x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Toyota Auris Touring Sports, KOMBI-nacje z Aurisem

17.01.2014, 12:37 przez Bogusław Korzeniowski

W Polsce samochody kombi są traktowane po macoszemu. U nas są to głównie wersje służbowe, ale w zmotoryzowanych krajach Europy są to idealne modele rodzinne. Ich przewaga nad kompaktowymi wersjami hatchback, a zwłaszcza sedan (na Zachodzie zresztą prawie niesprzedawalne) wynika z ładowności i użyteczności wykorzystywania bagażnika. O ile bowiem w sedanie przestrzeń bagażowa, przedstawiona na folderze reklamowym jako duża, jest ograniczona wąskim otworem ładunkowym, a w hatchbacku jest ona trochę za mała, to w kombi wyeliminowano te problemy. Nie dość, że bagażnik jest największy wśród opisywanych modeli, to dodatkowo mamy możliwość znacznie go powiększyć po złożeniu foteli. Nic wiec dziwnego, że w całkowitej sprzedaży samochodów kompaktowych w Europie, aż 25% stanowią pojazdy z nadwoziem typu kombi.

Większy bagażnik, bez straty uroku

Auris Touring Sports jest o 285 mm dłuższy od wersji hatchback, przy tym samym rozstawie osi 2600 mm i średnicy zawracania 10,4 metra. Ta większa długość całkowita samochodu, będąca efektem przebudowy tylnej partii nadwozia, pozwoliła znacznie powiększyć bagażnik. Podczas gdy hatchback ma kufer o pojemności 360 litrów, standardowa pojemność bagażnika w wersji kombi wynosi 530 litrów. Dodatkowo po złożeniu tylnych siedzeń przestrzeń bagażowa rośnie aż do 1658 litrów, co w porównaniu w hatchbackiem (1200 litrów) jest wielkością naprawdę imponującą. Bez porównania jest natomiast długość przedziału bagażowego (tylny rząd siedzeń rozłożony – 1115mm, złożony -2047 mm) gdyż tę można porównać tylko z innymi modelami kombi. I jeszcze jedna odmienność od Aurisa w wersji hatchback - krawędź załadunku bagażnika jest dodatkowo umieszczona aż o 10 cm niżej.

Wydawać by się mogło, że ta stylistyczna ingerencja w sportową bryłę hatchbacka zniszczy jego styl. Jednakże styliści Toyoty nie potraktowali tego modelu jako wersję mającą zapełniać służbowe parkingi, ale jako atrakcyjny samochód dla prywatnego użytkownika. Stąd też tylna partia nie jest doklejoną częścią mającą zwiększyć przestrzeń bagażową, ale elementem doskonale współgrającym ze sportowym stylem przedniej partii nadwozia. Sugerują to zarówno linia dachu opadająca ku tyłowi, wznosząca się płaszczyzna szyb bocznych, jak również zakończenie szyby w słupku C nadające wizualną lekkość i dynamikę, mimo prawie pionowej klapy tylnej. Takie wyprofilowanie elementów nadwozia pozwoliło zachować zarówno sportową sylwetkę i dużą ładowność, a dzięki aerodynamicznej karoserii udało się również uzyskać współczynnik oporu powietrza na poziomie zaledwie 0,28. Ciekawą alternatywą stylistyczną jest także opcjonalny dach panoramiczny o długości 1553 mm i szerokości 960 mm

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Toyota Auris Diesel – 90 KM to wystarczy
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Toyota Auris. Typowe usterki. Poradnik kupującego
5 komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze

tara

KOMBInacja naprawdę toyocie się udała ;) Jeżdzę tą auriską nie tylko z rodziną. Dla lubiących komfort i przestrzeń sprawuje się idealnie w jeździe po mieście i na dłuższe trasy.

21 maja 2014 19:31:41 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.