako ażurowa konstrukcja, czy niecodziennej linii szyb bocznych.

Dopełnieniem tego był wyprofilowanie chromowanych dodatków, zaprojektowanie reflektorów z dziennym oświetleniem diodowym współgrającym z dodatkami i specjalnie zaprojektowane obręcze kół. To jednak dopiero namiastka tego oferuje DS5.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Citroen DS4 - przerost ambicji nad treścią
brak komentarzy
Aktualności
Citroen DS3 Cabrio - przyjemność w każdej chwili
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.