x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Toyota Corolla 2013 – prawie pół wieku sukcesów

17.10.2013, 15:37 przez Bogusław Korzeniowski

Toyota Corolla już od 47 lat rozbudza emocje kierowców. Przez ten czas zdobyła palmę pierwszeństwa pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy na świecie, uzyskując wynik 40 mln sztuk. 

Tak duży sukces został osiągnięty dzięki filozofii wdrożonej przy tworzeniu pierwszej Corolli. Filozofia ta zakłada konstruowanie samochodów o najwyższej jakości, trwałości i niezawodności, które spełnią oczekiwania kierowców w każdym kraju na świecie. Taka właśnie ma też być najnowsza Toyota Corolla (11 generacja), która jest produkowana w 16 fabrykach i będzie dostępna w 143 krajach

Nowy, stary styl

Na nowy model Corolli wszyscy oczekiwali z dużym zainteresowaniem. Poprzednia generacja (czyli wersja dotąd oferowana w salonach) całkowicie zmieniła bowiem postrzeganie tego typoszeregu. Od tego czasu Corolla miała być bowiem tylko eleganckim sedanem, nawiązującym stylem karoserii do prestiżowego modelu Camry, podczas gdy kompakt miał posiadać „sportowy charakter” i miał nosić nazwę Auris. Różnice dotyczyły nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale także wnętrza. O ile Corolla miała linie deski rozdzielczej stonowane i spokojne, to Auris zdawał się mieć kokpit modelu sportowego „obudowującego kierowcę”. W nowym Aurisie zrezygnowano jednak z tych ekstrawagancji. Jak zatem miała wyglądać nowa Corolla?

Nadwozie nowej generacji Toyoty Corolli zostało zaprojektowane od podstaw. Kombinacja prostych linii i zbalansowanych proporcji nadaje pojazdowi bardziej współczesny i wyrafinowany wygląd, a boczne przetłoczenia oraz zaokrąglona maska podkreślają elegancką sylwetkę samochodu. Nowa Toyota Corolla jest o 8 cm dłuższa, 1,5 cm szersza i 0,5 cm niższa od poprzedniej generacji. Najważniejszą zmianą jest jednak zwiększenie rozstawu osi z 260 do 270 cm, dzięki czemu udało się wygospodarować wyraźnie więcej miejsca w kabinie samochodu. Różnicę poczują zwłaszcza pasażerowie podróżujący na tylnej kanapie, ponieważ ilość miejsca na nogi wzrosła aż do 71 cm. Większa długość całkowita samochodu pozwoliła również wyraźnie powiększyć bagażnik. Jego pojemność wynosi teraz 452 litry.

Ponadto dzięki aerodynamicznej karoserii udało się uzyskać współczynnik oporu powietrza na poziomie zaledwie 0,27, a tak dobry wynik pozytywnie wpłynął na zużycie paliwa oraz obniżył poziom hałasu w kabinie.

Wnętrze

O ile poprzednik wyraźnie odróżniał się we wnętrzu od Aurisa, w obecnej generacji nie ma już takich różnic. Wprawdzie to nowy Auris „powrócił do tradycyjnej deski rozdzielczej” i pod tym względem Corolla nie jest nowatorska, a jej kokpit można uznać tylko za ewolucję stylu (bardziej zaakcentowane proste linie ), ale także ona ma coś nowego. Podobnie jak w oferowanym od roku Aurisie głównym zadaniem konstruktorów było bowiem poprawieni tzw. jakości odczuwanej. W efekcie kokpit jest teraz bardziej rozłożysty, co wzmacnia poczucie szerokości wnętrza, a zegary i konsola centralna w większym niż dotychczas stopniu zostały zorientowane na potrzeby kierowcy. Szczególną uwagę poświęcono też jakości i fakturze materiałów wykorzystanych do jego budowy. Wszystkie elementy, których dotyka kierowca i pasażerowie zostały wykonane z miękkich materiałów, które są przyjemne w dotyku i zapewniają dobre samopoczucie zarówno w ciepłe, jak i zimne dni.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Toyota Avensis – poprawiony ideał
brak komentarzy
Testy samochodów
Test Toyota Auris Diesel – 90 KM to wystarczy
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

Klemens

Solidna recenzja, niemniej z tą ceną bym nie przesadzał, bo wersja benzynowa wypada znacznie lepiej. Poza tym w Polsce ponoc najpopularniejsza jest wersja premium.

29 października 2013 06:02:33 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.