x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi A6 C4 - typowe usterki, poradnik kupującego

17.07.2012, 21:34 przez konrad

Kolejna sprawa, to zawieszenie. Niestety, zdecydowanie nie przystosowane do polskich dróg. Trzeba być przygotowanym na to, że co dwa – trzy lata (w zależności od stopnia eksploatacji auta) będzie trzeba parę rzeczy wymienić. Najszybciej walkę przegrywa przednie zawieszenie – wahacze, drążki i końcówki drążków. Duża liczba części na rynku powoduje, że naprawy nie muszą być drogie – wahacze można kupić za 100 zł, amortyzatory za 150 zł (renomowanej firmy), a końcówki drążków za 30 zł. 

W Audi A6 C4 dość szybko zużywają się tarcze i klocki hamulcowe. Jeśli przyszły właściciel zdecyduje się na auto z silnikiem wysokoprężnym, wybór będzie przypominał wybieranie między trądem a cholerą. Silnik 1.9 najmniej się psuje (choć także może nieprzyjemnie zaskoczyć awarią przepływomierza) ale za to jest głośny i ma małą moc, być może nawet zbyt małą jak na tak duże auto. Z kolei silniki o pojemności 2.5 litra mają wystarczającą moc, ale za to psują się w nich turbiny (wysoki koszt regeneracji, jeszcze wyższy wymiany) i pompy wtryskowe (koszt około 1 500 zł). W silnikach benzynowych za to często psują się pompy paliwa, ale pompę można kupić na szczęście za niecałe 100 zł. Zdarzają się także wycieki oleju z silników i skrzyń biegów. 

Bardzo awaryjna jest elektryka samochodu. Zawodzą elektryczne szyby, psują się silniki wycieraczek, centralne zamki i czujniki oświetlenia kabiny. Pozostając we wnętrz auta – bardzo awaryjny jest klimatronic, od awarii całego systemu poczynając, a na awariach przycisków sterujących kończąc. Częstą przyczyną awarii elektroniki w tym modelu są pękające wiązki kabli. 

Ilość aut z tego modelu na rynku wtórnym (krajowe, sprowadzane) pomaga zdecydowanie w znalezieniu dobrego samochodu pośród tysięcy „odpicowanych” do sprzedaży. Galopujące ceny ropy naftowej i częste awarie silników wysokoprężnych powinny raczej zwrócić uwagę kierowców na silniki benzynowe. Uzbrojenie auta w instalację LPG sprawi, że można będzie jeździć tanio bardzo wygodnym, przestronnym i świetnie trzymającym się drogi autem. Duża ilość modelina rynku to także gratka dla tych osób, które potrafią samodzielnie naprawiać. Duża ilość „dawców” oznacza niskie ceny napraw.

Michał Lisiak

Podobne artykuły

Porady
Audi A6 C4 – jakie opony pasują do tego auta?
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Audi A6 C5 - Typowe usterki
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

Bianchi

Jeżdzę tym samochodem 7 lat,nie dobrze się robi jak to przeczytałem.

9 kwietnia 2017 09:14:47 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Nevek

Kto w audi c4 wymienia wahacze, jak są metalowe i wymienia się końcówki drążków, gumy. I dodatkowo układ taki zawieszenia, wytrzymuje dużo na polskich drogach. To nie nowsze układy wielo wachaczowe na aluminiowych kościach .Faktycznie wypociny. Autor artykułu powinien się doedukować. Bo widać tematyka audi c4 leży.

11 listopada 2015 23:01:26 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Kolanko

Ręce opadają jak się czyta taki "wypociny". Każdy kto chociaż trochę jest obeznany w temacie wie, że silniki 1.9 TDI i pancerne 2,5 R5 to jedne z najlepszych o ile nie najlepsze silniki diesla la 90-tych, a ten tu pisze że są awaryjne...Szkoda gadać i lepiej spuścić zasłonę milczenia.

7 stycznia 2014 23:29:30 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
wahacze

Jak kupujesz wahacz za 100 to nie dziw się że wymieniasz go co trzy lata...

19 sierpnia 2013 23:09:35 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Turbina

Dla autora artykułu... w 2,5 tdi nie psują się turbiny w tym silniku, są pancerne ! Jak się leje normalny olej to te turbiny po 600 a nawet więcej tys km przelatują.

19 sierpnia 2013 21:19:39 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.