x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Opel Cascada – fantastyczny kabriolet

01.07.2013, 23:20 przez Bogusław Korzeniowski

Samochody kabrio w dziecięcych latach motoryzacji były najtańszymi wersjami na rynku. Powodem tego była prostota karoserii, gdyż zabudowa była ograniczona do minimum.

Zmieniło się to wraz z rozwojem motoryzacji, gdy wprowadzono nadwozie samonośne i słupki oraz dach były odpowiedzialne za sztywność karoserii. Od tego czasu kabriolet wymagał już projektowania konstrukcyjnego jako nowy model. Dodatkowym problemem było stworzenie dachu, który pozwalałby na jazdę samochodem także w złych warunkach pogodowych. W związku z utrudnieniami konstrukcyjnymi dachu wykształciły się dwa rodzaje kabrio: sportowy i modele rodzinne. Te pierwsze modele powstają jako modele bez dachu, w którym zadaszenie jest mało istotnym dodatkiem, gdyż są modelami użytkowanymi głównie w ciepłe dni. Na przeciwnym krańcu typoszeregu kabrio znajdują się modele rodzinne, w których zadbano by tak samo atrakcyjnie wyglądały z otwartym, jak i z zamkniętym dachem, a komfort jazdy w zimie nie odbiegał od wersji klasycznych. Właśnie takim rodzinnym kabrio Opla pokonaliśmy prawie 1000 km.

Opel Cascada – duży rodzinny kabriolet

Nowy Opel Cascada  wyróżnia się wyjątkowo dużym rozstawem osi, co poprawia jego właściwości jezdne i stabilność, zapewnia atrakcyjny wygląd i warunkuje wygodne miejsce dla pasażerów. Rozstaw osi tego modelu wynosi aż 2695 mm, czyli zaledwie o 40 mm mniej niż w Oplu Insignia. Rozstaw kół przednich i tylnych to 1587 mm (rozstaw kół przednich jest o 2 mm większy niż w przypadku Insigni). Takie wymiary zapewniają wygodne podróżowanie siedzącym wewnątrz pasażerom, choć trzeba przyznać, że jadący z tyłu mają mniej miejsca na nogi niż jadący Insignią. Jest to spowodowane niższym zamocowaniem foteli i związaną z tym wyprostowaną pozycję nóg.

Cascada zajmuje także czołowe miejsce wśród kabrioletów tej kategorii, pod względem pojemności bagażnika. Wielkość kufra przy otwartym dachu (czyli gdy przestrzeń kufra ograniczona jest złożoną tam powierzchnią) wynosi 280 litrów, a po jego zamknięciu wzrasta do 380 litrów. Dodatkowo, aby zwiększyć dostępną pojemność lub umożliwić przewożenie szczególnie długich ładunków (np. desek snowboardowych, nart itp), auto wyposażono w układ FlexFold, który elektrycznie rozkłada i składa tylne siedzenia w proporcji 50:50. Funkcja ta pozwala na zwiększenie przestrzeni bagażowej do 750 litrów i przewożenie przedmiotów o długości nawet 1818 mm.

Opel Cascada – interesujący w zimie, fascynujący w lecie

Jak wspomniałem jednym z problemów wersji Kabrio jest stworzenie pojazdu, który będzie miał efektowny styl zarówno przy rozłożonym, jak i przy schowanym dachu. Pod tym względem Opel Cascada jest doskonały w każdym przypadku. Stylistyka przodu samochodu jest śmiała i ekskluzywna. Wiele znanych motywów stylistycznych Opla otrzymuje nową formułę; która pojawia się wyłącznie w Cascadzie. Po obu stronach grilla z dość śmiałymi, chromowanymi elementami z logo marki widocznym na górnej listwie, umieszczono np. reflektory, które przybrały zarys oczu orła dzięki zastosowaniu świateł do jazdy dziennej w technologii LED. Starannie wykonana dolna kratka rozciąga się na całej szerokości, a światła przeciwmgłowe umieszczone są na każdym rogu we wnękach w kształcie odwróconej płetwy rekina, co podkreślają chromowane elementy. Podobnie jak reszta nadwozia, maska Cascady posiada charakterystyczne przetłoczenie. Stylistyka tylnej części pojazdu jest wyjątkowo prosta w formie i wyważona. Tylne światła są starannie wbudowane w pokrywę bagażnika. Zawierają trójwymiarowe, jednorodne oświetlenie LED najnowszej generacji, które daje rozproszony, lecz wyraźny blask. Wyróżniająca się chromowana listwa z widocznym logo Opla biegnie przez całą szerokość pojazdu. Listwa  ta stanowi dopełnienie wyrazistego wykończenia przodu auta i jest jedyną dekoracją tylnej części kabrioletu.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Opla Cascada jesienią. A mnie jest szkoda lata…
1 komentarz
Premiery
Cascada – Opel urzekający z siłą wodospadu
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.