x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Skoda Octavia III – czy to jeszcze "Skoda"?

06.07.2013, 15:57 przez Bogusław Korzeniowski

Fantastyczna przedwojenna firma Skoda została zniszczona w okresie Socjalistycznej Czechosłowacji. Jednakże Octavia III chyba odbuduje przedwojenny mit…

Niewiele osób pamięta, że Laurin & Klement, a później Skoda to firmy, które w okresie wczesnych i młodzieńczych lat motoryzacji miały potężny udział w kształtowaniu świadomości o samochodach. Wystarczy przypomnieć, że firma ta produkowała silniki systemu Knight (więcej o istocie tego zapomnianego dzisiaj silnika piszemy w tekście Knight - silnik bez zaworów ), a tą zaawansowaną technologię silników oferowały tylko cztery koncerny oferujące pojazdy luksusowe, w tym Mercedes!

Niemniej po II wojnie przemysł motoryzacyjny tego kraju legł w gruzach, a firmy takie jak Tatra (której inżynier Ledwinka opracował, przejęty przez inż. Porsche’a projekt Garbusa), czy Skoda przestały odgrywać jakąkolwiek rolę w motoryzacji. W efekcie Tatra znikła z motoryzacyjnej mapy producentów modeli osobowych, a Skoda stała się producentem „tanich toczydełek dla robotnika”.

Wszystko zmieniło się po upadku socjalizmu. Przejęcie firmy Skoda przez koncern Volkswagen i połączenie technologii produkcji oraz technik układów napędowych i jezdnych niemieckiego giganta z innowacją czeskich stylistów opracowujących nadwozia dały w ciągu kilka lat zaskakujące efekty.

Prawdziwym przełomem w tej historii była produkcja w roku 1996 Skody Octavia. Model ten ucieleśnia wszystkie dobre geny marki. Ten samochód robi wrażenie bezkonkurencyjnie obszernym wnętrzem, innowacyjnym komfortem, funkcjonalnością oraz nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa, informacji i rozrywki. Samochód (zbudowany na płycie Golfa, ale mierzący nieco wyżej) przekonuje przy tym stosunkiem ceny do jakości – zapewniając jakość samochodu średniej klasy w cenie auta kompaktowego.

Od czasy premiery Octavii I w roku 1996, mieliśmy Octavię II (premiera w roku 2004), a od marca 2013 mamy Octavię III. Ten model zrywa zaś całkowicie z historią Skoda jako „taniego toczydełka dla robotnika” .

Karoseria Octavii – Skoda wzbudzająca respekt

Dotychczas oferowane Octavie były wprawdzie poprawne stylistycznie, ale nie powodowały emocji patrzącego. Co więcej, stając Skodą Octavia na parkingu obok samochodów konkurencji jak Chevrolet Cruze czy VW Jetta, pojazd wyglądał jak „ogrodnik, która wszedł na salony i stanął obok szlachcica”. Teraz jednak wszystko uległo zmianie. Skoda Octavia III stojąca obok Passata może czuć się jak równorzędny model. Jest to efektem karoserii, która jest od poprzednika  9 cm dłuższa (długość - 465,9 cm) i o 4,5 cm szersza (181,4 cm). Zmianie uległ także rozstaw osi (jest większy o 11 cm i ma 268,6 cm!), co zapewnia nie tylko większą proporcjonalność brył karoserii, ale także sugeruje dużą przestrzeń pasażerską.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Skoda Rapid kontra Citroen C-Elysee, kto jest lepszy?
1 komentarz
Do kawy
Zapomniane historie - Skoda RS
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.