x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Nowa Toyota RAV 4 – większy SUV, większa frajda

18.09.2013, 09:09 przez Bogusław Korzeniowski

Toyota RAV 4 była prekursorem stylu SUV i wersją która stworzyła definicję takich modeli. Obecnie, wraz z odsłoną nowej RAV-ki, definicja wersji SUV znowu uległa zmianie.

Od momentu debiutu rynkowego pierwszej generacji Toyoty RAV4 w 1994 roku, już ponad milion klientów w Europie doceniło jej kompaktowe rozmiary, wszechstronność, zwrotność i zalety napędu na cztery koła. Zmieniły się jednak potrzeby i wymagania klientów. Stąd też Toyota  zaprezentowała model, który na nowo definiuje segment SUV. Premiera ta odbyła się pod koniec listopada 2012, podczas Los Angeles Motor Show. Czym wyróżnia się obecnie Toyota RAV4 sprawdzaliśmy podczas testu na początku września 2013.

Wyraźnie większa, wyraźnie bardziej ekskluzywna

Mimo, iż Toyota RAV4 jest najbardziej popularnym samochodem w swej klasie dla mnie osobiście była… za mała. Nie znaczy to bynajmniej, że jestem osobą o wzroście koszykarza lub o tym, że mam jakąś manię wielkości. Po prostu uważam, że samochody SUV są stosunkowo drogie i raczej traktowane jako główny pojazd w gospodarstwie rodzinnym, a nie jako „dodatek, którym jedziemy po dzieci do szkoły i na zakupy”. Stąd też wielkość wnętrza i przestrzeń bagażnika mają bardzo duże znaczenie, gdyż musimy liczyć się iż to w tym modelu załadujemy całą rodzinę, walizki, torby i nim ruszymy na wakacje.

W dotychczasowym modelu RAV4 wielkość wnętrza i kufer nie były zaś głównymi atutami i podczas jazdy na Morze Śródziemne czułem pewien dyskomfort. Oczywiście, może ktoś powiedzieć, iż są to fanaberie zmanierowanego dziennikarza, gdyż nie tak dawno ludzie jeździli w takie trasy maluchem z bagażnikiem dachowym. Jednak moja opinia wynika z porównań tego modelu z Chevroletem Captiva czy Suzuki Grand Vitara, które są wygodniejsze. Widocznie problem ten dostrzegało więcej użytkowników, gdyż, wraz z czwartą generacją, model urósł. Długość całkowita pojazdu wzrosła o 205 mm, szerokość o 30 mm, wysokość zmalała natomiast o 25 mm. Rozstaw osi wynosi teraz 2660 mm i jest aż o 100 mm większy niż w dotychczasowym modelu. Dzięki tym zabiegom wyraźnie wzrosła przestronność wnętrza i jadący odczuwa większy komfort.

Również bagażnik RAV4 został poprawiony. Pierwszą odmienność zobaczymy już przy otwieraniu klapy. Obecnie pokrywa bagażnika otwiera się do góry (z możliwością sterowania elektrycznego), a nie jak w dotychczasowych generacjach na bok. Dodatkowo dostęp do przestrzeni bagażowej jest najłatwiejszy w klasie dzięki najniżej umieszczonej krawędzi załadunku. Nowy RAV4 oferuje też najwięcej w swojej klasie przestrzeni na tylnej kanapie, a dzięki systemowi Easy Flat można ją dowolnie kształtować i łatwo składać poszczególne jej części, uzyskując płaską przestrzeń za jednym pociągnięciem dźwigni. Standardowy bagażnik ma teraz pojemność aż 547 litrów.

Te wszystkie zabiegi sprawiły, że nowy Rav 4 przestał być jedynie modelem SUV. Stał się bowiem namiastką modelu rodzinnego Minivan, który jest pojazdem jeszcze bardziej rodzinnym i wszechstronnym niż jej poprzednicy.

Zmianie uległa także stylistyka karoserii. Obecnie nawiązuje ona do pozostałych modeli Toyoty, ale wspólny język stylistyczny „Under Priority” oraz „Keen Look” został zaadoptowany do wersji SUV i RAV4 otrzymał bardziej muskularne nadwozie z licznymi akcentami terenowymi.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Toyota Auris Diesel – 90 KM to wystarczy
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Toyota RAV 4 II. Typowe problemy. Poradnik kupującego.
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.