Historia modelu i historie poświęcone Audi TT

28.03.2014, 21:18 przez Bogusław Korzeniowski

W 1995 roku Audi zaprezentowało przełomowy pojazd koncepcyjny: Audi TT. Na początku marca 2014, zadebiutowała trzecia generacja tego sportowego samochodu. Poświęcona specjalnie Audi TT wystawa „State of the ArTT“, odtwarza historię auta i historie związane z tą ikony stylistyki. Od 2 kwietnia do 11 maja, w Audi museum mobile, będzie można zobaczyć osiem wersji TT - zarówno tych seryjnych, jak i przeznaczonych dla sportów motorowych.

Radykalna stylistyka, ale połączona z walorami użytkowymi – tak brzmiała dewiza pierwszego Audi TT. „Podstawowym, postawionym przed nami zadaniem, było stworzenie samochodu sportowego, ale takiego, którego można używać na co dzień“ – wspomina prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego, który wówczas był odpowiedzialny za prace rozwojowe Audi TT. Niewielki zespół projektantów i inżynierów, w ciągu zaledwie kilku tygodni stworzył projekt pojazdu 2+2 o szerokich i wysokich ramionach, z mocno zarysowanymi wnękami kół, z zachodzącą na boki maską silnika i z wyrazistymi reflektorami.
We wnętrzu obowiązywała zasada: tak dużo, ile to konieczne i tak mało, jak tylko możliwe. W ślad za koncepcyjnym samochodem Coupé zaprezentowanym w 1995 roku na targach we Frankfurcie i pojazdem Roadster pokazanym w tym samym roku na Tokyo Motor Show, w 1998 roku koncern z Ingolstadt przedstawił wersję produkcyjną Audi TT Coupé, a w 1999 roku Audi TT Roadster.

Kolejny eksponat na tej wyjątkowej wystawie to Audi TT drugiej generacji z roku 2006, które dzięki wydajnym silnikom i zespolonej, kompozytowej konstrukcji, miało jeszcze bardziej sportowy charakter. Status Audi TT jako ikony stylistyki potwierdzały wówczas m.in takie wyróżnienia jak „World Design Car of the Year“ z 2007 roku.

Podczas Salonu Samochodowego w Genewie w marcu 2014, Audi zaprezentowało trzecią generację małego sportowca. „Bardziej niż kiedykolwiek, nowe Audi TT jest teraz ambasadorem sportowego charakteru“ – mówi prof. dr Ulrich Hackenberg. „Warto jednak spojrzeć na szereg nowości, które w nim znajdziemy. Dla przykładu na Virtual Cockpit, czyli na cyfrową tablicę rozdzielczą, którą zastąpiono tradycyjne okrągłe wskaźniki znajdujące się w zasięgu pola widzenia kierowcy.“

W Audi museum mobile można teraz po raz pierwszy w historii podziwiać trzy generacje Audi TT.

Przedstawiając teamy wyścigowe Audi TT-R czy Team Abt, „State of the ArTT“  nawiązuje również do sportu motorowego. Począwszy od roku 2000, model TT udowadniał swoje zalety samochodu wyścigowego w DTM (Deutsche Tourenwagen Masters), a w roku 2003 zdobył w nich mistrzowski tytuł. Kolejna gratka rodem z toru wyścigowego, to stworzone na zamówienie Audi TT RS. Pojazd, który inżynierowie Audi zbudowali specjalnie na sezon 2012 popularnych mistrzostw świata klasy VLN (niem. Veranstaltergemeinschaft Langstreckenmeisterschaft Nürburgring).

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.