x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Subaru XV – sportowa dusza crossovera

19.02.2014, 12:30 przez Bogusław Korzeniowski

Samochody crossover mają charakterystyczny kształt, będący połączeniem cech modeli miejskich jak wielkość i użyteczność w ruchu w mieście i wersji terenowych jak większy prześwit, duże koła i charakterystyczne ospojlerowanie. Jednakże połączenie tych cech nie wyklucza indywidualności modeli.

Tak jak wersje miejskie mają odmienne kształty karoserii, tak i modele crossover mają inną duszę. Jedni producenci przyjęli, że a to być „mały macho”, inni że model musi być „wesołym przyjacielem do miasta i na weekendowe przejażdżki”, a jeszcze inni założyli, że ma to być wersja o karoserii mającej walory sportowe. Właśnie ostatnią cechą charakteryzuje się Subaru XV.

Karoseria

Sportowy styl widać już na pierwszy rzut oka. Model mający długość 4450 mm i szerokość 1780 mm ma wysokość zaledwie 1570 mm. Porównując to z innymi konkurentami jak Skoda Yetii (4222/1793/1691), VW Tiguan (4426/1809/1703), Ford Kuga (4524/1838/1691), czy Opel Mokka (4278/1777/1658) widzimy iż model jest wyraźnie niższy, co sugeruje sportową niską sylwetkę (oczywiście niską w stosunku do konkurentów). Mimo tego jednak wyeksponowane nadkola błotników i agresywny zarys z przodu i z boku wskazują, że XV jest nowoczesnym crossoverem.  Szczególnie uwydatniają to dwa elementy:

1.  nadkola które nadają XV sportową, muskularną sylwetkę i podkreślając że samochód jest gotowy do drogi, w każdych warunkach, oraz

2.  17-calowe koła ze stylowymi, aluminiowymi felgami, które podkreślają charakter auta o wysokich osiągach.

Warto podkreślić jeszcze jeden element. Subaru XV ma rozstaw osi 2635 mm, czyli tyle co Hyundai ix35 (2640mm), a więcej niż Skoda Yetii (2578 mm), czy VW Tiguan (2604 mm), mimo iż producenci tych modeli nazywają swe modele SUV, a nie crossover co ma sugerować ich pozycjonowanie nieco wyżej. Jednakże jadąc Subaru XV nie możemy odczuć większego komfortu we wnętrzu. Niższa karoseria wymusza bowiem nieco inne ułożenie ciała pasażerów (sylwetka siedzących jest jak w samochodzie osobowym, a nie wersji van), co zaowocowało bardziej rozwartym kątem udo-podudzie i tym samym ograniczeniem odległości kolan jadących z tyłu do foteli przednich.

Nie oznacza to jednak, że komfort siedzących jest jak w klasycznej wersji osobowej. Zajmując miejsce w XV poczujemy z przodu więcej miejsca na poziomie bioder, łokci i ramion, a z tyłu większy rozstaw osi dostarcza więcej miejsca na nogi. Słowem jest to połączenie klasycznej wersji miejskiej i SUVa, czyli … to jest crossover.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Subaru Legacy concept
brak komentarzy
Testy samochodów
Test Subaru Outback Lineartronic – limuzyna bez niedomówień
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2018 CR PLUS Sp. z o.o.