x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Dwa razy na księżyc i z powrotem

09.09.2013, 13:14 przez marta

Ile czasu zajmuje Ci znalezienie miejsca do zaparkowania w centrum miasta? Aż 42% Polaków, którzy wzięli udział w ankiecie zorganizowanej przez Szkołę Jazdy Renault i serwis Motoryzacja w portalu Interia.pl przyznało, że zajmuje im to około 15 minut, a 21%, że 30 minut lub więcej.

Profesor z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeliczył na podstawie badania przeprowadzonego w jednej z dzielnic Los Angeles, że gdyby zsumować drogę, jaką kierowcy pokonali tam w ciągu roku w poszukiwaniu miejsca parkingowego, to odpowiada ona czterem podróżom na Księżyc*.

Dużą część ruchu ulicznego w centralnych częściach miast tworzą kierowcy jeżdżący w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania. Czasami lepiej zaparkować dalej od docelowego miejsca i zrobić sobie krótki spacer niż tracić czas i pieniądze, gdyż spalamy wtedy sporo paliwa na jeżdżenie w kółko – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Tylko 37% biorących udział w ankiecie zadeklarowało, że znajduje miejsce do parkowania w ciągu 5 min. Gdy bardzo nam zależy na zaparkowaniu w określonej okolicy najlepiej wybrać się tam wcześnie rano, gdy ruch jest jeszcze mniejszy. Warto tez rozważyć łączenie środków transportu i np. pozostawić samochód poza płatną strefą parkowania, a do centrum dojechać metrem. Atrakcyjnym rozwiązaniem może być także tzw. carpooling czyli np. umówienie się z sąsiadem na dojazd do pracy jednym samochodem. Natomiast zupełnie nowe możliwości stwarzają środki transportu, takie jak samochody elektryczne. Wiele miast wprowadza specjalne miejsca parkingowe, gdzie takie auta będą nie tylko miały zarezerwowane miejsca, ale jeszcze dodatkowo parkowały za darmo. To benefity za brak emisji spalin i brak hałasu – dodaje Zbigniew Weseli.

Gdy jednak jesteśmy w centrum i jeździmy w poszukiwaniu miejsca, trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą:

- należy poruszać się w sposób płynny, unikać ciągłego zatrzymywania się i ruszania, które może nie tylko wpłynąć na większe zużycie paliwa, ale także irytować kierowców jadących za nami

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Technika
Systemy wsparcia parkowania
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Skoda Rapid - będziesz królem parkingu
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.