x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi Sport Quattro Concept

04.09.2013, 16:10 przez konrad

Nowe detale: osłona chłodnicy singleframe

Przód tego koncepcyjnego samochodu determinuje pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe z jej nową, wyglądającą niczym rzeźbiona, kratownicą.
To typowy element zaczerpnięty ze sportu motorowego. Dolna cześć osłony jest prawie pionowa, część górna podąża za zarysem maski silnika. Niskie osadzenie tego elementu podkreśla szerokość pojazdu.

Dwa duże, pionowe elementy dzielą każdy z obszernych wlotów powietrza. Optyczną kontynuacją takiego rozwiązania stylistycznego są podobnie wyglądające zagłębienia w masce silnika. Wykonany z CRP przedni dyfuzor, podobnie jak robi się to
w samochodach wyścigowych, wysunięto do przodu. Osłona chłodnicy to element nowej filozofii stylistycznej Audi. Wskazuje, jak w przyszłości może wyglądać stylistyka sportowych modeli seryjnych.

Proporcje tyłu zostały określone przez kombinację płaskiej szyby z szerokimi ramionami pojazdu. Szerokość samochodu podkreśla także spojler umieszczony
u dolnego brzegu tylnej szyby. Inny charakterystyczny element tyłu, to wyraźnie uniesiony w górę dyfuzor wykonany z CRP. Jego górna część – podobnie jak 
w przypadku osłony chłodnicy Singleframe – wygląda niczym plaster miodu.
W dolnej strefie dyfuzora umieszczono dwie duże, owalne końcówki rur wydechowych. Tylne, prostokątne światła, zamontowane na czarnej osłonie
z tworzywa sztucznego i podkreślające szerokość pojazdu, to zapożyczenie wprost
z historii quattro. Przy większych prędkościach z pokrywy bagażnika wysuwa się spojler. Bagażnik, ukryty pod tylną półką i usztywniony poprzeczną belką, ma 300 litrów pojemności.

Precyzyjnie zarysowane detale podkreślają dynamiczny wygląd Audi Sport quattro concept. Elementy poszerzające błotniki wykonano z CRP. Klamki w drzwiach wysuwają się elektrycznie, gdy zbliżamy się do pojazdu. Logo Audi – cztery ringi -  zdobią przód i tył auta oraz wloty powietrza za przednimi kołami i słupkami C. Koła osadzono na felgach z pięcioma podwójnymi ramionami.

Wnętrze: sport wyścigowy w eleganckim wydaniu

Kabina Audi Sport quattro concept to kontynuacja sportowej elegancji formy zewnętrznej. Jest utrzymana w ciemnoszarych odcieniach i charakteryzuje ją precyzyjny przebieg linii.

Wnętrze koncentruje się na kierowcy. Kierownica, elektroniczna tablica rozdzielcza
i wyświetlacz head up umieszczono w jego bezpośrednim polu widzenia. Linia biegnąca poniżej przedniej szyby otacza zarówno miejsce kierowcy, jak i pasażera oraz integruje w sobie wiele funkcji ergonomicznych, takich jak np. wewnętrzne klamki drzwi.

W tym modelu znajdziemy typową dla Audi lekkość konstrukcji, zarówno w formie, jak i w zakresie wyboru materiałów. Smukła tablica rozdzielcza przy spojrzeniu z góry przypomina skrzydło szybowca. Karbonowe wykończenie tworzy strukturę nośną wnętrza, równocześnie służąc jako schowek w drzwiach. Takie właśnie elementy podkreślają lekką konstrukcję.

Pod zintegrowaną konsolą środkową przebiega układ przeniesienia napędu quattro. Siedzenia kubełkowe, typowe dla samochodów sportowych, przednie
z mocno zarysowanymi bokami i zintegrowanymi zagłówkami oraz tylne – przestronne, pomieszczą cztery osoby. Wsiadanie do tyłu jest możliwe dzięki składanym oparciom foteli przednich. Pozioma belka wzmacniająca za tylnymi siedzeniami zapewnia dodatkową sztywność.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
20 lat Audi Space Frame – wszystko zaczęło się na IAA we Frankfurcie
brak komentarzy
Aktualności
Efektywne (i efektowne) kierunkowskazy w Audi A8
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.